מהו מדד S&P 500?

המדריך למשקיע בשוק ההון - חלק שש עשרה 

מדד ה-S&P 500 הוא כיום מדד הדגל של הבורסה בוול-סטריט. במדד נכללות 500 החברות הגדולות  ביותר במונחי שווי שוק שנסחרות בשוק ההון האמריקאי.

S&P 500 כולל חברות מסקטורים רבים, בהם טכנולוגיה, IT, אנרגיה, בריאות, תעשייה, פיננסים, שירותים ממשלתיים ועוד. הגיוון מגדיל את הפיזור, מפחית את כוחה של כל מניה בנפרד ובכך גם מפחית את הסיכון בהשקעה במדד. בעשר השנים שחלפו בין 21 במאי 2011 ל-21 במאי 2021 עמדה תשואת מדד S&P 500 המצטברת על 212%.

מדד S&P 500 פותח והושק ב-1957 על ידי חברת הדירוג סטנדרד אנד פורס - ומכאן גם שמו. המניות הכלולות במדד נבחרות מתוך מדד רחב הכולל 1,500 חברות. המניות נבחרות על ידי ועדה המורכבת מכלכלנים ואנליסטים בחברת סטנדרד אנד פורס, לפי קריטריונים לכניסה כמו שווי שוק מינימלי, גודל, נזילות והשתייכות סקטוריאלית. שינויים במדד מתבצעים אחת לרבעון, בחודשים מרץ, יוני, ספטמבר ודצמבר.


מהם הקריטריונים שבהם חייבות לעמוד כל החברות במדד ?S&P 500

  • שווי שוק של לפחות 8.2 מיליארד דולר. 
  • בסיס הפעילות  של החברה - בארה"ב. 
  • החברה מציעה מניות לציבור, כששווי כל מניה מעל 1 דולר. 
  • החברה רשומה למסחר בבורסת ארה"ב. 
  • הצגת רווחיות רציפה בארבעת הרבעונים האחרונים. 
  • הגשת דוח כספי שנתי. 

עמידה בקריטריונים הללו מבטיחה שהחברות הכלולות במדד יהיו הגדולות והיציבות בארה"ב. רשימת החברות במדד מתעדכנת, כאמור, מדי רבעון. 

מיהן המניות המשפיעות ביותר על מדד S&P 500?

 

S&P 500 הוא מדד הוא מסוג שווי שוק, כך שמשקל כל מניה במדד בו נקבע בהתאם לשווי השוק היחסי שלה. כמו כן, המדד הוא מסוג Price only כך שהדיבידנדים המחולקים מרווחי החברות לא כלולים בו.

נכון לנתוני יוני 2021, מניית אפל היא המניה הגדולה במדד S&P 500, עם משקל של 5.5% מהמדד. אחריה  מדורגות מיקרוסופט (5.3%), אמאזון (3.9%), פייסבוק (2.2%) ואלפאבית, החברה האם של גוגל (2%). ניתן לראות שעל אף גודלו של המדד, חמש מגה-מניות מהוות כמעט 20% משוויו.

איך ניתן להשקיע במדד S&P 500?

המדד עצמו אינו מניה כי אם רשימה של חברות. עם זאת, ניתן כמובן להיחשף בתיק ל-S&P 500 על ידי רכישה של תעודות סל ו/או קרנות מחקות, אשר עוקבת אחרי ביצועי המדד. כמו כן, ניתן לקנות תעודת סל מנוטרלת מט"ח ובכך להימנע מסיכון החשיפה לשער הדולר. בצורה דומה, ניתן לרכוש יחידות בקרן מחקה שמטרתה להשיא תשואה קרובה ככל הניתן בהתאם לשיעורי השינוי במדד. בנוסף, קיימת פעילות ענפה של מסחר באופציות על מדד S&P 500. 

סימול המדד במערכות המידע השונות הוא לרוב SPX. כמו כן, ניתן להיחשף למדד על ידי רכישה של קרן סל (ETF) הנסחרת בארה"ב. 

מאחר שבשוק יש מגוון אפשרויות להשקעה עוקבת או מחקה במדד S&P 500 , המשקיעים צריכים לקבל החלטה האם הם מעדיפים קרן מחקה שתעקוב באופן פסיבי אך מדויק אחר המדד, או קרן סל (ETF) שעוקבת אחר המדד באופן אקטיבי, תוך קבלת החלטות בתנועה. 

החלטה נוספת תהיה האם ללכת על כלים שעוקבים אחר S&P 500 לפי משקולות המדד או על כלי עוקב שייתן לכל החברות במדד משקל זהה. זו כמובן החלטה קריטית, מאחר שבמדד עצמו נפילה או זינוק יומיים של אפל או מיקרוסופט עשויים להשפיע מאוד על התנהגות המדד. מדד שבו משקל כל המניות זהה הוא למעשה מדד אחר לחלוטין, אך יש משקיעים שיעדיפו את האופציה הזו כדי לנטרל "רעשים" מהמניות הגדולות.

מה ההבדל בין מדד S&P 500 למדד הדאו ג'ונס? 

בדומה ל-S&P 500, גם מדד הדאו ג'ונס (DJIA) כולל חברות גדולות ומבוססות. עם זאת, בדאו נכללות רק 30 חברות. כמו כן, בעוד שב- S&P 500מיוצגים 11 סקטורים, בדאו מיוצגים רק 9.  לסיום, משקל המניות במדד דאו ג'ונס מחושב לפי מחיר המניות, בעוד שב- S&P 500  הפרמטר הקובע הוא שווי השוק.  

מהי התשואה השנתית הממוצעת על מדד S&P 500?

 

במהלך כמאה השנים האחרונות, התשואה השנתית של מדד S&P 500 עמדה על כ-10%, לפני התאמה לשיעור האינפלציה. עם זאת, זה כמובן לא אומר שזו התשואה השנתית שמובטחת לכם אם תשקיעו באחד המכשירים המחקים על מדד זה. למעשה, את 2008 מדד S&P 500סיים עם קריסה שנתית של 37%. המדד איבד עוד 26% מערכו במהלך 2009. לכן, השקעה במדד מתאימה בעיקר למשקיעים לטווח ארוך, שיודעים ומבינים כי צפויה תנודתיות במהלך הדרך.

 

מהו סוד הפופולריות העצומה של מדד S&P 500 בקרב המשקיעים?

ככלל, השקעה במדד S&P 500 דרך כלים עוקבים/מחקים היא דרך מצוינת להיחשף לרווחיות של החברות האמריקניות מבלי להסתכן בחשיפה מוגזמת לחברה כזו או אחרת. בחשיפה לטווח ארוך המדד עשוי לספק (כאמור, אין ולא יהיו הבטחות!) תשואות נאות לתיק ההשקעות במינימום מאמץ ו"כאבי ראש" מצד המשקיעים. 

יתרון נוסף: המדד כולל סל רחב למדי של מניות בלי יותר מדי מניות קטנות או לא ברורות. למעשה, S&P 500 כולל את המניות שנמצאות בהחזקת רוב המשקיעים הפרטיים בשוק. כ-500 החברות הכלולות במדד זה אחריות לכ-80% מהשווי הכולל של שוק המניות האמריקאי. 

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק שבע עשרה - מהו מדד נאסד"ק

חזרה לאחת עשרה - השקעה במכשירים עוקבים

חזרה לעמוד המדריך הראשי

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. 

 

 

;