השקעה במכשירים עוקבים - על קרנות סל וקרנות מחקות

המדריך למשקיע בשוק ההון - חלק אחת עשרה

בשוק ההון קיימות שתי גישות השקעה מנוגדות: אקטיבית ופסיבית. לפי הגישה האקטיבית, המשקיע, בין אם זה אתם עצמכם או מנהל ההשקעות של התיק שלכם, אמור לבחור ניירות ערך, להחליט מתי וכמה לרכוש ומתי וכמה למכור, בניסיון להשיא תשואה גבוהה ככל האפשר. השקעה כזו מחייבת יידע והבנה פיננסיים, עם עדיפות גם לניסיון במצבי השוק השונים. 

הגישה הפסיבית גורסת, לעומת זאת, כי מאחר שמילא קשה עד בלתי אפשרי "להכות" (להשיג תשואה עדיפה) את המדדים המרכזיים בשוק, עדיף פשוט לעקוב אחריהם באופן פסיבי ולהשיג תשואה דומה. 

לדוגמא, אם אנחנו מאמינים שמדד ת"א 35 יעשה תשואה נאה השנה, נוכל לקנות קרן סל או קרן מחקה על מדד זה. קרן הסל או הקרן המחקה מחקות את מבנה המדד, ולכן רוב הסיכויים שנקבל את תשואת המדד או תשואה דומה לה. 

רוב המשקיעים הפרטיים נכנסים לבורסה מתוך מטרה להרוויח מהעליות של המדדים המובילים לאורך זמן. הבעיה היא שבחירה של נכסים ספציפיים מתוך מדד שלם עשויה להצליח אך גם להיכשל, מכיוון שלא קל לחזות מי יהיו המניות שיובילו את העליות במדדים. כאן נכנסת לתמונה אסטרטגיית המעקב, המכונה גם אסטרטגיית השוק. באסטרטגיה זו, כאמור, המשקיע לא מנסה לנצח את המדד, אלא להשיג תשואה דומה. 

השקעה במניות דרך מכשירי מעקב כוללת יתרון נוסף: פיזור סיכונים. השקעה במדד, המורכב ממספר רב של מניות, מנטרלת בדרך כלל את הסיכון הטמון במניה הבודדת ומפחיתה את תנודתיות ההשקעה. לרוב, ניתן להתייחס לתיק שבו יותר מ-20 מניות ממספר סקטורים שונים כתיק מפוזר, אך העדיפות היא בראש ובראשונה למדד מייצג אמיתי.

בבואנו לבדוק מכשירים עוקבים כדאי להשוות קודם כל בין תשואת המכשיר העוקב לתשואת המדד שנעקב. אם יש פערים מתמשכים לטובת המדד, יכול להיות שצריך לחפש מכשיר אחר. 

מומלץ לבדוק גם את דמי הניהול. מנהלי הקרנות והתעודות גובים דמי ניהול ללא קשר לתוצאות הקרן או התעודה. ניתן לראות את דמי הניהול בתשקיף. לנתון זה יש משמעות רבה בעיקר למשקיעים לטווח ארוך, בשל האפקט של ריבית דריבית. התשואה נטו היא אמנם הפרמטר החשוב ביותר בסופו של דבר, אך דמי הניהול יכולים להשפיע ברמה של עשרות אלפי שקלים לאורך השנים. 

בשורה התחתונה, השקעה במכשירים עוקבים אמורה להבטיח תשואה דומה לתשואת המדד שאחריו בחרנו לעקוב. זו עוד דרך להתמודד עם שוק תנודתי,  שעלול לגרום לנו נזקים קשים במקרה שטעינו בבחירת ניירות הערך או שהתמקדנו רק ב-2-3 ני"ע, שחוו ירידות חדות. מעקב אחר מדד או מדדים עשוי לרכך את המכה, בזכות פיזור ההשקעה. 

מעבר לכך, השקעה במכשירים עוקבים עשויה להתאים גם למשקיעים שאין להם זמן, יידע ו/או סבלנות מספיקים להתמודדות יומיומית עם ניהול תיק השקעות עצמאי בשוק ההון. משקיעים כאלה יכולים להפקיד את ניהול תיק ההשקעות בידי מומחים ולשלם דמי ניהול, או להתמקד כאמור במעקב פסיבי  אחד מדד או מדדים של הסקטורים שלהערכתם צפויים לרשום עליות. 

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק שתים עשרה - מלווה קצר מועד

חזרה לחלק עשירי - כתבי אופציה

חזרה לעמוד המדריך הראשי


*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ /שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר,הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה.

;