9 נובמבר 2016
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

אמריקה בחרה: דונלד טראמפ. כיצד זה ישפיע עלינו?

אלכס זבז'ינסקי
9 נובמבר 2016
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

זכייתו של דונלד טראמפ בבחירות בארה"ב, משקפת תופעה רחבת היקף של חוסר שביעות רצון מהמשטר הפוליטי הקיים בעולם, שבאה לידי ביטוי גם במשאל העם בבריטניה בקיץ

בשנה הקרובה מצפים לנו עוד מספר אירועים שעשויים לייצר הפתעות דומות, כגון משאל עם באיטליה בדצמבר, הבחירות בגרמניה ובצרפת במהלך 2017 ועוד. מצב זה מחייב להתנהגות פיננסית זהירה.

ההבטחות של דונלד טראמפ בתחום הכלכלי כוללו הורדת המסים, הגדלת הוצאות הממשלה והטלת מגבלות על סחר החוץ ועל ההגירה. קשה לצפות שהוא יממש את הבטחותיו כלשונן כיוון שהן עלולות לגרום לעלייה חדה בגירעונות התקציביים, עלייה באינפלציה ולפגוע בצמיחה הכלכלית בצורה חמורה. לכן, האחריות שמוטלת עליו כעת צפויה לגרום לצעדים מתונים ושקולים יותר. כפי שנאמר במחוזותינו "מה שלא רואים משם, רואים מכאן".

עלייה בגירעון, עלייה באינפלציה כתוצאה ממגבלות על סחר החוץ, עלייה בשכר העבודה ופגיעה בעצמאות הבנק המרכזי, כפי שהבטיח, יכולות להביא לעליית תשואות האג"ח.

סקטורים רבים עלולים להיפגע משינוי המדיניות ובראשם החברות האמריקאיות היצואניות והשווקים המתעוררים. לעומת זאת, גידול בהשקעה בתשתיות ובהוצאות ביטחון צפויים להטיב עם הסקטורים הרלוונטיים.

המשק הישראלי, כמשק פתוח שחלק גדול מהצמיחה בו מתבססת על סחר החוץ, עלול לסבול במידה והגלובליזציה וסחר החוץ יפגעו כתוצאה ממדיניותו המוצהרת של דונלד טראמפ. החברות היצואניות עלולות להיפגע גם מההעדפה שתינתן לחברות האמריקאיות בשוק פנים האמריקאי וגם מגל הפרוטקציוניזם שיגבר במדינות האחרות ויפגע בסחר החוץ.

מהבחינה הגיאופוליטית, שינוי היחס של הממשל החדש כלפי המזרח התיכון, שעשוי לבוא לידי ביטוי בהפחתת התמיכה במשטרים הידידותיים, וביטול ההסכם עם איראן עלולים להגביר את המתיחות הביטחונית באזורינו. במצב זה כלכלת ישראל עלולה לסבול מעלייה בהוצאות ביטחון וחוסר וודאות, למרות התמיכה המוצהרת של הנשיא החדש כלפי ישראל.
בכל מקרה, נצטרך להמתין עד שיתבהר איך ההבטחות הגדולות לפני הבחירות יתורגמו למעשים בפועל.

 

 

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

;