6 יוני 2021
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

לחצים אינפלציוניים מתחזקים

אלכס זבז'ינסקי
6 יוני 2021
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים:

 
• למרות שכמות המשרות במשק עדיין נמוכה משמעותית מהרמה לפני המשבר, סך תשלומי השכר שמשפיע על הביקושים כמעט סגר את הפער.

• אחרי המלחמה בעזה הצריכה במשק התאוששה מהר.

• מכירות המט"ח ע"י כלל המגזרים במשק מתגברות מדי רבעון. במצב זה בנק ישראל יתקשה להפסיק רכישות.

• הכלכלה העולמית ממשיכה להתאושש תוך גידול הפער בין המדינות המפותחות, בהן קצב הצמיחה מאיץ, למתפתחות שממשיכות לסבול מגידול בתחלואה. מצב זה צפוי להתמיד השנה ולהשפיע על השווקים.

• מפרסומים שונים עולה שבעיות עיכובים וחוסרים בשרשרת ההספקה העולמית הולכות ומחמירות, מה שצפוי לחזק מגמת עליית המחירים.

• שוק העבודה האמריקאי הדוק מאוד ומייצר לחצים משמעותיים לעליית שכר.

• סימנים שונים מראים שבדומה לאפריל גם מדד המחירים לחודש מאי בארה"ב עשוי להפתיע.

• גדל מספר נגידי ה-FED מתבטא בעד צמצום הרכישות.

ישראל.

סך השכר במשק כמעט חזר לרמות ערב המגפה, למרות שעדיין חסרות הרבה משרות
קשה להעריך מה באמת קורה עם השכר במשק. בשנה האחרונה השינויים בשכר הממוצע מתרחשים בכיוון הפוך לשינוי במספר המשרות. לכן, לא ברור האם השכר הממוצע משתנה בגלל שינוי במספר משרות (לדוגמה, פיטורין של עובדים בעלי שכר נמוך שמעלה שכר ממוצע) או באמת בגלל שינוי בשכר עצמו.

מה שכן אפשר לראות, שסך השכר במשק, שכמעט חזר לרמה ערב המשבר, נמוך כעת בכ-2.5% בלבד מהרמה שהייתה אמורה להיות אם לא הייתה המגפה , למרות שסך המשרות נמוך בכ-450 אלף או בכ-12% לעומת המצב שהיה אמור להיות אלמלא המגפה. סך השכר משקף כוח הקנייה ומתואם בדרך כלל עם הצריכה הפרטית.

נתונים שונים:
• המכירות ברשתות השיווק בחודש אפריל היו חזקות מאוד. המכירות במחירים קבועים היו גבוהות בכ-8% לעומת הרמה שהייתה צפויה אם לא הייתה המגפה.

• בשבועיים האחרונים של חודש מאי נרשמה עלייה חזקה ברכישות בכרטיסי אשראי, שמשקפת התאוששות מהירה אחרי שהמכירות ירדו בכ-15% בתקופת המלחמה בעזה.

• ככל הנראה, גם בחודש מאי גביית המסים הייתה חזקה. כפי שדיווח כלכליסט בשבוע שעבר, משרד האוצר עומד להוריד תחזיות לגירעון הצפוי השנה וגם בשנה הבאה.

• הסקירה על שוק הנדל"ן בחודש מרץ של משרד האוצר הצביעה על עלייה של 38% ברכישות דירות לעומת מרץ 2019, בהובלת המשקיעים שרכישותיהם גדלו ב-114%. נתונים אלה מצביעים על שוק הנדל"ן שמתחמם במהירות.
גם בנק ישראל התייחס אחרי הפסקה ארוכה באופן ספציפי להתפתחויות בשוק הנדל"ן בהודעת הריבית. אנו מעריכים שהממשלה החדשה תעלה בחזרה מס רכישה למשקיעים כדי לקרר את הביקושים עד שיבשילו הצעדים מצד ההיצע. עליית מס רכישה תגרום לעלייה חד פעמית במדד המחירים לצרכן.

• במהלך די נדיר, כל המגזרים במשק (למעט הבנקים) מכרו מט"ח ברבעון הראשון בסכום כולל של קרוב ל-13 מיליארד דולר. אפילו המגזר העסקי, שבדרך כלל קונה מט"ח נטו, מכר כ-4.1 מיליארד דולר. בשנתיים האחרונות מכירות המט"ח נטו ע"י כלל המגזרים הולכות וגדלות כמעט מדי רבעון. כדאי לשים לב לעלייה בחלקם של המשקיעים המוסדיים, מגמה שללא זעזועים משמעותיים בשווקים צפויה להימשך. במצב זה, בנק ישראל יתקשה להפסיק רכישות מט"ח.

• משקל החזקות קרנות הנאמנות בשוק הקונצרני הגיע לרמת שיא שהייתה לפני פרוץ משבר הקורונה.

עולם.

הפער בין המדינות המפותחות למתפתחות הולך ומעמיק
• ארגון ה-OECD שוב עדכן כלפי מעלה את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה העולמית ב-2021 ל-5.8%. התחזית עודכנה לרוב הכלכלות העיקריות, למעט הודו. יחד עם זאת, הארגון הוריד משמעותית את התחזית ארוכת הטווח לתמ"ג ב-2025 לשורה של מדינות מתפתחות כגון ברזיל, הודו, ומקסיקו . לעומת זאת, התחזית לארה"ב עלתה.

• הפערים בקצב הפעילות הכלכלית הנוכחית בין מדינות מפותחות למתפתחות משתקפים במדדי מנהלי הרכש. מדדים אלה במדינות המפותחות גבוהים הרבה יותר מאשר במתפתחות והפערים המשיכו לגדול גם בחודש מאי, במיוחד במגזר השירותים. במדינות המתפתחות המדדים אומנם גבוהים מ-50, אך הם ירדו בחודש מאי, לעומת שיפור במדינות המפותחות.

• ההבדלים בין המדינות המתפתחות למפותחות באים לידי ביטוי גם בנתוני האינפלציה. נתון חציוני של האינפלציה במדינות המפותחות אומנם נמוך יותר, אך שיעור עלייתה בהן היה לאחרונה חד יותר מאשר במדינות המתפתחות. זה די חריג כי בדרך כלל האינפלציה במדינות המתפתחות עולה מהר יותר מהמפותחות.
ההבדלים בין הכלכלות המתפתחות למפותחות נובעים בעיקר ממצב התחלואה וממידת התמיכה הממשלתית. בניגוד לארה"ב ואירופה, כמות החולים עולה כעת בחלק גדול מהמדינות המתפתחות באסיה ובמדינות העיקריות בדרום אמריקה. לא נראה שהמצב עומד להשתנות בחודשים הקרובים. לכן, ההבדלים בין הביצועים הכלכליים צפויים להעמיק ולהקרין על השווקים. נציין רק שסין אומנם הטילה בשבוע שעבר סגר על חלק מהאזורים בדרום המדינה, אך במקביל קצב מתן חיסונים בה התגבר מאוד והגיע ל-20 מיליון ביום, כך שהסינים צפויים להגיע תוך כמה חודשים למצב דומה לארה"ב.

הבעיות בשרשרת ההספקה מעמיקות
מדדי מנהלי הרכש לחודש מאי מצביעים שבעיית העיכובים וחוסרים בשרשרת הספקה הולכת ומחריפה. זמני ההספקה במדד מנהלי הרכש הגלובלי בתעשייה המשיכו להתארך לרמות הגבוהות מאז שהסקר נערך.

בתעשייה האמריקאית זמני ההספקה התארכו לרמות שבפעם האחרונה היו רק בשנות ה-70. בו זמנית, רמות המלאים אצל הלקוחות ירדו לשפל שלא נראה מאז תחילת המדידה באמצע שנות ה-90. מצב דומה קיים גם במגזר השירותים.

בינתיים, רוב הסימנים מראים ששוק העבודה האמריקאי הדוק מאוד
שוק העבודה האמריקאי שוב הוסיף פחות משרות מהצפוי (559 אלף לעומת 675 אלף), מה שלמרות הירידה בשיעור האבטלה ועלייה בשכר הממוצע, נתפס כנתון שלא תומך בהידוק המדיניות המוניטארית. אולם, לא מעט סימנים מראים שהפספוס במשרות לא נובע מהחולשה בשוק העבודה:


• נתון המשרות אומנם היה נמוך מהתחזית, אך בשלושים השנים עד שנת 2020 גידול בשיעור של 0.4% במספר המשרות בחודש בודד, כפי שהיה במאי, נרשם שלוש פעמים בלבד. לכן, קשה לקרוא לנתון כזה "מאכזב".

• כל הסקרים, כולל ספר הבז' של ה-FED שהתפרסם בשבוע שעבר, מצביעים על קשיי המעסיקים לגייס עובדים. קרוב ל-50% מהעסקים הקטנים מדווחים שהם מתקשים למלא משרות פתוחות. מאז שהנתון התחיל להתפרסם ב-1973 מעולם הוא לא עלה מעל 40%.

• אחוז העובדים שהתפטרו מעבודה מרצונם נמצא ברמה הגבוהה ביותר אי פעם, מה שמעיד על בטחון העובדים ביכולתם למצוא עבודה אחרת בקלות וכנראה בתנאים טובים יותר.

• השכר הממוצע ברוב הענפים עלה בחצי השנה האחרונה מהר יותר מאשר בשנים לפני המגפה וזאת תוך גידול במספר המשרות.

• אורך שבוע עבודה קרוב לשיא היסטורי, מצב שעשוי להצביע על קושי לגייס עובדים חדשים.

יתכן שהפסקת תשלומי האבטלה בעוד מספר חודשים והפחתה נוספת בתחלואה יגרמו לעובדים נוספים לצאת לחיפושי עבודה, מה שיחליש לחצי השכר. אולם, בינתיים, השכר ממשיך לעלות מהר ולא ברור האם זה ישתנה בקרוב לאור ביקוש חזק לעובדים.
שורה תחתונה: למרות שכמות המשרות במשק האמריקאי נמוכה בכ-7.5 מיליון לעומת המצב לפני המגפה, שוק העבודה די הדוק ומייצר לחצים לעליית שכר, מה שדוחף לעליית מחירים.

כמו אפריל, מדד המחירים של חודש מאי בארה"ב עשוי שוב להפתיע
התחזית של הכלכלנים למדד המחירים בארה"ב בחודש מאי עומדת על כ-0.4%, כפולה מהשינוי הממוצע בחודש זה בדרך כלל. אולם, הנתונים השוטפים לגבי המחירים של פריטים מסוימים מעלים סיכוי שעשויה להיות הפתעה משמעותית במדד המחירים גם בחודש מאי אחרי הפתעה עצומה באפריל.

נגידי ה-FED משנים את הטון
כנראה, שהנתונים הכלכליים מתחילים להשפיע על חברי הוועדה המוניטארית של ה-FED. אחרי שנגיד ה-FED אמר אחרי ישיבת הריבית האחרונה שהם אפילו "לא התחילו לחשוב על לחשוב" על צמצום הרכישות, כמעט כל חברי הוועדה המוניטארית שהתבטאו בשבועיים האחרונים, כולל סגני הנשיא, אמרו שצריכים להתחיל לדון בנושא.
הנגידים דואגים לעטוף את "נציות" המסר בהרבה דיבורים "יוניים" על אינפלציה "טרנזיטורית". כנראה בגלל זה השווקים לא ממש מגיבים. אולם, כמו בסיפור על צפרדע שהתחממה בסיר עד שהמים רתחו, גם המשקיעים יגיעו בסוף למים "רותחים" של Tapering שעלול להקפיץ תשואות מהר, כפי שקרה ב-2013.
התשואות אומנם לא עולות, אך סנטימנט המשקיעים כלפי האג"ח האמריקאיות שלילי מאוד, כפי שעולה מהסקר של JP Morgan. בעבר הסנטימנט לפעמים הקדים את שוק האג"ח, כפי שקרה ב-2017, כאשר עלייה בסנטימנט שלילי קדמה לעלייה חדה בתשואה.
הפעם שוק המניות כרך את עצמו עם שוק האג"ח. המתאם בין מדד המניות למדד האג"ח בארה"ב הפך לחיובי ועלה לרמה הגבוהה מאז סוף שנות ה-90 בגלל חששות מפני האינפלציה שתוביל לעליית ריבית. כעת, מה שרע לאג"ח, יכול להיות רע גם למניות.

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי – 2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
/06/202106 זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;