מסחר עצמאי בבורסה: איך מתחילים?

איך מתחילים להשקיע בשוק ההון? מהם הצעדים הנדרשים לסחור באופן עצמאי או מנוהל בבורסה? בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים ברחבי העולם, וגם בישראל, שואלים את עצמם את השאלות הללו – ומתחילים לסחור.

המדריך למשקיע בשוק ההון - חלק ראשון

בתקופה של ריבית כמעט אפסית, כשתוכניות החיסכון בבנקים מציעות תשואות זניחות וההשקעה בנדל"ן כרוכה בכאבי ראש רבים ולא מספקת תשואות מספקות, למשקיעים אין כמעט אלטרנטיבות מלבד שוק ההון. שוק ההון גם מספק למשקיעים, חדשים כוותיקים, נזילות מלאה בזמן שהכסף המושקע "עובד" בניסיון להשיא תשואה מיטבית. 

הוסיפו לכך התפתחות טכנולוגית מהירה, ששיפרה מאוד והנגישה את מערכות המסחר בבורסה - וקיבלתם כללי משחק חדשים. מה חסר? טריגר לקפיצת מדרגה בהיקפי השימוש, שאותו קיבלנו בסגרים ובשהייה הממושכת בבתים בתקופת הקורונה. מיליוני משקיעים בעולם, וגם כ-140 אלף בישראל, הצטרפו למסחר העצמאי בבורסה במהלך שנת 2020. 

רבים מהישראלים שעשו את הצעד החשוב הזה גם התנתקו מהתיווך הצמוד של יועץ ההשקעות בבנק, כדי לחסוך כסף על עמלות ודמי שירות, ליהנות משליטה מלאה על כספם ולקבל החלטות השקעה עצמאיות 24/7. רבים מבין המשקיעים בחרו במיטב דש טרייד, זרוע המסחר של מיטב דש, מבתי ההשקעות הגדולים, הוותיקים והמנוסים בישראל. מיטב דש טרייד הינו חבר בורסה הנמצא תחת פיקוח תמידי של רשות נ"יע, רשת ביטחון החשובה לכל משקיע. 

 מעוניינים גם להתחיל לסחור עצמאית בשוק ההון? להלן ארבעה שלבים הכרחיים לפני שתבצעו את פקודת הקנייה הראשונה שלכם:

 

היכרות ראשונית עם מכשירי ההשקעה

לפני הכניסה הראשונה שלכם לשוק, כדאי שתקצו זמן ללימוד העולם שאליו אתם עומדים להיכנס. בשוק ההון קיים מגוון של מכשירי השקעה -  מניות, אג"ח, תעודות סל, קרנות נאמנות ועוד. עוד נצלול בהמשך המדריך לפירוט המהות, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, אולם בשלב זה רק נציין שאתם צריכים להכיר כל אחד מהם, ולו באופן ראשוני, כדי לדעת מהו תיק ההשקעות הרצוי מבחינתכם.

 

הגדרת מטרות ההשקעה

לפני שתיכנסו לביצוע ההשקעה עצמה, מומלץ שתבררו עם עצמכם מה מטרת ההשקעה. אם תדעו מה אתם מבקשים להשיג בהשקעה בשוק ההון, תדעו לתחום את טווח ההשקעה, לקבוע את רמת הסיכון הרצויה ולהבין מהם מכשירי ההשקעה המתאימים ומהו המינון הנכון מבחינתכם בשימוש בהם. כלומר, איך ייראה בחלוקה לאחוזים תיק ההשקעות שלכם: לדוגמא,  70% מניות, 20% אג"ח ו-10% בקרנות נאמנות. 

בחירה באסטרטגיית השקעות

בחירה זו נובעת באופן ישיר ממידת הסיכון שנבחר במסחר העצמאי בבורסה. לבחירתנו עומדות אסטרטגיות השקעה רבות, המאופיינות בסיכויי תשואה וסיכון שונים ובטווחי השקעה שונים. למשל, השקעות לטווח ארוך כגון השקעות ערך המבוססות על ניתוח פעילות החברה ורכישתה במחיר הנמוך מהשווי הריאלי שלה; אסטרטגיות ניתוח טכני, הבנויות לרוב על מגמות בשוק לטווח קצר; או אסטרטגיות עתירות סיכון של אופציות וחוזים עתידיים. הכרת האסטרטגיות ובחירת האסטרטגיה הנכונה לנו יסייעו לנו מאוד להשיג את מטרותינו במסחר. 

בחירת מסלול השקעה

סוחרים עצמאיים בבורסה פועלים במסלולים שונים, בהתאם ליכולות ולהעדפות שלהם כמשקיעים. מיטב דש טרייד מציעה ללקוחותיה במסחר העצמאי ארבעה מסלולים עיקריים:מסלול כללי:

  • מסלול כללי: רף כניסה  - 20 אלף שקל. המצטרפים מקבלים גישה לחדר מסחר מקצועי שיעמוד לרשותם בכל שעות המסחר בישראל ובארה"ב; וגם למערכות מידע ומסחר המספקות נתונים בזמן אמת ומידע תומך החלטות כמו סקירות מסחר, גרפים של מניות ומדדים, חדשות שוק, ניתוחים כלכליים ופיננסיים ועוד. 
  • מסלול ליווי פיננסי: רף כניסה - 200 אלף שקל ומעלה. המשקיעים במסלול מקבלים סיוע בבניית תיק ההשקעות מסוחרים מיומנים ובעלי רישיון לשיווק השקעות מטעם מיטב דש טרייד. הסיוע וסיעור המוחות נמשכים גם בעת המסחר עצמו. כמו כן, מקבלים המצטרפים למסלול הליווי הפיננסי גישה למחקרים והניתוחים שמפרסמת מחלקת המחקר של מיטב דש.
  • מסלול עצמאי להשקעה בקרנות נאמנות: מסלול ברמת סיכון נמוכה יחסית, בזכות הפיזור הרב שמציעות קרנות הנאמנות. רף הכניסה: שווי תיק מינימלי של 100 אלף שקל. המצטרפים למסלול זה חוסכים לעצמם את עמלות הקנייה-מכירה בחשבון, כמו גם את דמי הטיפול החודשיים. במסלול זה נגבים רק דמי ניהול בקרנות הנאמנות עצמן. 
  • מסלול עצמאי לסוחרי יום: מסלול המתאים לסוחרים ותיקים ומנוסים, ונחשב ברמת סיכון גבוהה. המצטרפים למסלול זה יכולים לבצע מינופים ושורטים בבורסת ת"א ובוול סטריט. בבורסת ת"א ניתן לקבל מינוף למסחר במניות, אג"ח ממשלתי וקונצרני, לפי כללי הבורסה. כמו כן, ניתן לבצע שורט תוך יומי במניות ת"א 125 ובמדדי התל בונד, בכפוף להעמדת בטחונות בחשבון.                                                                                 

מתחילים להשקיע

לאחר שערכנו היכרות עם עולם המונחים והכלים בשוק ההון, הגדרנו מטרות השקעה, בחרנו אסטרטגיית השקעות ומסלול השקעה מועדפים, באפשרותנו להצטרף למסחר העצמאי באופן מהיר, פשוט ודיגיטלי. לאחר שתמלאו טופס פרטים אישיים במיטב דש טרייד, תתבקשו למסור פרטי חשבון בנק שממנו תרצו להעביר כספים (מומלץ להכין מראש צילום ת.ז, ספח זיהוי נוסף ומסמך לאימות חשבון הבנק). לסיום, תתבקשו לחתום על הסכם המסחר ולהעביר לחשבון את הכספים המיועדים למסחר. וזהו – אתם מוזמנים להתחיל לסחור.

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק שני - הכול על מסחר במניות בבורסה

חזרה לעמוד המדריך הראשי

 

אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר,הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח

;