29 נובמבר 2020
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

חודש שיא למניות

אלכס זבז'ינסקי
29 נובמבר 2020
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

 • ההוצאות בכרטיסי האשראי בישראל ממשיכות להתאושש, אך בקצב איטי יותר מאשר בשלב זה של היציאה מהסגר הראשון.

 • יצוא שירותי היי טק ממשיך לצמוח כאילו אין משבר.

 • השפעת "הפשרת" המשכנתאות לא אמורה לגרום לזעזוע חזק מדי.

 • העלנו תחזית האינפלציה ל-12 החודשים ל-0.9%.

 • המאמצים של בנק ישראל למנוע התחזקות השקל צפויים להיות פחות אינטנסיביים מבעבר.

 • בנק ישראל לא צפוי לשנות את מדיניותו בהחלטת הריבית השבוע.

 • הצמיחה ברבעון הרביעי בארה"ב עשויה להיות שוב חיובית ויתכן אף גבוהה יחסית, למרות התפשטות המגפה.

 • באירופה ניכרת חולשה בפעילות הכלכלית, במיוחד בתחום השירותים.

 • למרות ביצועי שיא בחודש נובמבר, במבט לשנה הקרובה העליות במניות עדיין מוצדקות מבחינה כלכלית.

 • מניות הערך עשויות להוביל עד להפצת החיסון.


ישראל.

התאוששות מעוכבת ע"י המגבלות
לפי מדד הניידות של גוגל, תנועת הישראלים  למקומות העבודה חזרה לרמות שהיו לפני הסגר. התנועה למקומות המסחר והבילוי עוד רחוקה משם בגלל שרוב המקומות עדיין סגורים. כתוצאה מזה, סך הרכישות בכרטיסי אשראי מתחילת הסגר השני אומנם עדיין גבוהות יותר מאשר בתקופה המקבילה בסגר הראשון, אך הפער הולך ומצטמצם.

 • המכירות בכלל רשתות השיווק ירדו באוקטובר ב-0.3% בלבד לעומת אשתקד, אך בהתחשב בעובדה שהמכירות ברשתות המזון עלו ב-11.3%, בדומה לחודש הקודם, הירידה ברשתות האחרות הייתה משמעותית.

 • יצוא שירותי ענף ההיי-טק המשיך לצמוח. השפעת המשבר לא ניכרת עליו כלל.


הפשרת המשכנתאות המוקפאות לא בהכרח תפריע למגמת ההתאוששות בשוק הדיור
שוק הדיור ממשיך להתאושש. מספר המשכנתאות החדשות בחודשים ספטמבר-אוקטובר היה גבוה בכ-15% לעומת אשתקד. בו בזמן גם כמות ההלוואות בדחייה עלתה לכ-46 מיליארד ש"ח. בנק ישראל עובד על גיבוש מתווה להחזרה הדרגתית של ההחזרים.

לפי הניתוח שנעשה ע"י משרד האוצר, אצל רוכשי דירה ראשונה בשנים האחרונות בהם אחד מבני זוג פוטר או יצא לחל"ת, עלה גובה ההחזר החודשי של משכנתא כאחוז מהכנסה ל-33% בממוצע. נציין שלפני המגבלה שהטיל בנק ישראל באמצע העשור הקודם, שיעור החזר ממוצע עמד קרוב ל-30% ובשנים 2011-2012 אף היה גבוה מ-30%. לפיכך, לא מדובר כעת בעלייה מאוד חריגה שתמנע ממרבית משקי בית שנקלעו למצב זה לשלם, במיוחד עם "ההפשרה" תהיה הדרגתית.

סביר להניח שיעשה מאמץ ע"י בנק ישראל והבנקים לרכך עד כמה שאפשר את הפגיעה. יהיו כנראה לא מעט מקרים של משקי בית שיתקשו להתמודד עם הפסקת ההקפאה, אך בסה"כ "הפשרת" המשכנתאות לא צפויה להוביל להיפוך המגמה בשוק הדיור, להרעה משמעותית במצב הבנקים או לפגיעה בצריכה הפרטית במשק. 


שערו של השקל, החלטת הריבית ושוק האג"ח

 • שערו של השקל ביחס לדולר ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז 2008. מול סל המטבעות התחזק השקל לשיא. כפי שפירטנו בתחזית ל-2021, להערכתנו, התחזקות השקל צפויה להימשך בשנה הקרובה. בנק ישראל ינסה "להחליק" את המגמה, אך לא לשנותה. יש היום פחות סיבות למנוע התחזקות השקל:


להבדיל משנת 2019, השקל כבר רחוק מלהיות המטבע החזק בעולם. מטבעות רבים התחזקו יותר ממנו מול הדולר, ובפרט האירו.

כמו כן, להבדיל משנה שעברה, התחזקות השקל מתרחשת במקביל להיחלשות הדולר בעולם, כך שלא מדובר במגמה מקומית.

מגמת הירידה במשקל היצוא התעשייתי, רגיש יותר לשע"ח, בסך היצוא האיצה השנה עם  המשך התחזקות ביצוא שירותי ההיי-טק.

 • סעיף היצוא דווקא בלט לטובה בנתוני הצמיחה בתקופת המגפה, כאשר הצריכה הפרטית נפגעה יותר משמעותית. עובדה זו פחות תומכת בהתערבויות של בנק ישראל.

 • אנו לא צופים שינויים במדיניות בנק ישראל בהחלטת הריבית השבוע.

 • שוקי האג"ח בעולם וגם בישראל לא הגיבו לעליות חדות בשוקי המניות ובמחירי הסחורות בחודש האחרון והתשואות במרבית המדינות אף ירדו.


העלאת תחזית האינפלציה
מחיר הנפט בשקלים עלה מתחילת החודש בכ-25%. למעט העלייה החדה של מחיר הנפט בחודש מאי השנה, זאת העלייה החודשית הגדולה ביותר מאז מרץ 2002. כתוצאה ממנה צפויה התייקרות משמעותית של מחירי הדלק בחודש דצמבר. העלנו תחזית למדד המחירים של חודש דצמבר ל-0.2% ול-12 חודשים ל-0.9%.

השפעת שערו של השקל על מדד המחירים, מלבד מחיר הדלק, כעת מצומצמת יותר:

 • קרוב משליש מהתמסורת הכוללת של שע"ח על מדד המחירים (10%) מהוות מחירי הנסיעות לחו"ל, אך הן לא נמדדות בתקופה זו. אומנם, כשהנסיעות יחזרו השפעת שע"ח עשויה לבוא לידי ביטוי, אך בגלל אי הוודאות הגדולה בקשר למועד חזרתן ובקשר למחירי הטיסות אחרי המגפה, לא לקחנו בחשבון בשלב זה השפעת שע"ח על סעיף זה.

 • כמו כן, מתרחשת עלייה במחירי הסחורות מלבד הנפט. מחירי הסחורות החקלאיות עלו בחצי השנה האחרונה בכ-18% במונחים שקליים, המתכות בכ-23%. לכן, התחזקות השקל, לכל היותר, צפויה למתן התייקרויות, אך לא ממש להוזיל מוצרים.

עולם.

נתונים בעולם

 • מדד Bloomberg Daily Activity Index שמבוסס על הנתונים היומיים או השבועיים מראה שהפעילות באירופה ממשיכה להיחלש בעקבות התפשטות המגפה. בארה"ב ההשפעה יותר קטנה, כאשר בשווקים המתעוררים היא לא מורגשת ובסין נמשך שיפור. בנתונים אלו צפוי שיפור חד עם הפצת החיסון בחודשים הקרובים.

 • גם בנובמבר השפעת התפשטות המגפה על הפעילות התעשייתית הייתה קטנה. רק באירופה נחלש מעט מדד מנהלי הרכש, אך הוא עדיין גבוה משמעותית מעל 50. בארה"ב המדד אף עלה לעומת אוקטובר.

 • בתחום השירותים ההיחלשות באירופה הייתה הרבה יותר משמעותית. מדד מנהלי הרכש בתחום זה ירד ל-41.3, במיוחד בהשפעת הירידה בצרפת. לעומת זאת, בארה"ב למרבה הפתעה המדד אף עלה.


הצמיחה ברבעון הרביעי בארה"ב עשויה שוב להיות חיובית ואולי אף גבוהה
לצד חלק מהנתונים שמצביעים על היחלשות בפעילות הכלכלית בארה"ב על רקע התפשטות המגפה, כגון עלייה במספר תביעות דמי אבטלה, האטה בהזמנות במסעדות, בתי מלון וטיסות וירידה מסוימת בסקרי הסנטימנט הצרכני, הנתונים "הקשים" עדיין מפתיעים בעוצמתם.

 • החברות ממשיכות להגדיל במהירות רכישות מוצרי השקעה שהיו גבוהות בשלושת החודשים האחרונים בכ-5% לעומת החודשים המקבילים ב-2019.
 • הצרכנים מגדילים הוצאות, כאשר רכישות מוצרי בני קיימא היו גבוהות בחודשים האחרונים בכ-14% לעומת אשתקד. גם הוצאות על שירותים ממשיכות להשתפר, אך הן עדיין נמוכה לעומת באותה תקופה ב-2019.

 • הצמיחה בתחום הנדל"ן למגורים מתעצמת במהירות, תוך עלייה חדה ברכישות הבתים וזינוק במחיריהם. התאוששות בתחום זה תוך עליית מחירי הדירות זאת תופעה כלל עולמית בחודשים האחרונים.


לאור עוצמתם של הנתונים הכלכליים האחרונים בארה"ב, מדד Atlanta GDPNow שצופה צמיחה ברבעון השוטף עלה לקצב הצמיחה החזוי של כ-11% ברבעון הרביעי.

זינוק היסטורי בשוקי המניות בנובמבר בהובלת מניות הערך
מדד מניות MSCI World עלה בחודש נובמבר (עד היום) ב-13.5%, העלייה הגדולה ביותר מאז ינואר 1975. הובילו המניות בדרום אמריקה (בגלל הסחורות וצמיחה מהירה בברזיל) ומדד Russell בארה"ב (בגלל החיסון). דווקא הבורסות באסיה ובסין עלו פחות.

המהלך הנוסף שאפיין את החודש האחרון היה מעבר חד מטכנולוגיה למניות החברות המסורתיות, בפרט למניות "הערך". במיוחד בהובלת מניות הערך בלטה אירופה.

שוק המניות לא זול, אך לא בועה
במצב זה נשאלת השאלה האם השוק לא מתמחר כבר את כל החדשות הטובות ואפילו עם "עודפים"?
אפשר להגיד שהשוק לא כל כך לוקח בחשבון שהדברים יכולים להשתבש, כגון בעיות עם הפצת החיסון או אי אישור תמריצים ע"י הממשל האמריקאי. אולם, אם האירועים יתפתחו לפי התסריט המרכזי ללא שיבושים מיוחדים, העליות שהיו בשוק המניות סבירות. רווחי כלל החברות האמריקאיות ברבעון השלישי חזרו לרמה לפני המשבר לאחר שבשיא הן ירדו בכ-20%. לשם השוואה, במשבר הקודם הרווחים ירדו ב-40% ולקח להם שלוש שנים לחזור לרמה שהייתה לפני המשבר.


היחס בין מדד S&P 500 לסך הרווח של המגזר העסקי הלא פיננסי בארה"ב נמצא כעת באותו קו מגמה שהיה קיים לאורך העשור האחרון. נציין שלאורך השנים רווחיות החברות במדד S&P 500 התפתחה כמו של כלל המגזר העסקי, למעט התקופה אחרי רפורמת המס של הממשל הנוכחי שהטיבה הרבה יותר עם החברות הבורסאיות מאשר עם כלל המגזר העסקי.

היחס בין מדד Russell, שעיקר פעילות החברות הכלולות בו בשוק הפנים האמריקאי, לבין סך הרווח המקומי של המגזר העסקי בארה"ב ברבעון השלישי אינו חריג כלל לעומת הרמות שהיו בחמש השנים האחרונות.

על סמך הניסיון ההיסטורי, בשנה הבאה של יציאה מהמיתון וצמיחה גבוהה יהיה זינוק חד ברווחיות החברות האמריקאיות, יותר ממה שמגולם בתחזית הנוכחית. לכן, להערכתנו, שוק המניות אומנם לא זול, אך הוא לא בועתי, במיוחד נוכח רמת הריביות.


מניות הענפים המסורתיים עוד לא מיצו
מאז 2007 מניות הצמיחה מובילות בעקביות על מניות הערך.  רק לפרקי זמן קצרים זה התהפך ללא שינוי במגמה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות מניות הצמיחה הפכו ליקרות מדי ביחס לרווחיות העודפת שלהן. כמו כן, לא בטוח שהפעם הכלל "קנה בשמועות, מכור בעובדות" יעבוד. להערכתנו, התאוששות הביקושים לאחר הפצת החיסון תהיה מפתיעה בעוצמה, מה שיתמוך במניות הסקטורים המסורתיים. 

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
29/11/2020            זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;