22 אוגוסט 2021
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

המשק הישראלי מתאושש מהמשבר יותר מהר מהמדינות האחרות

אלכס זבז'ינסקי
22 אוגוסט 2021
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים  

 • הכלכלה הישראלית עוקפת את מרבית הכלכלות בעולם בקצב ההתאוששות מהמשבר, בעיקר בזכות הגידול ביצוא. התוצאות בצד ההשקעות והצריכה הפרטית היו חלשות יותר.
 • נמשך שיפור בשוק העבודה בישראל.
 • לפי העלייה במדדי המחירים ליצרן בארה"ב ובאירופה, להם יש קורלציה גבוהה לשינוי במדד המחירים בישראל, האינפלציה בישראל צפויה לעלות משמעותית.
 • יש סיכוי יותר גבוה להפסקת רכישות אג"ח ע"י בנק ישראל, מאשר הפסקה או אף הקטנת רכישות מט"ח. לא בטוח שבנק ישראל יודיע על גורלן של התוכניות כבר השבוע.
 • מתחזק הרושם שהמתקפה הרגולטורית בסין אינה אירוע זמני והיא מתרחשת על רקע היחלשות בכלכלה. לפיכך, למרות הירידות החדות, ההשקעה במניות הסיניות מסוכנת מדי.
 • חלה האטה במכירות הקמעונאיות בארה"ב, אך הן נמצאות ברמות גבוהות בהרבה מאלו שהיו צפויות בתקופה זו אם לא היה המשבר.
 • לפי סקרי האינפלציה של המגזר העסקי האמריקאי, עליית המחירים צפויה להימשך והיא בעיקר תוצאה של התייקרות עלויות ולא הביקושים. ה-FED יתקשה להתמודד עם סוג זה של לחצי האינפלציה, אלא ע"י דיכוי משמעותי של הביקושים.

 

ישראל.

הכלכלה הישראלית מצטיינת בתקופת המשבר בזכות הגידול ביצוא

הכלכלה הישראלית צמחה ברבעון השני בקצב גבוה של 15.4%. מאז תחילת המגפה מתחלפות תקופות של ירידה משמעותית בתמ"ג בעלייה חדה, בהתאם למצב התחלואה והמגבלות, מה שמקשה לנתח מצבו של המשק ולקבוע מגמות לעתיד.

 • בסה"כ, בכל תקופת המגפה (שישה רבעונים Q1/2020-Q2/2021) צמח התמ"ג ב-0.5% לעומת שישה הרבעונים שקדמו למגפה, זאת לעומת צמיחה של 7% בתקופה דומה לפני שפרץ המשבר. לפיכך, עד עתה אפשר להעריך הנזק מהמגפה לתמ"ג בכ-6.5% אחוזי תמ"ג (כ-90 מיליארד ₪). האובדן העיקרי היה בצריכה הפרטית.
 • כל המרכיבי התמ"ג עדיין נמצאים בפיגור ביחס למגמה שהייתה קיימת עד 2020, למעט היצוא שעולה בכ-5.2% מעל המגמה.
 • בסה"כ, ישראל עוברת את המשבר טוב מאוד בהשוואה למדינות האחרות. היחס בין התמ"ג ברבעון השני 2021 לרבעון האחרון לפני פרוץ המגפה בישראל גבוה יותר מארה"ב, מדינות אירופה, יפן וקוריאה. גם מבחינת התמ"ג המצטבר בשישה הרבעונים מתחילת המגפה, ישראל בין המדינות המובילות.

שורה תחתונה: הכלכלה הישראלית השיגה יתרון בזכות גידול חד ביצוא, אך הייתה הרבה יותר חלשה בצריכה הפרטית ובהשקעות.

 

שוק העבודה משתפר

למרות הירידה במדד הסנטימנט הצרכני, החדשות משוק העבודה היו בסה"כ חיוביות. מספר משרות פנויות המשיך לגדול בחודש יולי לשיא חדש. הביקוש לעובדים מתפרס מתפקידי מנהלים עד לעובדים בלתי מקצועיים. המשרות הנדרשות ביותר הן מהנדסים, בעיקר בתחום התוכנה, ומלצרים.

שיעור האבטלה הרחב ירד ביולי ל-8.4% לעומת 9%  . הירידה באבטלה מתרחשת למרות עלייה בשיעור התעסוקה שעדיין רחוק מהרמות לפני המשבר.

 

בנק ישראל עשוי להודיע על הפסקת רכישות אג"ח, אך הוא יתקשה לסגת מקניות מט"ח

בהחלטת הריבית השבוע בנק ישראל עשוי להבהיר מה יעלה בגורלן של תוכנית רכישות אג"ח ומט"ח שמתקרבות לרף היעד. בסוף אוגוסט רכישות אג"ח צפויות להגיע לכ-75 מיליארד ₪ מתוך מסגרת של 85 מיליארד ₪ (בהנחה שבאוגוסט בנק ישראל המשיך לקנות בקצב דומה לחודשים הקודמים). במט"ח היו חסרים בסוף יולי כ-4 מיליארד דולר לרף השנתי בסך של 30 מיליארד דולר.

מצד אחד, כפי שהראו נתוני התמ"ג, המשק צמח ברבעון השני בקצב גבוה, במיוחד היצוא. נתוני שוק העבודה השתפרו. התקציב אושר בממשלה. קצב  האינפלציה ממשיך לעלות.

מנגד, התחזיות לצמיחה בעולם צפויות לרדת בעקבות חידוש המגפה והבנה שהיא לא תיעלם בשנה הקרובה. בנוסף, השקל חזר להיות המטבע החזק בעולם.

 • להערכתנו, רכישות המט"ח ע"י בנק ישראל חשובות יותר לפעילות המשק מאשר רכישות האג"ח. אומנם, למרות הרכישות של בנק ישראל, החלקים הארוכים של עקומי התשואות בישראל תלולים באופן חריג, אך בסה"כ, התשואות בישראל לא גבוהות ואינן מקשות על הממשלה לגייס בשוק המקומי בעלויות סבירות. בנסיבות אלה יש סיכוי שבנק ישראל יפסיק לקנות אג"ח, אך הוא עשוי לדחות את ההחלטה לישיבתו באוקטובר.
 • לעומת זאת, קשה לראות איך בנק ישראל מקטין קצב רכישות מט"ח נוכח לחץ כבד על השקל הן מהכוחות הריאליים (ההשקעות הישירות של הזרים) והן מהתנועות הפיננסיות (גידורי המוסדיים ורכישות הזרים). להתחזקות משמעותית של השקל תהיה השפעה חזקה על הפעילות הכלכלית והיא תעורר תרעומת קשה בקרב היצואנים ובמגזר ההיי טק.

 

עלייה במדדי המחירים ליצרן בעולם מנבא עלייה הרבה יותר משמעותית באינפלציה בישראל

אחרי פרסום מדד המחירים לחודש יולי שעלה ב-0.4% והיה גבוה מתחזית הקונצנזוס, ציפיות האינפלציה הגלומות לכל הטווחים אף ירדו מעט. הירידה בציפיות נרשמה בהשפעת הירידה במחירי הסחורות ובפרט הנפט שמחירו ירד בכ-10% במונחים שקליים מתחילת החודש. אם הנפט יישאר ברמות אלו, הוזלת הדלק צפויה להוריד כ-0.1% מהמדד של חודש ספטמבר.

מנגד, מסקר הערכת המגמות בעסקים של הלמ"ס עלה שהעסקים צופים שעליות המחירים בחודש אוגוסט יהיו החזקות ביותר מכול חודש אוגוסט מאז 2015.

במבט רחב יותר, הקורלציה הגבוהה (כ-75%) בין מדדי המחירים ליצרן בארה"ב ובאירופה, שממשיכים לעלות במהירות,  לבין מדד המחירים לצרכן בישראל, מכוונת לעלייה הרבה יותר משמעותית באינפלציה בישראל ממה שהחזאים והשווקים צופים.

 

עולם.

סין מגבירה מתקפה רגולטורית על רקע הרעה בנתונים כלכליים

האירועים בסין מבהירים שהשינוי ברגולציה ביחס לחברות הטכנולוגיה לא יהיה זמני או נקודתי ומשקף שינוי רחב בהתייחסות השלטונות לשיטת ניהול הכלכלה. על כך העידה גם שורת יוזמות חדשות בשבוע שעבר אשר הפילה מדד  China Golden Dragon בארה"ב בעוד 8.3% ובסה"כ ב-51% מהשיא.

בנוסף, גם הנתונים הכלכליים בסין היו שליליים. המכירות הקמעונאיות, הייצור התעשייתי וההשקעות היו  נמוכים מהתחזית (אירוע די נדיר בסין) תוך ירידה בקצב הצמיחה  לרמות הרבה יותר נמוכות מאשר הממוצע שהיה לפני המשבר בשנת 2019, במיוחד במכירות הקמעונאיות.

 

הצריכה הפרטית בארה"ב נחלשת, אך רמתה עדיין גבוהה וצפויה להתמתן

המכירות הקמעונאיות בארה"ב ירדו בחודש יולי מעבר לתחזיות. מאז חודש מרץ המכירות ירדו בכ-1%, אך ללא שירותי האוכל, שדווקא התאוששו עקב פתיחת המשק, הירידה במכירות הסתכמה בכ 3%. במונחים ריאליים, הירידה הייתה אף גדולה יותר.

צריכים לקחת בחשבון שהמכירות הקמעונאיות עדיין גבוהות משמעותית מהרמה שהייתה אמורה להיות ללא המגפה. קשה לראות איך גם בתסריט הכי חיובי הן נשארות ברמות כל כך גבוהות.

ביטוי העמדה השלילית שהציגו הצרכנים בסקר אמון הצרכנים בשבוע שעבר ביחס לתנאי רכישה של בתים, מכוניות ומוצרי בני קיימא אחרים אכן מורגשת, אך בצורה מתונה יחסית. רואים היחלשות בשוק הנדל"ן. המכירות של המכוניות ירדו בשלושת החודשים האחרונים. המכירות של רהיטים ומוצרי חשמל נותרו יציבות בחודשים האחרונים. יחד עם זאת, בכל הפרמטרים המכירות נמצאות עדיין ברמות שהיו צפויות ללא המגפה או גבוהות מהן.

הנתונים האחרים בארה"ב היו יחסית טובים. מדד הייצור התעשייתי עלה מעל התחזיות. תביעות דמי אבטלה המשיכו לרדת בשבועות האחרונים. קצב הגידול במדד האינדיקאטורים השתפר.

שורה תחתונה: ניכרת סימני היחלשות בצריכה הפרטית בארה"ב, אך זאת מרמות חריגות.

 

ה-FED די חסר עונים להתמודד עם הלחצים לעליית מחירים

ציפיות האינפלציה הגלומות בארה"ב ירדו משמעותית בשבוע שעבר. הציפיות לשנתיים ירדו מ-2.56% לפני שבוע  ל-2.37%. הירידה בציפיות התרחשה על רקע חשש מהאטה בצמיחה וירידה במחירי הנפט.

הירידה בציפיות מנוגדת לעלייה בתחזיות האינפלציה כפי שהוצגה בסקר רבעוני של החזאים המקצועיים שעורך ה-FED בו עלו תחזיות האינפלציה ל-5 השנים הקרובות (מדד PCE) לרמה של 2.4% הגבוהה מאז שהסקר התחיל ב-2007.

ממצאי סקר אחר של ציפיות האינפלציה שעורך ה-FED במגזר העסקי יכולים ללמד מספר תובנות חשובות על האינפלציה ועל יכולת ה-FED להשפיע עליה:

 • ציפיות האינפלציה של המגזר העסקי עלו לרמה הגבוהה מאז שנערך הסקר של 3%.
 • הכוחות מצד ההיצע - התייקרות עלויות כוח העבודה ועלויות אחרות, הם הגורמים המכריעים שמשפיעים על התייקרות התוצרת של המגזר העסקי.
 • מהבדיקה שלנו עולה שמתוך העלויות מחוץ לכוח העבודה, השפעת מחירי המתכות התעשייתיות הנה דומיננטית. היא הרבה יותר גבוהה מהשפעת מחירי האנרגיה ובפרט הנפט.
 • השפעת הביקושים (Sales level) על המחירים אינה חריגה ודי דומה כעת לזו שהייתה בעשור האחרון.

השפעתו של הבנק המרכזי האמריקאי על העלויות מצד ההיצע די מוגבלת. לכן, האינפלציה עשויה להישאר גבוהה גם אם הוא יפעיל צעדים לצמצום מוניטארי, אלא אם ה-FED יפעל בצורה יותר אגרסיבית לדיכוי הביקושים.

לעומת זאת, השפעת הצמצום המוניטארי על השווקים הפיננסיים די ניכרת. מאז משבר 2008, מדד S&P 500 השיג בממוצע תשואה של 0.38% באותם שבועות בהם מאזן ה-FED גדל, לעומת תשואה ממוצעת של 0.04% בשבועות בהם מאזן ה-FED ירד או נשאר ללא שינוי.

 

גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")

מסמך זה הוכן על ידי מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "החברה"). מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. החברה עוסקת בין השאר בשיווק השקעות ללקוחות כשירים ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים.  במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות\ שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. החברה אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגמרו למי שמסתמך  על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לחברה ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

/08/202122                                         

תאריך פרסום האנליזה

;