4 דצמבר 2016
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

הכרעות חשובות באירופה ישפיעו לאורך זמן על השווקים

אלכס זבז'ינסקי
4 דצמבר 2016
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים

  • שוב ניכרת חולשה באינדיקאטורים המתייחסים לפעילות התעשייה בישראל, בעיקר ליצוא. לעומת זאת, האינדיקאטורים של הצריכה הפרטית עדיין חזקים.

  • האשראי למשקי הבית שלא לדיור, צמח בשנה האחרונה בקצב הגבוה ביותר מאז התקופה לפני המשבר. יחד עם זאת, עדיין לא מדובר בתופעה חריגה במיוחד.

  • השקל ממשיך להתחזק ולשבור שיאים חדשים מול סל המטבעות, עובדה שמרחיקה עוד יותר את עליית הריבית בישראל.

  • ציפיות הריבית וציפיות האינפלציה בארה"ב מתרחקות מישראל, מה שצפוי להגביר את הניתוק של שוק האג"ח המקומי לעומת האמריקאי.

  • נתוני שוק העבודה בארה"ב והנתונים הכלכליים האחרים היו טובים, אך לא מספיק כדי שה-FED ישנה את תחזיות הריבית בישיבתו הקרובה.

  • התשובה "לא" במשאל העם באיטליה כנראה כבר מתומחרת, אך התגובה השלילית בשווקים עלולה להתפתח בהדרגה במקביל לאירועים הפוליטיים וההתפתחויות בבנקים האיטלקים.

  • למרות הידיעות הלא רשמיות על הפרסום הצפוי של לו"ז ה-Tapering ע"י ה-ECB, אנו מעריכים שתוכנית הרכישות תוארך מבלי לתת הערכות לגבי מועד סיומה בישיבה הקרובה של הבנק המרכזי.

  • התחזקות הדולר, עליית התשואות והתייקרות מחירי הנפט גרמו להידוק חריג בתנאים הפיננסיים בחודש האחרון הן לצרכנים והן לעסקים בארה"ב ומחוץ לה.

  • "השליפות מהבטן" הרבות של הנשיא האמריקאי החדש מבשרות שהמשקיעים צריכים להתכונן לתנודתיות גבוהה. המינויים למשרות הכלכליות מרמזות שאמריקה תישאר "קפיטליסטית".

 


מאקרו ישראל.

חולשה באינדיקאטורים של מגזר התעשייה, בין היתר, כנראה בהשפעת מפעל אינטל
המדד המשולב למצב המשק עלה בחודש אוקטובר ב-0.1%, פחות מאשר בחודשים הקודמים, בעיקר בגלל הרכיבים הקשורים לפעילות התעשייתית כגון הייצור התעשייתי, יבוא התשומות לייצור ומדד יצוא הסחורות.

החולשה במגזר התעשייה נובעת בעיקר מענפי טכנולוגיה עילית. נראה, שחלק גדול מההסבר לירידה בייצור התעשייתי בענפי טכנולוגיה עילית נובע מהירידה במכירות הרכיבים האלקטרוניים. עם הפעלת המפעל החדש של אינטל שצפויה בשנה הבאה מדדי הייצור והיצוא צפויים להשתפר.

 

האשראי למשקי הבית ממשיך לצמוח בקצב גבוה
קצב הגידול באשראי למשקי הבית עולה מעל הגידול באשראי העסקי. זאת תופעה שנמשכת מאז משבר 2008. צריך לציין שלפני המשבר, האשראי העסקי צמח כמעט תמיד מהר יותר מהאשראי למשקי הבית.

קצב הגידול באשראי שלא לדיור אכן עלה משמעותית בשנה האחרונה (לעומת התמתנות הגידול באשראי לדיור). בשנים 2005-2007 הוא צמח בקצב גבוה יותר. יחד עם זאת, צריכים לזכור שהאשראי לדיור באותה התקופה כמעט לא עלה.

 מאקרו עולם.

התשובה "לא" במשאל העם באיטליה כנראה מתומחרת, אך זה לא אומר שלא תהיה תגובה
שבוע קריטי מתחיל באירופה. קודם כל יתבררו התוצאות של משאל העם באיטליה. מרווחי האג"ח של איטליה מעל גרמניה ל-10 שנים ירדו בשבוע האחרון בכ-0.2%. הירידה נובעת ככל נראה מההערכות שגם הכרעת המשאל נגד ראש הממשלה והתפטרותו בעקבות זאת לא יובילו לבחירות חדשות. אנו מעריכים שהשווקים כבר מוכנים להכרעת "לא" במשאל העם. אולם, בשונה מה-Brexit, התגובה השלילית צפויה להתפתח בהדרגה ולא מייד אחרי האירוע.

 

ספק אם ה-ECB ירצה לזעזע את השווקים בשלב זה
האירוע החשוב הנוסף באירופה השבוע תהיה החלטת ריבית ה-ECB בה הוא צפוי להודיע לגבי המשך תוכנית ה-QE שלו. בסוף השבוע הופיעו ידיעות שהבנק יאריך את התוכנית מעבר לחודש מרץ כצפוי, אך כבר כעת יעביר מסר מתי בכוונתו להתחיל לצמצם את הרכישות. אפשר רק לקוות שהודעה על ה-Tapering באירופה לא תוביל לתגובה דומה בשוק האג"ח, כמו בארה"ב ב-2013.

אנו מעריכים שהבנק המרכזי האירופאי ימנע בשלב זה מלתת פרטים לגבי צמצום ה-QE. המצב הפוליטי והכלכלי באירופה עדיין שברירי מדי. עליית התשואות מאפשרת ל-ECB להאריך את תוכנית הרכישות מבלי לשנות קריטריונים לרכישת האג"ח.

 
עליית ריבית ה-FED כבר "בכיס". תחזיות הריבית לא צפויות לעלות.
הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להצביע על שיפור בפעילות המשק במחצית השנייה של השנה. התוצר צמח ב-3.2% ברבעון השלישי, הקצב הגבוה ביותר מאז Q3-2014. נתוני שוק העבודה היו הפעם חשובים פחות מהרגיל מבחינת השפעתם על החלטת ריבית הקרובה של ה-FED. אולם, הם בהחלט לא היו טובים עד כדי כך כדי שה-FED יאלץ לתכנן זירוז קצב עליות הריבית. הנתונים הכלכליים האחרים בארה"ב היו די טובים.

בסה"כ, עליית ריבית ה-FED ב-14 לדצמבר כמעט וודאית. השאלה הגדולה הנה, מה יהיו התחזיות של חברי הוועדה המוניטארית לשנה הבאה. להערכתנו, נוכח התחזקות הדולר והמצב הכלכלי הקיים, תחזיות ה-FED לגבי תוואי הריבית הצפוי לא ישתנו. עד שלא יוודאו הפרטים של התוכנית הכלכלית של הממשל החדש לא צפוי שינוי בהערכות הבנק המרכזי.

שווקים.

הרעה חריגה בתנאים הפיננסיים בחודש נובמבר
המגמה של שיפור בנתונים הכלכליים בארה"ב עומדת בפני קשיים בגלל הידוק חד בתנאים הפיננסיים שחל בחודש האחרון. התחזקות הדולר, עליית התשואות ועלייה במחירי הנפט צפויות להקשות הן על המגזר העסקי והן על הצרכן האמריקאי. ההידוק המצטבר בשלושת הפרמטרים בחודש נובמבר היה הגדול ביותר מאז ינואר 2009.

התחזקות הדולר תפגע בתעשייה האמריקאית, גם ביצואנים וגם בתחליפי היבוא. עליית התשואות תייקר עלויות המימון לפירמות ולצרכנים.

גם האופטימיות בשווקים מעלייה במחירי הנפט בעקבות ההסכם שהושג בארגון אופ"ק הייתה לדעתנו מוקדמת. ראשית, לא בטוח שההסכם יקוים. ניסיון העבר מלמד שחברי אופ"ק חרגו ממגבלות התפוקה שקבעו לעצמם באופן כרוני.

שנית, בנסיבות הקיימות, עליית מחירי הנפט עלולה להזיק יותר מלהועיל. המגבלות שהוטלו על יצרני הנפט נועדו להקטין את המלאים העודפים שקיימים כעת. על פי ההערכות, התהליך יכול לקחת כשנתיים גם ברמות התפוקה המצומצמות. לכן, העלייה האחרונה במחירי הנפט לא אמורה להוביל לגידול משמעותי בהשקעות בתחום.

לעומת זאת, עלייה במחירי הנפט תפגע ברווחיות החברות צרכני האנרגיה ותקטין ההכנסה של הצרכנים אחרי ההוצאות על הדלק. מחיר הנפט הנוכחי גבוה בכ-35% מהמחיר הממוצע החצי שנתי שהיה באמצע 2016.

להידוק התנאים הפיננסיים תהיה השפעה שלילית גם על המדינות האחרות, במיוחד המדינות המתפתחות. אפילו התחזקות הדולר עלולה להזיק במאזן הכולל. הפיחות המהיר של המטבעות במדינות המתפתחות בחודש האחרון, בשילוב עם התייקרות עלויות המימון, עלולים להטיל עומס כבד על החובות במטבע האמריקאי שגדלו משמעותית.

המדיניות הכלכלית של הנשיא החדשה צריכה לפני הכל לפצות על הרוח הנגדית שנובעת מהרעה בתנאים הפיננסיים. השווקים קצת "התעייפו" לרוץ על הבטחות הבחירות ומחכים לצעדים קונקרטיים בהם ינקוט הנשיא החדש וממשלתו.

מסתמן - צפו למדיניות כלכלית "קפיטליסטית" והרבה שליפות מהמותן מהנשיא החדש
בינתיים, הרקורד המצטבר של טראמפ מאז הבחירות שולח איתותים סותרים. מצד אחד, הציוצים די מוזרים בשביל נשיא ארה"ב בטוויטר (זיופי הבחירות), ההתערבות במפעל Carrier , השיחה עם ראש ממשלת טאיוון שמאתגרת היחסית עם סין וחלק מהמינויים שנעשו יכולים לבשר שבתקופתו יהיו הרבה "שליפות מהמותן" שעלולות לפגוע במאמצי המדיניות הכלכלית, גם אם תהיה שקולה ומדויקת, ולזעזע את השווקים. מנגד, המינויים של שר האוצר ושר המסחר מתוך וול סטריט ובניגוד להבטחות הבחירות, יכולים לרמוז שהנשיא החדש אינו מתכוון לפעול בקוו פופוליסטי רק כדי לרצות את בוחריו.

פערי התשואות בין ישראל לארה"ב צפויים להמשיך ולרדת
התשואות בישראל עולות פחות מאשר בארה"ב. כתוצאה מזה, פערי התשואות מצטמצמים בכל הטווחים. צמצום פערי התשואות משקף סביבה שונה של הריבית והאינפלציה הצפויה בישראל לעומת ארה"ב.

מבחינת שער החליפין של השקל מול סל המטבעות, שמתחזק כבר שמונה ימים ברציפות ועלה מתחילת חודש נובמבר בכ-2.6% לשיא של כל הזמנים, בנק ישראל התרחק עוד יותר מעליית הריבית.

לראשונה בשנה האחרונה, ריבית ה-FED בעוד שלוש שנים עלתה מעל הריבית של בנק ישראל. למעשה, עקומי התשואות מגלמים שפערי הריביות השליליים בין הבנקים המרכזיים יישארו לפחות בשלוש השנים הקרובות.

בנוסף, הניתוק מארה"ב בא לידי ביטוי גם בהתנתקות ציפיות האינפלציה הארוכות שעלו בארה"ב לרמה גבוהה משמעותית מאשר בישראל.

לסיכום, פערי התשואות בחלק הארוך של העקום, שעדיין לא הגיעו לרמות הנמוכות שהיו בהן בעבר צפויים להיות שליליים עוד יותר.

 

פרטי מכין האנליזה

אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.

מרחוב ששת הימים 30, בני ברק

בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411

השכלה- כלכלן

תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.

תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.

ניסיון תעסוקתי – 2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות

2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל

פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה

מיטב דש ברוקראז' בע"מ.

מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818

גילוי נאות מטעם מכין האנליזה

למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.

גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")

ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.

סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1.מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2.מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3.מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4.בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5.במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6.במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.

עצמאות שיקול הדעת

אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.

04-12-2016                                         זבז'ינסקי אלכס

תאריך פרסום האנליזה

;