7 אוגוסט 2016
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

שוק העבודה האמריקאי ממחיש שאין שום האטה בכלכלת ארה"ב

אלכס זבז'ינסקי
7 אוגוסט 2016
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים

 • שוק העבודה האמריקאי ממחיש שאין האטה במשק. לחצי השכר מורגשים בעיקר ברמות השכר הגבוהות.

 • בנוסף לנתוני שוק העבודה, התפרסמו בארה"ב נתונים חיוביים נוספים שכללו עלייה במכירות הרכבים, גידול בהוצאה הצרכנית, שיפור ביצוא הסחורות ומדדי מנהלי הרכש שנותרו ברמות גבוהות יחסית.

 • לפי סקר האשראי הבנקאי בארה"ב, שהוא אחד האינדיקאטורים המובילים לגבי התפתחות הכלכלה, סכנת האטה בכלכלה האמריקאית פחתה מעט לעומת הסקר הקודם, אך תנאי האשראי למגזר העסקי עדיין הדוקים יחסית.

 • לאחר צעדי ה-BOE, שלושה מתוך ארבעת הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם פועלים בצורה אקטיבית להקלה בתנאים המוניטאריים, מצב שמטיל קושי נוסף על ה-FED להעלות את הריבית. אנו מעריכים שה-FED יעלה ריבית פעם אחת עד סוף השנה וסביר שזה יקרה בדצמבר.

 • עונת הדוחות הנוכחית מציגה שיפור במגמות הרווחיות והמכירות בחברות האמריקאיות.

 • עמדת המשקיעים והחזאים כלפי שוק המניות בארה"ב כבר זהירה מאוד, מה שדווקא מקטין את הסיכון בהיעדר אירועים חריגים.

 • הירידה האחרונה במחירי הנפט לא גררה תגובה שלילית באפיקים שבשנה האחרונה הפגינו רגישות גבוהה לשינויים במחיר הנפט. כמו כן, חלו התאמות בצעד ההיצע של הנפט. מצב זה מקטין סיכון להמשך ירידה במחירי הנפט.

 

מאקרו עולם.

שוק העבודה האמריקאי מרגיע חששות מהאטה
נתוני שוק העבודה האמריקאי שוב הכו את התחזית עם 255 אלף משרות חדשות בחודש יולי אחרי  292 אלף משרות בחודש יוני. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 4.9%  כאשר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה עלה ב-0.1%.

ענפי השירותים בלטו כרגיל ביצירת המשרות החדשות. יש להוסיף, שמשך שבוע עבודה עלה יחד עם העלייה הגבוהה מהצפוי בשכר לשעת העבודה, כך שסך ההכנסות משכר העבודה במשק עלתה משמעותית. השכר הממוצע עולה מהר יותר בענפים בהם רמת השכר גבוהה יותר, מה שממחיש שהלחצים לעליית השכר קיימים בעיקר במקצועות הדורשים מומחיות.


הידוק תנאי האשראי לעסקים גדולים בארה"ב נבלם, אך לא לקטנים. הביקוש לאשראי עלה
סקר האשראי הרבעוני של ה-FED הצביע על הקלה קטנה בתנאי האשראי לחברות הגדולות והבינוניות לעומת הסקר הקודם. תנאי האשראי לחברות הקטנות המשיכו להתהדק. הביקוש לאשראי עלה לכל החברות, מה שמשקף עלייה מסוימת באופטימיות של המגזר העסקי.
תנאי האשראי בבנקים עוקבים בדרך כלל בפיגור אחרי הנעשה בשוק האג"ח הקונצרני. לכן, אם המרווחים בשוק הקונצרני האמריקאי שירדו לאחרונה יישארו ברמות הנוכחיות, סביר שהבנקים לא יריעו תנאי האשראי לחברות. לסיכום, לפי סקר האשראי שהוא אחד האינדיקאטורים המובילים לגבי התפתחות הכלכלה, סכנת האטה בכלכלה האמריקאית פחתה מעט לעומת הסקר הקודם.

 • גם הנתונים הכלכליים האחרים שהתפרסמו בשבוע שעבר במשק האמריקאי היו חזקים יחסית. במיוחד נציין את הרמה הגבוהה יחסית של מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ובענף השירותים, למרות הירידה הקלה בחודש יולי.

 • נרשמה עלייה חדה ברכישות הרכבים בחודש יולי אחרי מספר חודשים של חולשה, מה שצפוי לתמוך בנתוני הצריכה הפרטית לרבעון השלישי.

 • יצוא הסחורות מארה"ב שינה כיוון מירידה ממושכת להתייצבות ואף עלייה בחודשים האחרונים.

 

הבנק המרכזי הבריטי הכה את הציפיות, אך הוא לא יהיה הגורם שישנה את "כללי המשחק"
להבדיל מהבנקים המרכזיים ביפן ובאירופה, הבנק המרכזי בבריטניה הצליח להכות את הציפיות בצעדים שנקט. כעת, שלושה מתוך ארבעת הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם מנהלים מדיניות הקלה מוניטארית אקטיבית, מה שמקשה על ה-FED האמריקאי להתנתק לכיוון הפוך.

העבודה העיקרית להקלת התנאים הפיננסיים כבר נעשתה מבלי התערבות אקטיבית מצד הבנק המרכזי לאחר שהמטבע הבריטי נחלש בחדות בעקבות ה-Brexit. הצעדים של הבנק המרכזי בעיקר מתחזקים מצב רוח חיובי בשווקים, גם זה לא מעט.


בנסיבות הקיימות, המשימה העיקרית, למנוע מהמשק הבריטי לגלוש למיתון, מוטלת על הממשלה ע"י צעדי המדיניות הפיסקאלית והגברת וודאות בקשר לתהליך היציאה מהאיחוד האירופאי.


שווקים.

לא מתוכננים אירועים גדולים בחודש הקרוב
האירועים הגדולים הסתיימו לעת עתה. הישיבות "הגורליות" של כל הבנקים המרכזיים הגדולים מאחורינו. הנתונים הכלכליים החשובים כבר ידועים אחרי פרסום נתוני שוק העבודה בארה"ב.

תשואות האג"ח הממשלתיות ושערי המטבעות נעים בטווחים צרים יחסית, אחרי שינויים חדים שנרשמו בחודשים האחרונים במטבע הבריטי והיפני. כפי שניתן לראות בתרשים 9, מדדי התנודתיות של האפיקים השונים עומדים ברמות הנמוכות ביותר של השנה האחרונה, למעט הנפט.

הטריגר העיקרי שצפוי להניע את השווקים בתקופה הקרובה יהיו הנתונים הכלכליים. בהיעדר יכולת הבנקים המרכזיים והממשלות להציג כלים אפקטיביים לשינוי המצב הקיים, כיוון הנתונים יקבע כיוון השווקים.

המשקיעים נמצאים בעמדה זהירה כלפי שוק המניות:

 • בסקר השבועי של המשקיעים הפרטיים בארה"ב, רק כ-30% מהמשקיעים "שורים" על שוק המניות, לעומת ממוצע של 35% בשלוש השנים האחרונות.
 • היקף הפדיונות המצטבר בקרנות המנייתיות בארה"ב בשלושת החודשים האחרונים היה הגבוה ביותר מאז 2013.
 • קונצנזוס התחזיות לגבי גובה מדד S&P 500 בסוף השנה לבין רמתו הנוכחית עומד על מינוס 1.7%, הנמוך ביותר ב-10 השנים האחרונות.
  בהיעדר הפתעות שליליות, העמדה הזהירה של המשקיעים והחזאים עשוי דווקא לתמוך בשוק.

 

 השווקים לא חוששים מעליית התשואות בארה"ב
פרסום נתוני שוק העבודה בארה"ב גרם לעלייה יחסית מתונה של התשואות, תוך עלייה יותר משמעותית בתשואות הקצרות והבינוניות. ציפיות לעליית הריבית בארה"ב לפי החוזים עלו לא משמעותית, מ-18%  ל-26% בחודש ספטמבר ומ- 37% ל-46% בחודש דצמבר. הדולר התחזק בכ-0.7% לעומת סל המטבעות (DXY).

האמת שבשלב זה צריך להתייחס להערכות לגבי האם ומתי ה-FED יעלה את הריבית בערבון מוגבל. ההחלטות האחרונות שלו הושפעו במידה גדולה מהאירועים שקרו סמוך להחלטה עצמה ויש עוד הרבה זמן עד ההחלטה בספטמבר.


מבחינת המשק האמריקאי, במיוחד מצבם של שוק העבודה והצריכה הפרטית, ה-FED יכול להעלות ריבית כבר בפגישה הבאה. אולם, ההתפתחויות מחוץ לארה"ב תומכות בהמתנה. אנו יוצאים מנקודת הנחה שעד סוף השנה תהיה עלייה אחת של הריבית והסבירות שזה יקרה בדצמבר גבוהה יותר, אך גם לחודש ספטמבר היינו נותנים סיכוי גבוה יותר ממה שמגולם בשווקים.


כפי שהדגשנו בסקירות האחרונות, למרות שלא מעט אירועים עלולים לקרות ולגרום להורדה נוספת בתשואות, להערכתנו הסיכון בשוק האג"ח האמריקאי לא מצדיק חשיפה משמעותית.

פרמיית הסיכון האינפלציונית בישראל הנה גבוהה יותר מאשר במדינות האחרות. הפער בין ציפיות האינפלציה ל-10 לבין 5 שנים בישראל, כמו גם הפער בין הציפיות ל-30 לבין 10 שנים הנו הגבוה ביותר בקרב המדינות בהם ניתן למדוד ציפיות האינפלציה בשוק האג"ח.


ירידה במחירי הנפט משקפת בעיקר תנודות סביב שיווי המשקל
הירידות האחרונות במחירי הנפט, למרות היותה עמוקות יחסית, לא גרמו לתגובה חזקה בשווקים, כפי שהתרגלנו בשנת 2015 ובתחילת 2016.

ההשפעה על שוק המניות הכללי לא הייתה מורגשת. אפילו הנכסים שבדרך כלל נפגעים יותר מהירידות במחירי הנפט נותרו חסינים יחסית. המטבעות בשווקים המתעוררים כמעט לא נחלשו. אפילו באג"ח מתחת לדירוג השקעה בארה"ב לא נרשמו ירידות מיוחדות, כולל באג"ח של סקטור האנרגיה.


התפתחויות אלו ממחישות שהתנודתיות במחיר הנפט כבר אינה מעידה על חיפוש שיווי משקל חדש (לראיה, לא מופיעות הכותרות שמנבאות מחיר הנפט ב-20 דולר...). להערכתנו, הסיכוי לטלטלה נוספת במחיר הנפט די נמוך.  בצד הריאלי נעשו התאמות משמעותיות בהשקעות החברות. המלאים העודפים ירדו. היחס בין המלאים למכירות בענף הדלק והפחם בארה"ב ירד לאחרונה לרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2013, מה שאמור לתמוך במחירי הנפט.

 

פרטי מכין האנליזה

אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.

מרחוב ששת הימים 30, בני ברק

בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411

השכלה- כלכלן

תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.

תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.

ניסיון תעסוקתי – 2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות

2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל

פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה

מיטב דש ברוקראז' בע"מ.

מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818

גילוי נאות מטעם מכין האנליזה

למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.

גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")

ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.

סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.

 1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
 2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
 3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
 4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
 5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
 6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.

עצמאות שיקול הדעת

אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.

07-08-2016                                         זבז'ינסקי אלכס

תאריך פרסום האנליזה

 

 

;