נגזרים מעו"ף - למה כדאי לסחור בהם?

9/08/2015
חדר מסחר

נגזרים מעוף

למסחר באופציות מעו"ף יצא שם של אפיק השקעה מסוכן למהמרים תאבי סיכון ולא למשקיעים שונאי סיכון, אך תפיסה זו שגוייה במהותה. המסחר בנגזרים מעו"ף התחיל מהרצון להגן על התיק על ידי יצירת מכשירים פיננסים אשר יאפשרו גידור של התיק מפני ירידות ועליות בשווקים. לאורך השנים ובעיקר עם השתכללות המסחר האלקטרוני, המסחר בנגזרים הפך להיות  נגיש ונפוץ יותר וחלק מהמסחר הפך ספקולטיבי יותר, מכיוון שמשקיעים רבים החלו להשתמש במכשיר לצרכי מינוף של התיק או לצרכי מסחר ספקולטיבי קצר טווח. כיום חלק ארי מהמסחר בנגזרים בארץ מתבצע כהשקעה בפני עצמה ולא כהגנה לתיק השקעות. במסחר מסוג זה, נבנית אסטרטגיה ייעודית למסחר באופציות שתתאים לאמונת הסוחר את התנהגות השווקים. לדוגמא אם אדם מאמין שבחודש הקרוב השוק יהיה תנודתי יכול לבנות אסטרטגיה באופציות שמתאימה לשוק תנודתי והיא תהיה שונה מאסטרטגיה לשוק עולה למשל. כאשר בוחרים באסטרטגיית מסוימת צריך לקחת בחשבון לא רק את האמונות שלנו לגבי התנהגות השוק אלא ביכולת והזמינות שלנו לעקוב אחר השוק ולהתאים את האסטרטגיה בהתאם.

 

אדם שסוחר באופציות שלא לצרכי גידור אלא כמכשיר השקעה בפני עצמו, חשוב שיפנים שמדובר בנכסים מאוד תנודתיים בעלי אורך חיים קצר יחסית (לעומת אופציות בוול סטריט שניתן לקנות אופציות לשנים קדימה  בארץ אורך החיים של אופציות מעוף נע משבוע אחד ועד 3 חודשים). אך זה לא כל מה שחשוב לדעת על אופציות. בניגוד למניות או אגרות חוב שלשם הנפקתם נדרש תשקיף, אופציות למעשה נוצרות ברגע שקונה ומוכר מבצעים עסקה. במפגש זה בין הצדדים המוכר למעשה "יוצר מאין" אופציה עבור הקונה ע"י מכירתה בחסר (כתיבת אופציה). המוכר "מרוויח"  את סכום הכסף שהקונה שילם בגין האופציה (סכום זה ידוע גם כפרמיה) וכנגד מתחייב לשלם לקונה כסף בהתאם לתנאי האופציה במידה ותפקע בכסף. כיוון שמכירה בחסר היא פעולה שההפסד התאורטי שלה הוא בלתי מוגבל (בניגוד לקנייה שבה ההפסד מוגבל לסכום ההשקעה מחיר של אופציה יכול לכאורה לעלות עד אין סוף) כתיבה של אופציה חשופה תגרור דרישת בטחונות. גובה הביטחונות תלוי בסוג האסטרטגיה שבחרנו ובעיקר בשאלה האם גידרנו את ההפסד המקסימלי של האופציה / כמה עמוק בכסף האופציה נמצאת / כמה זמן נשאר לפקיעת האופציה וכל זה בהתאם לתרחישי הבטחונות השונים שהבורסה מחשבת.

 

לא כל האסטרטגיות שמערבות כתיבה של אופציות מחייבות בטחונות, ישנן אסטרטגיות המשלבות קנייה של אופציות שמגנות על הכתיבה כך שבכל מצב שוק יהיה לנו תזרים כספי לא שלילי, לדוגמא קנייה של CALL 1650 וכתיבה של אופציה CALL  1700  לאותו מועד פקיעה. ניתן לראות שבמרווח עולה זה לא משנה מה יעשה מדד המעוף אנחנו לא נדרש לשלם כסף כי קנינו את האופציה שנמצאת "עמוק יותר" בכסף. לעומת זאת יש אסטרטגיות שבהם הסוחר לא מגדר לחלוטין את ההפסד הפונטציאלי ולכן דרישת הבטחונות שלו יכולה להשתנות דרמטית במהלך חייה למשל כתיבה של אופציות בכסף וקניית אופציות רחוקות מהכסף להגנה. סיכון זה נובע מהעובדה שבעוד שדרישת הבטחונות בגין כתיבת האופציה יכולה לעלות (או לרדת) הכותב לא יקבל עוד כסף בגין אותה אופציה מלבד הפרמיה שקיבל בעת ביצוע העסקה. לדוגמא נגיד ונכתוב אופציה CALL   1700  במחיר 850 ₪ לא משנה מה יקרה במהלך חיי האופציה או בפקיעה אנחנו לא נקבל עוד כסף מהכתיבה הזו, במקרה הטוב היא תפקע מחוץ לכסף באפס ובמקרה הרע אם המעוף יפקע מעל 1700 נקודות נדרש לשלם 100 ₪ על כל נקודה (שימו לב שבפקיעה מעל 1708.5 נקודות אנחנו נתחיל להפסיד על האופציה). חשוב שתהיה הלימה בין אהבת הסיכון והזמינות שלנו לתחזק את הפוזיציה ולהתאים אותה לשינויים היומיים בשוק אחרת אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בחריגת בטחונות. 

 

עד עכשיו דיברנו על דרישת בטחונות שהבורסה דורשת בגין כתיבות של אופציות אבל לא בזה מסתכם הכל. כל מי שמתעסק בכתיבות חייב להבין ניואנס חשוב ההפסד המקסימלי מאסטרטגייה באופציות ודרישת הבטחונות של הבורסה מאותה אסטרטגיה הם שני דברים שונים לחלוטין. דרישת הבטחונות של שהבורסה זו למעשה הדרישה המינימלית של בטחונות שאותו סוחר יצטרך להחזיק בגין אסטרטגית אופציות מסוימת לפי התרחיש הגרוע ביותר מכל 45 תרחישי הבורסה.  כיוון שתרחישים אלו קבועים עבור כל הסוחרים בארץ, לא מתבצעת בדיקה פרטנית מהו המדד הבעייתי ביותר עבור כל סוחר בהתאם לפוזיציה האישית שלו. כיוון שההפסד המקסימלי התאורטי הוא לא אותו דבר כמו דרישת הבטחונות והדרישה יכולה להשתנות לאורך זמן יכול להיווצר מצב שנבנה אסטרטגיה באופציות (בפוזיציה לא מגודרת לחלוטין) ובעת הבנייה יהיו לנו מספיק בטחונות אך לאורך זמן (אם השוק יתנהג לא כפי שחשבנו) נכנס לחריגת בטחונות ואף נמצא את עצמנו במצב שבו אנחנו נדרשים לשלם בפקיעה (נקרא גם תזרים פקיעה) יותר כסף ממה שיש לנו בחשבון.

 

מחשש זה סוחרי אופציות נוטים לעקוב אחר השוק מדי יום ודואגים לבצע את ההתאמות הנדרשות לאסטרטגיה כך שלא יכנסו לחריגת בטחונות. למרות שהרגל זה הוא הכרחי חשוב מאוד שבמרדף אחר הבטחונות והשוק לא סתם נקנה ונמכור אופציות מכל הבא ליד כיוון שאז אנחנו יכולים ללכת לאיבוד בין כל ההתאמות. מצב זה יכול להיות מסוכן כי ברגע שנוצרת לנו אסטרטגיה המורכבת טלאים אז קשה יותר לעקוב אחריה ואז אותם סוחרים מתחילים להסתמך על דרישת הבטחונות של האסטרטגיה  בלבד ושוכחים מהתזרים שהם יכולים לשלם או לקבל בפקיעה. חשוב לציין שעניין התזרים מהפקיעה רלוונטי רק לסוחרים שמתכננים להשאר עם האופציות עד מועד הפקיעה. אותם סוחרים שנוהגים לתת לאופציות לפקוע חייבים לקחת בחשבון בעת בניית האסטרטגיה ותיחזוקה השוטף כמה כסף יקבל או יצטרך לשלם בכל מדד פקיעה (תזרים פקיעה).

;