3 ספטמבר 2017
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

הכלכלה העולמית משתפרת

אלכס זבז'ינסקי
3 ספטמבר 2017
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי


עיקרי הדברים

 • באינדיקאטורים של הצריכה הפרטית בישראל ניכרת האטה בצריכת המזון.

 • אינדיקאטורים רבים מצביאים על האצה בצמיחה הכלכלית בעולם שמתבססת יותר ויותר על ההשקעות והפעילות התעשייתית.

 • הצמיחה הכלכלית בארה"ב משתפרת תוך גידול בהשקעות וצמיחה בפעילות בתעשייה, אך הצריכה הפרטית עשויה להאט עקב קצב נמוך של הצמיחה בהכנסה הפרטית.

 • האינפלציה בארה"ב נותרה נמוכה ואף ירדה. ה-FED צפוי להמתין עם עליית הריבית ולהערכתנו יוריד את התוואי הצפוי בפגישתו הקרובה. יחד עם זאת, עד סוף הקדנציה של הנגידה ילן בחודש פברואר, הבנק המרכזי צפוי להעלות את הריבית פעם נוספת.

 • הכלכלה הסינית לא מראה סימני האטה למרות צמצום תמריצי הממשל.


מאקרו ישראל.

האינדיקאטורים של הצריכה הפרטית בישראל מצביעים על האטה בצריכת המזון
האינדיקאטורים האחרונים של הצריכה הפרטית מצביעים על המשך מגמת האטה. מדד הפדיון ברשתות השיווק לא עלה כלל בשלושת החודשים האחרונים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עיקר ההשפעה על המדד נובעת מהצריכה ברשתות המזון.

סך הרכישות בכרטיסי אשראי צמחו בקצב יציב יחסית בחודשים האחרונים, אך איטי יותר מאשר בשנה שעברה. גם בנתוני רכישות בכרטיסי אשראי ניכרת האטה בקניית המזון. אנו לא יודעים מהי הסיבה להאטה בצריכת המזון. יתכן שהיא חלק מהאטה בצריכה הכללית ויתכן שמדובר בתנודתיות בנתונים שפגשנו אותה גם בשנים הקודמות.

בימים האחרונים עולות הטענות שיציאת הישראלים לחו"ל והצריכה באינטרנט גורמות להאטה בצריכה בישראל. השימוש בכרטיסי אשראי לרכישות בחו"ל מהווה כבר כ-7.5% מסך העסקאות בכרטיסי אשראי ונמצא במגמת עלייה. אולם, אם ננטרל את המוצרים והשירותים שהצריכה שלהם מטבעם רק מקומית (הדלק, השירותים המקומיים, המזון וכו'), היחס בין השימוש בכרטיסי אשראי בחו"ל לישראל עולה ל-21%, לעומת כ-15% לפני ארבע שנים.


מאקרו עולם.

הכלכלה העולמית מאיצה
סימנים רבים מעידים שהכלכלה העולמית ממשיכה להתרחב ואף מאיצה:

 • ארגון ה-OECD הודיע שלראשונה בעשור, כל 45 המדינות שהוא עוקב אחריהן צומחות ו-33 מהן אף האיצו השנה את קצב הצמיחה שלהן.

 • האינדיקאטור שמשקף את התחזית להתפתחות הסחר העולמי שפרסם ארגון הסחר העולמי מצביע שהגידול בסחר צפוי להאיץ.

 • מדד מנהלי הרכש הגלובלי בתעשייה עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת הסקר לפני שלוש שנים.

 • הכלכלן הראשי של קרן המטבע אמר שההתאוששות הגלובלית הרחבה שניכרת כעת לא הייתה במשך העשור האחרון.


ההתאוששות שהתחילה בשנה שעברה בעיקר בהובלה של הצריכה הפרטית, שעל פי מדדי הסנטימנט הצרכני האחרונים בארה"ב ובאירופה עלו לרמות הגבוהות של העשורים האחרונים, צפויה להימשך, מתרחבת גם לתחום ההשקעות. על פי נתוני הצמיחה ברבעון השני, קצב הגידול בהשקעות במדינות האירופאיות, יפן ובעיקר בארה"ב מתגבר. הצמיחה שמבוססת על ההשקעות וסחר החוץ יציבה ובר קיימא יותר מאשר הצמיחה שמבוססת בעיקר על הצריכה הפרטית.

שורה תחתונה: קצב הצמיחה בכלכלה העולמית משתפר ומתרחב. הצמיחה מתבססת יותר על רגליים יציבות של ההשקעות וסחר החוץ.

 

קצב הצמיחה בארה"ב משתפר, אך ה-FED צפוי להמתין
קצב הצמיחה במשק האמריקאי ברבעון השני התעדכן כלפי מעלה ל-3%. במבט לרבעון לעומת רבעון מקביל המשיך קצב הצמיחה להשתפר ל-2.2%. 

המודלים השונים של שלוחות ה-FED לחיזוי הצמיחה הרבעונית על פי האינדיקאטורים השוטפים (St Louis Fed Nowcast, Atlanta Fed GDPNow) מצביעים בינתיים על צמיחה של מעל 3% ברבעון השלישי.

 • השיפור הניכר ממשיך להסתמן בהשקעות החברות במבנים, ציוד וידע.

 • התעשייה האמריקאית, כמו גם העולמית, נמצאת במומנטום חיובי. מדד מנהלי הרכש ISM עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2010. המשק יצר בשלושת החודשים האחרונים משרות רבות בענפי התעשייה המגוונים.

 • המשרות שנוצרו במשק האמריקאי בחודש אוגוסט היו איכותיות יותר, בענפים בהם בדרך כלל השכר גבוה יחסית כגון התעשייה, הבניה, השירותים המקצועיים והכרייה.

גידול בצריכה הפרטית בארה"ב עלול להאט בגלל צמיחה נמוכה של ההכנסה הפרטית אשר כבר יותר משנה גדלה בקצב איטי יותר מאשר ההוצאה הפרטית כדי לממן את הצריכה, הצרכנים מקטינים את שיעור החיסכון שירד כמעט לרמה הנמוכה ביותר מאז משבר 2008  של  3.5% בלבד.


האינפלציה בארה"ב ממשיכה להיחלש. אחת הסיבות לכך הנה הכנסות הצרכניות הנמוכות
אינפלציית הליבה בארה"ב, PCE Core, אותה בוחן ה-FED, המשיכה לרדת לקצב של 1.4%, כאשר רק בתחילת השנה הוא הגיע כמעט ל-2%.

שורה תחתונה: למרות השיפור בצמיחה, היעדר אינפלציה וקצב נמוך של עליית השכר צפויים לגרום ל-FED להמתין עם העלאות הריבית. תוואי הריבית החזוי של ה-FED צפוי לרדת אחרי הישיבה הקרובה. אנו מעריכים שהנגידה ילן תרשום עוד עליית ריבית אחת לפני עזיבתה בפברואר 2018.

 

אינדיקאטורים חיוביים ממשיכים להתפרסם בסין
הציפיות שלנו להאטה בפעילות בסין לא מתממשות לעת עתה. האינדיקאטורים השוטפים ממשיכים להצביע על שמירה על קצב הצמיחה ואף על שיפור. בשבוע שעבר התפרסמו שני מדדי מנהלי הרכש בתעשייה הסינית שהיו גבוהים מהתחזית והציגו שיפור בפעילות.

 
שווקים.

להגדיל חשיפה למניות
השווקים אינם זולים כמובן והסיכונים הגיאופוליטיים או הפוליטיים (צפון קוריאה, רוסיה, טראמפ וכו') עלולים להתפרץ, אך מרבית הגורמים הכלכליים והפיננסיים עשויים לתמוך באפיק המנייתי:

 • כפי שציינו בפרק המאקרו של הסקירה, הכלכלה העולמית נמצאת בהתרחבות שמקיפה את כל האזורים העיקריים. בפרט השיפור בא לידי ביטוי בגידול בהשקעות החברות שמהווה סימן לאופטימיות של המגזר העסקי.

 • אחד האיומים העיקריים ממנו חששנו נובע מהרעה בכלכלת סין, בגלל הקטנת תמריצי הממשל וניפוח בועות פיננסיות במדינה. אף על פי כן, הנתונים הכלכליים בסין לא משקפים מגמת האטה, אלא דווקא שיפור בפעילות.

 • למרות השיפור בצמיחה, האינפלציה במרבית המדינות נותרה נמוכה והיא אף ירדה בארה"ב. כפועל יוצאה מזה, לא צפויה האצה בקצב ההידוק המוניטארי.

 •  קצב איטי של עליית השכר במדינות רבות ובעיקר בארה"ב וגידול בהשקעות, מקטינים סיכון לירידה ברווחיות החברות.

 • חל שיפור בתנאים הפיננסיים במרבית השווקים, כפי שמסתמן בעלייה במדדי התנאים הפיננסיים בארה"ב ואירופה, מה שצפוי לתמוך במגזר העסקי.

 • למרות השיפור בכלכלה ועונת הדוחות החיובית, מדדי המניות במדינות המפותחות הציגו תשואה אפסית או שלילית, במיוחד אם מנטרלים את מניות הטכנולוגיה, בחודשים האחרונים. בטבלה לעיל  ניתן לראות את הפרמטרים הפיננסיים העדכניים שמתייחסים לתמחור של מדדי המניות העיקריים ביחס לתקופה שבין השנים 2004-2017 (אחוזון בו נמצא האינדיקאטור האחרון). בשוק האמריקאי אכן כמעט כל הפרמטרים נמצאים קרוב לשיא, אך לא בשווקים האחרים.

 • לבסוף, טכנית, הרבעון האחרון של השנה הנו חיובי לשוקי המניות. התשואה הממוצעת של מדד S&P500 ברבעון האחרון הייתה ב-30 השנים האחרונות גבוהה משמעותית מאשר ברבעונים האחרים. יש רק לקחת בחשבון שדווקא חודש ספטמבר בדרך כלל היה חודש פחות טוב בשוק המניות. לפי סטטיסטיקה זו, כדאי לנצל את הירידות (אם יהיו) בחודש ספטמבר לקניית מניות.

 

התשואות בשוק האמריקאי נמוכות ביחס לסיכון הטמון בהן
הגורמים העיקריים שפועלים לירידת התשואות בארה"ב, כגון האינפלציה הנמוכה, הפסימיות ביחס לרפורמות של הממשל האמריקאי והסיכונים הגיאופוליטיים כבר מתומחרים במידה רבה בשוק האג"ח. מנגד, הצמיחה הכלכלית בארה"ב ובעולם משתפרת ויוצרת לחצים לעליית התשואות. השוק מתמחר פחות מעליית ריבית אחת בלבד בשנה הקרובה  והתלילות בחלק הקצר של העקום ירדה כמעט לרמה הנמוכה מאז תחילת 2016.

שורה תחתונה: נראה שהמאזן סיכוי/סיכון בשוק האג"ח האמריקאי הפך ללא אטרקטיבי. השוק מתמחר בעיקר תרחישים שליליים ומתעלם מהפתעות לטובה בכלכלה ובפוליטיקה. אנו ממליצים להוריד מעט את מח"מ התיק ל-4 שנים.

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ברוקראז' בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
04-09-2017            זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;