11 אוקטובר 2020
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

פוליטיקה שולטת בשווקים

אלכס זבז'ינסקי
11 אוקטובר 2020
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

 • הסגר בישראל משפיע בינתיים פחות על הפעילות הכלכלית מאשר הסגר הקודם. השווקים הפיננסיים, כולל שערו של הדולר, ממשיכים ליהנות מהפחתת חוסר הוודאות שהחלה עם תחילת הסגר.

 • דחיית אישור התקציב ל-2021 ומתחים בקואליציה מעלים סיכון לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל.

 • הלחצים לעליית תשואות האג"ח בישראל צפויים להימשך גם מהגורמים המקומיים וגם משוק האג"ח האמריקאי.

 • הנתונים הכלכליים באירופה נחלשים בגלל המגפה, בעיקר במגזר השירותים.

 • פחתה אי הוודאות הפוליטית בארה"ב. ראשית, הסיכוי להכרעה ברורה בבחירות עלה. שנית, קטן סיכון לתגובה שלילית של השווקים במקרה שהנשיא המכהן יפסיד.

 • זכייתו של ביידן בבחירות צפויה לתמוך בשוקי המניות מחוץ לארה"ב.

 • מתרבים סימנים של עלייה באינפלציה בארה"ב. לעומת זאת, באירופה מגמת התפתחות האינפלציה הפוכה.

 • שוק המניות האמריקאי ממשיך להתכונן לעידן "פוסט קורונה" תוך יתרון ברור של הסקטורים המסורתיים.

 

ישראל.

בינתיים, ההשפעה הכלכלית של הסגר פחות חמורה מהסגר הקודם
נראה, שהסגר הנוכחי פחות הדוק מהקודם מבחינת ההשפעות הכלכליות שלו:

 • הירידה ברכישות בכרטיסי אשראי שהייתה בינתיים קטנה יותר מאשר בחודש אפריל.

 • לפי מדד Apple Mobility Trend Report, גם תנועת אנשים ירדה פחות.

 • לפי החישוב של שירות התעסוקה אחוז המובטלים בתחילת מאי עמד על כ-28% לעומת כ-24% היום.
  יחד עם זאת, בתקופת החגים הנתונים עשויים להיות מעוותים. לכן, כדאי לחכות עם המסקנות עד לקבלת הנתונים שמשקפים את הפעילות בשגרה.


דחיית אישור התקציב - סיכון להורדת דירוג האשראי
מדבריו של שר האוצר בשבוע שעבר ניתן להבין שתקציב המדינה לשנת 2021 לא יאושר עד סוף השנה. שר האוצר מתכנן לאשרו עד סוף מרץ 2021. דחייה נוספת של אישור התקציב והחרפת המתחים בתוך הקואליציה שמעלה בכלל ספקות על עצם אישורו מגבירים סיכון לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל. יחד עם זאת, הניסיון של החודשים האחרונים במדינות שונות מלמד שאירוע זה לא בהכרח ישפיע משמעותית על אפיקי השקעה בישראל.

 

הלחצים לעלייה בתשואות צפויים להימשך
למרות לחצים לעליית התשואות הארוכות בחודש ספטמבר, שהתבטאו בירידה בביקושים בהנפקות האוצר ועליית התשואות בארה"ב, בנק ישראל רכש פחות אג"ח ממשלתיות מאשר באוגוסט (3.7 מיליארד לעומת 6 מיליארד).  להערכתנו, הלחצים לעליית התשואות מאותם גורמים צפויה להימשך.

התשואות עלו למרות ירידה משמעותית בציפיות האינפלציה, במיוחד הקצרות והבינוניות. הציפיות לשנתיים עומדות על כ-0.15% לעומת התחזית שלנו לאינפלציה של 0.3% ב-12 החודשים הקרובים. כפי שכבר כתבנו, על רקע גידול חד בכמות הכסף במשק, אנו מעריכים שאחרי שהסיכון הבריאותי יחלוף סביבת האינפלציה צפויה לעלות. גם הגורמים מצד ההיצע צפויים לתמוך בעליית האינפלציה. מבין ההשפעות המיידיות יותר, כדאי לשים לב לעלייה מהירה במחירי הסחורות בעולם, במיוחד המתכות והסחורות החקלאיות.

 

התנהגות הדולר בעולם תומכת ברכישת הגנות מטבע
מתחילת החודש השקל כבר התחזק בכ-2% מול סל המטבעות. כמחצית מהתחזקותו נובעת מהיחלשות הדולר בעולם והחלק הנותר נובע כנראה מהירידה באי הוודאות שחלה לאחר הטלת הסגר אשר השפיעה חיובית גם על האפיק המנייתי והקונצרני המקומי.

כדאי לשים לב שמאז תחילת המשבר, הקו שמשקף שערו של הדולר בעולם (DXY) מציג תמונת ראי ביחס למדד S&P 500, להבדיל מהמתאם החיובי שהיה לפני המשבר.  לפי הערכתנו, שהבענו כבר בסקירות הקודמות, התנהגות זו מושפעת בעיקר מרכישות מאסיביות של ני"ע האמריקאיות ע"י משקיעים זרים וביצוע הגנות מטבע. הזרים היו הרוכשים הגדולים ביותר של המניות האמריקאיות ברבעון השני.  תמונת ראי בין הגרף של שערו של דולר לעומת S&P500 תומכת בהגנה מטבעית כנגד חשיפה לני"ע  בארה"ב.


עולם.

ירידה באי הוודאות הפוליטית בארה"ב תמכה בשווקים
אי הוודאות הקשורה לבחירות בארה"ב פחתה מעט. כמובן שבזמן שנותר עד הבחירות המצב עוד יכול להשתנות, אך לפי הסקרים, היתרון של ביידן על טראמפ עלה משמעותית, מה שמקטין סיכון לבחירות ללא הכרעה ברורה עם כל התסבוכת שעלולה להתלוות אליהן. בנוסף, מסתבר שעלייה ביתרון של ביידן לא הפריעה לשוק המניות האמריקאי לעלות. כנראה, שלשוק אין דעה מאוד שלילית לגבי מדיניותו הכלכלית.


ניצחון של המועמד הדמוקרטי יעלה סיכוי לאישור חבילת תמריצים משמעותית, אך זאת במידה שהדמוקרטים ישיגו גם רוב בסנאט. כרגע הסיכויים שזה יקרה מוערכים בכ-70% ודומים לסיכוייו של ביידן לזכות בנשיאות. מנגד, אם הסנאט יישאר בשליטת הרפובליקנים, אישור התמריצים עלול להפוך למשימה עוד יותר קשה מאשר במצב הנוכחי.

גם חידוש התמריצים עוד לפני הבחירות לא יהיה קל. ראשית, הנשיא, שהתהפך שלוש פעמים בדעתו בקשר אליהם בשבוע האחרון, צריך להגיע להסכמה עם הדמוקרטיים. שנית, הסנאט צריך לאשר את ההסכם, שבשלב זה לא נראית משימה קלה לביצוע.

שורה תחתונה: השווקים עלו לאחרונה בעיקר על רקע ההתפתחויות הפוליטיות, שהיו אומנם לטובתם, אך טבען של נסיבות אלה להיות הפכפכות.

נתונים כלכליים

 • מכיוון שלמצב התחלואה יש היום השפעה כל כך חזקה על הפעילות הכלכלית, אין מנוס מלהתחיל סיקור הנתונים הכלכליים ממנה. כפי שניתן לראות בתרשים מטה, אירופה חווה עלייה מאוד מהירה במספר הנדבקים החדשים, אך הרבה פחות במספר המתים. כפי שקרה בישראל, לא ניתן לפסול הטלת סגרים חלקיים או מלאים במדינות שונות באירופה בחודש הקרוב, מה שיחמיר פגיעה בפעילות הכלכלית ביבשת.

  ארה"ב למעשה נמצאת בתחילתו של הגל השלישי של המגפה. כל גל פחות קטלני מקודמו מבחינת שיעור התמותה. הירידה בתחלואה בגל הקודם, שהגיע לשיאו בחודש יולי, התרחשה בלי הקשחה מיוחדת במגבלות רגולטוריות וגם בלי הרעה ניכרת באינדיקאטורים הכלכליים. יתכן שגם הגל הנוכחי, שעדיין קטן יחסית, יגרום לפגיעה קטנה יחסית בפעילות. בשלב זה, היעדר חידוש תמריצים מסוכן לכלכלה האמריקאית יותר מאשר עלייה בתחלואה.

 • מדדי מנהלי הרכש בעולם לחודש ספטמבר הצביעו על המשך התרחבות מהירה יחסית בתחום התעשייה ברוב האזורים הכלכליים, למעט יפן. במגזר השירותים נמשכת התרחבות בסין וארה"ב, אך ניכרת הרעה באירופה שנובעת מעלייה בתחלואה שצפויה להחמיר עוד יותר.

 • נמשכת ירידה במספר תביעות דמי אבטלה המתמשכות בארה"ב, מה שמשקף שמצבו של שוק העבודה ממשיך להשתפר. גם כמות המשרות הפתוחות הייתה גבוהה יחסית בחודש אוגוסט וכמעט חזרה לרמות שהיו לפני המשבר, מה שלקח קרוב לשלוש שנים במשבר 2008.


האירועים האחרונים דוחפים לשינויים בשוק המניות
הנתונים הכלכליים השוטפים משפיעים פחות על שוקי המניות בעת זו אשר בעיקר מושפעים מהמצב הבריאותי, בפרט רמת התחלואה והתקדמות בפיתוח החיסון, ומהבחירות בארה"ב והשפעתם על התמריצים הנחוצים לכלכלת ארה"ב:

 • ניצחון של ביידן יעלה אטרקטיביות של המניות מחוץ לארה"ב בגלל הקטנת הסיכון של החרפת מלחמת הסחר מחד, והתגברות הסיכוי לעלייה של מס החברות בארה"ב מאידך. אנו ממשיכים להעדיף את השווקים באסיה מאחר ועלייה בתחלואה פוגעת בביצועים של שוק המניות באירופה ואף עלולה להחריף.

 • תקוות השווקים לתוכנית תמריצים משמעותית עדיין תומכת בשוק המניות האמריקאי, אך חל שינוי במניות המובילות בו. השוק "נערך" לתקופה שאחרי המגפה שתעניק יתרון לחברות המסורתיות על פני מניות הטכנולוגיה. לכן, לאחרונה ניכר יתרון למדדיRussel  ו-S&P500 במשקל שווה על פני ה-Nasdaq ו-S&P500 רגיל.

 • הסקטורים המסורתיים כגון Industrial, Materials, Utilities התחזקו מאוד והשיגו תשואה גבוהה יותר מאשר מניות סקטור הטכנולוגיה בארה"ב.

 • שוק המניות המקומי היה בחודש האחרון בין הטובים ביותר בעולם. במיוחד בלט לטובה ת"א 90.


לחצים לעליית התשואות בארה"ב צפויים להימשך
לאחרונה, תשואות האג"ח בארה"ב עלו תוך עלייה בתלילות עקום התשואות. ציפיות לתוכנית תמריצים משמעותית והפתעות חוזרות ונשנות בנתוני האינפלציה תמכו בעליית התשואות. כמעט כל נתון שמשקף אינפלציה בארה"ב הפתיע:

 • מדד האינפלציה PCE Core, המדד העיקרי אחריו עוקב ה-FED, חזר לרמה של 1.6% שהייתה לפני פרוץ המשבר.

 • רכיבי מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ובענף השירותים שמשקפים שינויי המחירים בעסקים מצביעים המשך עלייה.

 • גם קצב האינפלציה של מדד המחירים ליצרן ממשיך לעלות, במקביל לעלייה באירופה ובסין (תרשים 23), מה שצפוי להשפיע על האינפלציה בארה"ב. נוסיף, שמדד מחירי סחורות המזון והמתכות עלו במהירות לאחרונה  ונמצאים ברמה גבוהה יותר מאשר אשתקד (תרשים 23).


בינתיים, ציפיות האינפלציה הגלומות לטווחים הארוכים בארה"ב נמצאות ברמות גבוהות יותר מאשר לפני תחילת המשבר. למרות כל זה, ה-FED ממשיך לשדר שסכנת האינפלציה זניחה. מהפרוטוקול של ישיבת הריבית האחרונה שהתפרסם בשבוע שעבר עלה שרק חבר אחד בוועדה המוניטארית סבור שקיים סיכון להפתעה כלפי מעלה באינפלציה ביחס לתחזית, לעומת הרב המכריע של החברים שחוששים מהחטאה כלפי מטה.

צריכים לציין שבאירופה התמונה נראית הפוכה. קצב אינפלציית הליבה באירופה ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז הקמת גוש האירו. כנראה שצמיחה נמוכה יותר מאשר בארה"ב ועלייה מחודשת בתחלואה השפיעו.

שורה תחתונה: לחצים לעליית התשואות הארוכות בארה"ב צפויים להימשך, מה שישפיע גם על התשואות בישראל.

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
11.10.2020           זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;