1 ספטמבר 2019
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

הסימנים מצביעים לעליית סיכון למיתון בארה"ב

אלכס זבז'ינסקי
1 ספטמבר 2019
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

 • שיעור האבטלה במשק נותר יחסית יציב, אך ניכרת ירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. ירידה בשיעור ההשתתפות בקרב הגברים, במיוחד הצעירים, הפכה למגמה.

 • התנהגות זהירה מדי של בנק ישראל מגבירה להערכתנו התחזקות השקל. אנו מעריכים שהורדת הריבית ו/או התערבות בשוק המט"ח מאוד סבירים בחודשים הקרובים.

 • האינדיקאטורים השוטפים משקפים שיפור בצריכה הפרטית במשק בחודשים האחרונים.

 • השקל בעשור האחרון היה המטבע שהקורלציה החיובית שלו עם מדד המניות האמריקאי בתקופות של עליות חדות במניות, הייתה החזקה ביותר בקרב כל יתר המטבעות. כדאי לקחת בחשבון התנהגות זו בשיקולים הקשורים לגידור המטבע.

 • האינדיקאטורים הכלכליים בעולם, כולל באירופה, יפן והשווקים המתפתחים ממשיכים להצביע על היחלשות בפעילות.

 • חלק גדול מהאינדיקאטורים הכלכליים שזיהו מוקדם יחסית את המיתון המתקרב בארה"ב בעבר, מצביעים על עלייה בסיכון למיתון גם כעת.


מאקרו ישראל.


המשק בתעסוקה מלאה, אך ניכרת ירידה בשיעור ההשתתפות

מתחילת 2018 לא נרשמו שינויים גדולים בשיעור האבטלה במשק בגילאי 25-64, אך בחודשים האחרונים ניכרת ירידה חדה בהשתתפות בכוח העבודה. ללא ירידה זו, האבטלה הייתה יותר גבוהה. אפשר היה להתייחס לירידה בהשתתפות כאל תנודה סטטיסטית בלבד, אלמלא העובדה שמגמת ירידה בהשתתפות בקרב הגברים נמשכת בעקביות כבר שנתיים.
בפרט ירידה חריפה בהשתתפות נרשמה בקרב הגברים הצעירים בני 18-24. מגמה זו עלולה לשקף בעיה מבנית במשק שתקשה על הצמיחה.

 

בנק ישראל לא ניצל את ההזדמנות
אם בנק ישראל היה יכול להפיק איזושהי תועלת מהורדת ריבית קטנה שעוד נותרה לו, הוא היה צריך לפעול בהחלטה האחרונה. הרי השוק כבר מגלם הורדת ריבית  בחודשים הקרובים, אך הוא לא ציפה לה כבר עכשיו.

הורדת הריבית כבר במועד זה הייתה משדרת נחישות ומוכנות ללכת נגד הקונצנזוס. בכך היא הייתה מגבירה הרתעה בשוק המט"ח שאף עשויה לחסוך לבנק ישראל צעדים מקלים בהמשך, זאת לעומת הורדת ריבית שכולם כבר מצפים לה. לראיה, פרסום הודעת הנגיד מסוף חודש יולי, עליו חזר בנק ישראל בהודעת הריבית האחרונה, נעשה בשלב שכבר היה ברור לכולם שבנק ישראל לא הולך להעלות ריבית. לכן, למרות שההודעה שינתה מהותית את כיוון המדיניות של בנק ישראל, האפקט שלה בשוק המט"ח היה קטן וקצר טווח. השקל מאז היה עדיין בין המטבעות החזקים בעולם.

המסר הנוכחי של בנק ישראל משחזר את הנוסח שהיה נהוג בהודעות ריבית בין נובמבר 2015 לפברואר 2017 . בתקופה זו השקל התחזק בכ-8% ביחס לסל המטבעות.

בסה"כ, הרקורד של בנק ישראל מתחילת השנה משקף התנהלות מאוד זהירה שנגררת אחרי השווקים. להערכתנו, זהירות יתר של בנק ישראל באה לידי ביטוי בהתנתקות השקל משערו של הדולר בעולם שהתרחשה מתחילת השנה, בניגוד למגמה בשנים הקודמות.

שורה תחתונה: בנסיבות הקיימות, הסיכוי להורדת הריבית ע"י בנק ישראל ו/או להתערבות בשוק המט"ח בחודשים הקרובים די גבוה.


נתונים נוספים

בחודשים האחרונים חל שיפור באינדיקאטורים של הצריכה הפרטית בישראל. נתוני המכירות ברשתות השיווק והרכישות בכרטיסי אשראי הצביעו על עלייה בקצב הגידול השנתי לאחר מגמת היחלשות.

 

מאקרו עולם.

חולשה ניכרת באינדיקאטורים ביפן
למרות שנתוני הצמיחה ברבעון השני ביפן היו דווקא סבירים, ניכרת חולשה בנתונים הכלכליים השוטפים. לאחר היחלשות הייצור התעשייתי, חלה הרעה משמעותית במכירות הקמעונאיות. ההרעה בביקוש הצרכנים מתרחשת במקביל לירידה בסנטימנט הצרכני.

המדינות מתפתחות נחלשות ופועלות במישור המוניטארי ופיסקאלי

 • נתוני היצוא לסין, כפי שמדווחים במדינות מקור, מצביעים על ירידה בקצב השנתי של היצוא מיפן, דרום קוריאה ומאירופה. נתונים אלו משקפים היחלשות בפעילות המשק הסיני.

 • מדדי הייצור התעשייתי במדינות אסיה משקפים הבדלים בין קוריאה, סינגפור ויפן בהן הייצור התעשייתי מתכווץ לבין מלזיה, הודו ובמיוחד וייטנאם בהן נמשכת צמיחה במדד הייצור התעשייתי.

  נראה, שהמדינות המפותחות יותר באסיה, בהן הייצור מתמקד במוצרים בטכנולוגיה ברמה גבוהה המשתלב בד"כ בשרשרת הספקה גלובלית סובלות יותר מהאטה בפעילות התעשייתית מאשר המדינות המתמקדות במוצרים פשוטים יותר כגון מוצרי הצריכה.

 • ממשלות רבות באסיה התחילו להפעיל תמריצים פיסקאליים ולא רק מוניטאריים. בדרום קוריאה, אינדונזיה, הונג קונג, תאילנד, סינגפור ויפן הודיעו בחודש האחרון הממשלות על הגדלת ההוצאות או על קיצוצים במיסים.

 

ארה"ב - עד כמה חזקים סימני מיתון בארה"ב?
המודלים שמנבאים סיכוי למיתון בארה"ב על סמך היפוך עקום התשואות סובלים להערכתנו מחסרון בתקופה הנוכחית שבה הכוחות שפועלים לירידה של התשואות הארוכות גדולים משמעותית מאשר בעבר, מה שמקל על העקום להתהפך.

בדקנו עד כמה סימני מיתון בארה"ב חזקים על סמך התנהגות של האינדיקאטורים הכלכליים העיקריים לפני שלושת המיתונים האחרונים (בשנים 1991, 2001 ו-2008).

 • כפי שניתן לראות בטבלה מטה, האינדיקאטורים שקשורים לפעילות התעשייתית (מדד הייצור התעשייתי, מדד מנהלי הרכש בתעשייה) אותתו על המיתון המתקרב כשנתיים לפניו (נרשמה בהם היחלשות של שישה חודשים רצופים מהשיא). גם הוצאות הבנייה, תביעות דמי אבטלה, מכירות קמעונאיות והזמנות מוצרי השקעה היו יחסית מקדימים בזיהוי המיתון.

 • לפי חלק גדול מהאינדיקאטורים, המיתון בארה"ב עלול להתרחש בטווח של עד שנתיים.

 • לפי תביעות דמי אבטלה והמכירות הקמעונאיות בינתיים אין מיתון באופק.

 • נציין רק, שהאינדיקאטורים שקשורים לתעשייה פעמים רבות משדרים "אזעקת שווא". הם נחלשים באמצע המחזור הכלכלי מבלי שמגיע מיתון אחר כך.

שורה תחתונה: אינדיקאטורים כלכליים רבים מאותתים על סיכון למיתון בארה"ב בטווח של בין שנה לשנתיים. אם תחול עלייה בתביעות דמי אבטלה והרעה במכירות הקמעונאיות (שכבר מסתמנת בקטגוריות מסוימות), הסיכוי למיתון יעלה משמעותית.


שווקים.

חודש אוגוסט לא שגרתי
חודש אוגוסט היה מטלטל בשווקים:

 • די נדיר שבחודש אחד תשואה ל-10 שנים בארה"ב יורדת ב-0.5% (בפעם האחרונה זה קרה בינואר 2015) ובאותו חודש גם תשואת האג"ח של איטליה יורדת באותו שיעור.

 • באוגוסט נרשמה ירידה חדה של מעל 7% במחיר הנפט ועלייה חדה של כמעט באותו שיעור של מחיר הזהב.

 • שוק המניות האמריקאי, למרות התהפוכות הרבות, ירד בסיכום חודשי ב-1.8% בלבד (S&P 500), אך מדד השווקים המתעוררים ירד ב-5.1%.

 • 22 בנקים מרכזיים הורידו ריבית.

 • היקף פוזיציות שורט בשוק המניות האמריקאי ביחס לסך המניות הנסחרות עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז הירידות ב-2015.

 • הביצועים היחסיים של השווקים המתעוררים, כולל היחס בין מדד MSCI EM ל-MSCI World ומדד המטבעות של השווקים המתעוררים, ירדו לרמות שלא נראו יותר מעשור. כל הגורמים פעלו נגד השווקים המתעוררים, כולל החרפת מלחמת הסחר, התחזקות הדולר, ירידה במחירי הסחורות וטלטלות במדינות ספציפיות.


הסיכונים לשוק המניות מתגברים
קשה לנו להאמין שהתקוות שעודדו את השווקים בשבוע האחרון בקשר להתקרבות מחודשת בין ארה"ב לסין יחזיקו מעמד לאורך זמן. בינתיים, מהיום המכסים על היבוא מסין לארה"ב בסך של כ-110 מיליארד דולר עולים לגובה של 15%, כולל על מוצרי צריכה רבים. שינוי זה צפוי לפגוע בצרכן האמריקאי שבינתיים "מחזיק" את הכלכלה ומצב הרוח בשווקים.

לאור ההתקפות של הנשיא האמריקאי נגד החברות האמריקאיות, שאינן ממהרות בינתיים להוציא את העסקים מסין, כדאי לציין שמנתוני התמ"ג המעודכנים לרבעון השני בארה"ב שכללו נתונים המתייחסים לרווחים של החברות האמריקאיות, הרווחים שמקורם מחוץ לארה"ב עלו די בחדות ברבעון השני והגיעו לשווי שמהווה כ-50% משווי הרווחים שנובעים מהפעילות המקומית. פגיעה ביכולת החברות להפיק רווחים מחוץ לארה"ב עלולה להוות מכה רצינית לשוק המניות.


שקל -  המטבע של Risk-on

כפי שכבר הצגנו בעבר, השקל התנהג בעשור האחרון בקורלציה חיובית גבוהה מאוד עם שוק המניות האמריקאי. הוא התחזק כשהמניות בארה"ב עלו ונחלש בירידות.

לעומת המטבעות "Save Haven" אליהם בורחים המשקיעים כשהשוק יורד (היין היפני והפרנק השוויצרי לדוגמה), השקל הוא בדיוק דוגמה הפוכה. הקורלציה החיובית שלו עם מדד S&P500 בשבועות בהם המניות עלו ביותר מ-1.5% בעשור האחרון הייתה גבוהה משמעותית מכל מטבע אחר.


פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
1/9/2019            זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;