5 מרץ 2018
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

הנשיא מכריז על מלחמת הסחר

אלכס זבז'ינסקי
5 מרץ 2018
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים

 • בעקבות הוזלת הדלק והתחבורה הבין-עירונית הצפויה, הורדנו תחזית האינפלציה השנתית ל-0.3%.

 • מהדוחות של חברות כרטיסי האשראי עולה שבשנת 2017 גדלו משמעותית ההפרשות להפסדי אשראי. אנו צופים האטה בגידול באשראי הצרכני במשק הישראלי.

 • בתקופה האחרונה מופיעים סימני היחלשות במומנטום השיפור בכלכלה העולמית. אם אכן מדובר במגמה, הרעה בתנאים הפיננסיים שהייתה לאחרונה עלולה להחמיר אותה.

 • נגיד הבנק המרכזי היפני מאותת שגם ביפן קרב סוף העידן של כסף זול.

 • בינתיים, נתוני הפעילות בארה"ב מראים שיפור קטן יותר מאשר נתוני הסנטימנט.

 • נגיד ה-FED פאואל הציג גישה "יונית" בעדותו. המשך הטלטלה בשווקים עשויה להשאיר את ריבית ה-FED ללא שינוי בחודש מרץ.

 • האנליסטים מעדכנים די בחדות כלפי מעלה את התחזיות לגירעון התקציבי בארה"ב. סיכון הגירעון בא לידי ביטוי בעלייה בריביות הקצרות.

 • הכלכלה האמריקאית עלולה להפסיד יותר מאשר להרוויח מפתיחת מלחמת הסחר ע"י הנשיא.

 • המשקיעים המוסדיים פתחו את אחת הפוזיציות לונג הגדולות על האג"ח הארוכות בארה"ב, זאת לעומת אחד השורטים הגדולים של הספקולנטים.

 

מאקרו ישראל.
 

 • הוזלת הדלק בחודש מרץ צפויה להוריד כ-0.06% מהמדד. קיימת אי וודאות גבוהה לגבי השפעת ההוזלה הצפויה של התחבורה הציבורית הבין- עירונית. אנו מניחים שההשפעה תסתכם בכ-0.05%-0.07% ותבוא לידי ביטוי בחודש אפריל. בעקבות השינויים, הורדנו את התחזית השנתית ל-0.3%. נוסיף, שלפני שבועיים הוספנו לתחזית 0.1% גלל פיחות השקל שבינתיים כמעט נמחק.

 • פרסום הדוחות של חברות כרטיסי האשראי חושף עלייה בשיעור ההפרשות להפסדי אשראי בשלושת החברות הגדולות בשנת 2017. גם מהנתונים החודשיים של המשכנתאות ניתן היה ללמוד על המשך מגמת הגידול בפיגורים בהחזרי המשכנתאות. העלייה בהפרשות ובפיגורים זאת התוצאה של הגידול במינוף הצרכנים בשנים האחרונות. היא מובילה לצמצום היצע האשראי ולהאטה בצריכה הפרטית.

 • הירידה החדה בשיעור האבטלה בחודש ינואר הנה בעיקר תוצאת הירידה עוד יותר גדולה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. להערכתנו, השינויים בנתונים החודשיים חדים מדי ונובעים מהתנודות הסטטיסטיות מכדי להסיק מסקנות כלשהן לגבי המתרחש.

 

מאקרו עולם.

סימני היחלשות בכלכלה העולמית הופיעו בזמן שהתנאים הפיננסיים נחלשו

בזירה הכלכלית העולמית הופיעו לאחרונה סימני היחלשות בנתונים הכלכליים. מדד ההפתעות בנתונים הכלכליים במדינות העיקריות של Citi עבר בחודש האחרון לירידה. מדד מנהלי הרכש הגלובלי בתעשייה ירד בחודשיים האחרונים לאחר מגמת עלייה שנמשכה מאז אמצע שנת 2016.
מוקדם עדיין להסיק שמדובר במגמה ולא בתנודתיות בנתונים. יחד עם זאת, צריכים לזכור שמאז המשבר היו מספר תפניות בכיוון הכלכלה שלא תמיד היה ברור ממה הן נגרמו.


החולשה בנתונים באה בזמן הטלטלה בשווקים שגורמת להרעה בתנאים הפיננסיים, כפי שבא לידי ביטוי בירידה במדדי התנאים הפיננסיים, במיוחד בארה"ב. הרעה מתמשכת בתנאים הפיננסיים עלולה להקרין לרעה על הפעילות העסקית.


שורה תחתונה: הופעת סימני היחלשות במומנטום השיפור בכלכלה העולמית על רקע הרעה בתנאים הפיננסיים.


סוף העידן של כסף זול מתחיל להתקרב גם ביפן
מהנתונים הרבים שהתפרסמו אודות למצבו של המשק היפני, ניתן להתרשם שהוא מציג שיפור בכל החזיתות. קצב הצמיחה של מכירות החברות ורווחיות החברות משתפרים. נמשכת מגמה חיובית בצמיחת הייצור התעשייתי והמכירות הקמעונאיות. האבטלה ביפן ירדה לרמה של 2.4%, הנמוכה ביותר מאז 1993. קצב אינפלציית הליבה ממשיך לעלות והגיע ל-0.9%.


על רקע נתונים אלו, גם BOJ אותת שבכוונתו להתכונן ליציאה מהמדיניות המוניטארית הנוכחית. נגיד הבנק המרכזי אמר שההחלטה על היציאה מהתמריצים המוניטאריים תתקבל עוד לפני שהאינפלציה תגיע ל-2% וכנראה זה יקרה בשנה הבאה. כמו כן, הבנק המרכזי צמצם בשבוע שעבר כמות האג"ח הארוכות שהם רוכשים, זאת הפעם השנייה מתחילת השנה.

שורה תחתונה: כל שלושת הבנקים המרכזיים הגדולים נמצאים כעת בשלב מוקדם או מאוחר של היציאה מעידן כסף זול.

 

שווקים.

לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב היו חששות שהתוכנית הכלכלית של טרמפ תגרום לעלייה משמעותית בגירעון התקציבי, למלחמת סחר ולעלייה מהירה של ריבית ה-FED. החששות החזיקו מעמד כמה שעות אחרי ההודעה על בחירתו של טרמפ ובמהרה התחלפו באופוריה. כעת השווקים חוזרים לסיכונים שהבהילו אותם למשך כמה שעות בלבד מייד אחרי הבחירות, אך הפעם הדאגות לא חולפות מהר, אלא הולכות ומעמיקות.


הנגיד האמריקאי מציג גישה "יונית". עליית הריבית במרץ לא בטוחה ב-100 אחוז
השווקים היו רגישים לכל מסר שיצא בשבוע שעבר מפיו של נגיד ה-FED. הרגישות הגבוהה במיוחד נובעת מכך שזה FED אחר לגמרי מזה שקיבל החלטת הריבית בדצמבר ומכך שהוא נמצא באחד העיתויים הקשים והמסוכנים במחזור הכלכלי. בהתחשב בנסיבות, הסיכון לטעות מצד ה-FED לא מבוטל.

אמירתו בעדותו בפני הקונגרס שאינו מזהה שום סימן להתחממות יתר במשק האמריקאי מציגה גישה מוניטארית "יונית". הנגיד החדש רק צריך לייחל בכל ליבו שהאינפלציה לא תעלה מהר מדי כדי שהעלאות הריבית לא יהפכו מצעדי "מנע" מפני הסיכונים האפשריים בעתיד לצעדי "תגובה" לסיכונים שכבר מתגשמים.

החוזים על הריבית מתמחרים הסתברות של 100% לעליית ריבית ה-FED בפגישה הקרובה ב-21 למרץ, אך לדעתנו המשך הירידות בשווקים עשויות להחזיר לסדר היום אפשרות שהריבית לא תעלה הפעם גם אם בהסתברות נמוכה יחסית.

הסיכון של צעד זה טמון בכך שהוא יכול להתפרש כעדות לחולשה בכלכלה. אולם, לאור הנתונים הכלכליים  המתפרסמים ועל רקע ההרחבה הפיסקאלית סיכון זה לא גדול. גם חשש מהתחממות יתר של המשק לא נראה גדול מאוד בינתיים. מנגד, דילוג על עליית הריבית במרץ יאפשר ל-FED להרגיע את השוק לגבי ארבע העלאות ריבית בשנת 2018.

שורה תחתונה: פאואל משדר מסר מוניטארי "יוני". הסיכוי לאי שינוי בריבית במרץ לא אפסי.


הגירעון התקציבי האמריקאי כבר משפיע על השווקים
קונצנזוס התחזיות של בלומברג לגירעון האמריקאי בשנת 2019 עלה מ-3.7% ל-4.5% בחודשיים האחרונים. כדי להמחיש עד כמה הגירעון בנסיבות הנוכחיות חריג, ניתן לראות בתרשים מטה את הקשר ההיסטורי בין רמת הגירעון לרמת האבטלה. ברמות האבטלה הנמוכות של היום הגירעון כבר היה אמור להיות הרבה יותר קטן מרמתו הנוכחית של כ-3.5% וזאת עוד לפני שהוא עולה בשנה הבאה.

אילו הגירעון יגדל יחד עם העלייה באינפלציה הלחץ בשווקים הפיננסיים יתגבר משמעותית.
יתכן שהעלייה בגירעון כבר משפיעה על הריביות לטווחים הקצרים. אחת הסיבות האפשריות לעלייה בפער בין ריבית הליבור ל-3 חודשים לבין ריבית ה-FED או הריבית החזויה בעוד 3 חודשים  הנו הגידול המשמעותי בכמות הנפקות האג"ח האמריקאיות הממשלתיות לטווח הקצר לצורך מימון הגירעון.

מלחמת הסחר מסוכנת יותר לארה"ב עצמה
אם לא היה די בחשש המשקיעים מפני סוף העידן של כסף זול והגירעון התקציבי העולה, הנשיא האמריקאי עורר חששות ישנים-חדשים להתפתחות מלחמת הסחר כאשר הודיע שבכוונתו למסות יבוא הפלדה ואלומיניום לארה"ב ולפעול להעלות מסים אחרים על היבוא. בתגובה מיידית נשמעו איומים דומים משותפי הסחר האמריקאים.

למרות שארה"ב היא בעלת גירעון מסחרי גדול ומהווה שוק ענק ליבוא מכל העולם, ההשלכות האפשריות של החרפת מלחמת הסחר צפויות לגרום להערכתנו יותר נזק לארה"ב. היא תפגע מהסנקציות של מדינות רבות נגדה, כאשר כל אחת מהמדינות יפגעו רק בסחר שלה מול ארה"ב, גדולה וחשובה ככל שתהיה.

הנפגעים העיקריים מהמסים יהיו היצרנים האמריקאים שמשתמשים באלומיניום ופלדה, מה שיגרור עליית המחירים. לאחר מכן יפגעו היצואנים האמריקאים מהסנקציות הנגדיות. שוק המניות האמריקאי יהיה פגיע הרבה יותר מהטלת סנקציות הדדיות ממה שמשתקף מהמשקל הקטן יחסית של היבוא לארה"ב בתוצר שלה עקב ריבוי החברות האמריקאיות הבינלאומיות הנסחרות במדדים בארה"ב. מבחינת ההשלכות הפיננסיות, הלחצים להיחלשות הדולר עשויים להתגבר ועלויות המימון להתייקר.

נציין שבזירה הגיאופוליטית נשמעו איומים מצד נשיא רוסיה על פיתוח נשק גרעיני חדש. גם התפתחות זו עלולה להגביר מתיחות בשווקים.

שורה תחתונה: נשיא ארה"ב פתח במלחמות סחר בעיתוי עמוס בסיכונים לשווקים.

 

המוסדיים בשיא הלונג על האג"ח ל-10 שנים, הספקולנטים בשיא השורט
הימור בחוזים על הכיוון אליו ילכו תשואות האג"ח האמריקאיות מעולם לא היה גדול יותר. פוזיציית לונג בחוזים על האג"ח ל-10 שנים של המשקיעים המוסדיים בארה"ב עומדת ברמה הגבוהה ביותר אי פעם, למעט אמצע שנת 2010 כאשר תשואת האג"ח ל-10 שנים טיפסה כמעט ל-4%. אז התשואה ירדה ל-2.4% ויצרה רווח גדול למוסדיים. לעומת זאת, הספקולנטים (Non-Commercial) נכנסו כעת לאחת הפוזיציות שורט הגדולות בהיסטוריה.


פתיחת המרווחים באג"ח הקונצרניות בדירוגים הנמוכים  בישראל צפויה להימשך
בשוק האג"ח הקונצרני המקומי המשיכו לעלות המרווחים באג"ח בדירוגים הנמוכים עוד לפני הירידות בשוקי המניות בעולם של הימים האחרונים. במיוחד בלטה עליית המרווחים באג"ח החברות האמריקאיות בתל אביב.

תיק הקרנות עבר מהפכה מאז אמצע שנות האלפיים תוך עלייה עקבית במשקלו של הקרנות המתמחות באג"ח החברות עד להפיכתן לבעלות המשקל הגבוה בסך התיק לעומת הדומיננטיות של האג"ח הממשלתיות שהייתה לפני עשור.

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
5-03-2018            זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;