26 פברואר 2018
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

מה יהיה עם המחירים כשאמזון תיכנס?

אלכס זבז'ינסקי
26 פברואר 2018
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים

  • קצב הצמיחה במשק הישראלי במחצית השנייה של 2017 היה גבוה יחסית, אך במבט על הצמיחה לעומת התקופה המקבילה אשתקד והשינוי השנתי במדד המשולב, הצמיחה במשק נחלשת.

  • הסכם יצוא הגז למצריים וההשקעה החדשה של אינטל בישראל תומכים בהתחזקות השקל ובאינפלציה וריביות נמוכות לאורך זמן.

  • השפעת כניסת אמזון לפעילות באוסטרליה בשנת 2017 על מחירי ההלבשה, הריהוט והציוד לבית יכולה ללמד שהמחירים בסעיפים אלה עשויים לרדת בחדות לאחר כניסתה לישראל.

  • האינדיקאטורים בארה"ב מצביעים על האצה בקצב הצמיחה במשק.

  • מומנטום השיפור במשק האירופאי הואט.

  • המרווחים באג"ח הקונצרניות בישראל עלו לאחרונה כאשר בדירוגים הגבוהים המרווח הממוצע חזר לרמה הממוצעת היסטורית.

  • סך משקל האג"ח בתיקים של המוסדיים בישראל ירד בחמש השנים האחרונות מכ-50% לכ-40%.

 

מאקרו ישראל.

הצמיחה במשק נחלשה ברבעון הרביעי, אך עדיין נותרה בסביבות 3%
ברבעון הרביעי נרשמה חולשה ניכרת בביקושים המקומיים הכוללים את הצריכה הפרטית וההשקעות. בכדי להימנע מהסקת מסקנות על סמך הנתונים הרבעוניים התנודתיים שעוד יכולים להתעדכן, עדיף לבחון את הצמיחה החצי שנתית. במחצית השנייה של 2017 לעומת המחצית הראשונה ניכר שיפור בצמיחת המגזר העסקי מ-2.4% ל-4.0%. במיוחד בלטו לטובה הצריכה הפרטית והיצוא.


במבט על קצב הצמיחה לעומת רבעון מקביל אשתקד, הוא התמתן ברבעון האחרון בהמשך למגמה מתחילת 2017, אך ההתמתנות הייתה קלה. מגמה דומה ניכרת במדד המשולב.


החדשות בשבוע שעבר מספקות תמיכה לשקל חזק ולאינפלציה נמוכה יותר
שני אירועים גרמו לשקל שוב להפוך למטבע החזק בעולם בשבוע שעבר לאחר שנחלש משמעותית בתקופה האחרונה וזאת למרות העלייה באי הוודאות הפוליטית.

ההסכם ליצוא הגז למצריים בהיקף של 15 מיליארד דולר בפריסה על פני 10 שנים החל משנת 2021 צפוי להניב הכנסות ממסים בסך של כמחצית מהיקף העסקה, מה שמהווה סיבה נוספת התומכת בהעלאת דירוג האשראי של ישראל. הידיעה הנוספת הייתה ההודעה על ההשקעה של אינטל בישראל בהיקף של כ-4-5 מיליארד דולר.

תופעת לוואי של התמיכה בשקל תהיה הוספת קשיים ליצוא מישראל ולהשקעות זרות בישראל. בנק ישראל יצטרך להגדיל היקף רכישות המט"ח כדי להתמודד עם הלחצים, אך כפי שמראה הניסיון של השנים האחרונות, הרכישות הסדורות במטרה לנטרל השפעת הגז אולי ממתנות את המגמה אך לא ממש משנות את הכיוון של שע"ח.

מבחינת ההשפעות הפיננסיות, השקל החזק יתרום להורדת האינפלציה. הוספת תזרים דולרי כל כך משמעותי לאורך זמן צריך לבוא לידי ביטוי בהורדת ציפיות האינפלציה לטווחים ארוכים. כתוצאה מזה, המדיניות המוניטארית תצטרך להיות מרחיבה יותר. הגדלת הכנסות המדינה ממסים והריבית הנמוכה צפויים לתמוך בתשואות נמוכות באפיק האג"ח הממשלתי.

שורה תחתונה: הסכם יצוא הגז למצריים וההשקעה החדשה של אינטל תומכים בהתחזקות השקל ובאינפלציה וריביות נמוכות במשק.

 

פתיחת אמזון אוסטרליה כפרומו למה שצפוי בישראל
הקשיים בענף האופנה הישראלי עוררו לאחרונה הרבה כותרות. אולם, אם לשפוט לפי המתרחש בענף הקמעונאות באוסטרליה, לאחר פתיחת סניף של אמזון המקומי, אנחנו רק בהתחלה. אמזון הכריזה בתחילת שנת 2017 על פתיחת אמזון אוסטרליה ובנובמבר פתחה רשמית את הפעילות המקומית.

קצב השינוי השנתי של מדדי מחירי הביגוד, הציוד לבית והריהוט באוסטרליה עברו במהירות מחיובי לשלילי, למרות שקצב האינפלציה הכללי לא ירד. סעיף הביגוד ירד ב-12 החודשים  האחרונים ב-3%, הריהוט ב-2.5% והציוד לבית ב-0.8%.  

אם כניסת אמזון לישראל תחולל השפעה דומה, התקוות של בנק ישראל להתאוששות באינפלציה ידחו שוב למועד מאוחר יותר.

 

מאקרו עולם.

נתונים בארה"ב

  • קצב השינוי השנתי של מדד האינדיקאטורים המובילים בארה"ב עלה ל-6.2%, הגבוה ביותר מאז דצמבר 2010. מהקשר החזק וארוך הטווח בין מדד זה לצמיחת המשק האמריקאי ניתן ללמוד שקצב הצמיחה בארה"ב צפוי להתגבר ברבעונים הקרובים לרמה של מעל 3%.

  • על רקע הצמיחה המתגברת בארה"ב, צריך לציין את העלייה בעלויות המימון של החברות האמריקאיות. בחברות בדירוגים A/BBB עלו התשואות לרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2011 בעקבות עליית תשואות הבנצ'מארק ותחילת העלייה במרווחים בחודש פברואר.


שווקים.

עליית המרווחים באג"ח הקונצרניות מעלה אטרקטיביות של האפיק למרות סיכון הפדיונות

מאז אמצע ינואר התחילו להתרחב המרווחים בשוק הקונצרני הישראלי. כתוצאה מזה, המרווחים בקבוצת AA/AA- הגיעו לרמה הממוצעת ההיסטורית, כאשר בקבוצת A הם עדיין נמוכים מהממוצע. עליית המרווחים התרחשה על רקע ירידות שערים הן בשוק המניות והן באג"ח הממשלתיות.

האיום הגדול על האפיק נשקף מהפדיונות בקרנות הנאמנות. סך היקף הקרנות בקבוצות אג"ח כללי ואג"ח חברות הגיע בסוף ינואר לכ-135 מיליארד ₪, כאשר יותר מחמישית משווי הקרנות התווסף במהלך גיוסים גדולים בשנה האחרונה. סך הפדיונות מתחילת חודש פברואר בקרנות אלה הסתכמו בכ-1.3 מיליארד ₪.

התצפיות החודשיות מתייחסות לשנים 2009-2017. מטבע הדברים, ככל שהמרווח רשם עלייה גדולה יותר כך הפדיונות הלכו והתגברו. צמצום המרווחים הוביל לגיוסים בקרנות.

בהתאם להערכתנו, קיים פוטנציאל מוגבל להמשך עליית הסיכון לקונצרני מצד עליית תשואות הבנצ'מארק. סיכון זה מצדיק להערכתנו הגדלת החשיפה לאפיק במרווחים הנוכחיים.

 

שוק המניות האירופאי לא הניב תשואה עודפת למרות השיפור בכלכלה
הכלכלה האירופאית ממשיכה לצמוח בקצב יחסית גבוה, אך נראה שההאצה בה נבלמה. מדד ההפתעות בנתונים הכלכליים באירופה ירד לאחרונה בצורה יחסית מהירה.  מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ירדו בחודשיים הראשונים של השנה בצרפת ובגרמניה. גם במגזר השירותים נרשמה ירידה במדד.

למרות שיפור משמעותי בצמיחה באירופה, שהיה חזק יותר מאשר במשק האמריקאי, מאז המחצית השנייה של 2017 שוקי המניות באירופה מפגרים באופן כרוני אחרי מרבית השווקים האחרים. שיפור בצמיחה לא תורגם עד עתה לגידול משמעותי ברווחיות החברות. יתכן שהתחזקות האירו תרמה לכך. נוסיף, שפערי המכפילים העתידיים בין המניות האמריקאיות לאירופאיות הצטמצמו לכיוון הרמות ההיסטוריות. מרווחי האג"ח מתחת לדירוג השקעה באירופה עלו לאחרונה ביותר מ-0.5%.

הבנק המרכזי האירופאי התחיל לצמצם רכישות האג"ח ובהתאם לשיפור בכלכלה קיים סיכון למסר מרסן יותר מצד ה-ECB במהלך השנה הקרובה.

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
26-02-2018            זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;