2 מאי 2021
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

האם עלה הסיכון בשוק המניות?

אלכס זבז'ינסקי
2 מאי 2021
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 


• החברות במשק צופות גידול משמעותי בתעסוקה ובהשקעות.

• גיוס עובדים מאסיבי ע"י חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות עליו הודיעו לאחרונה, צפוי לספק תמיכה משמעותית לצריכה, אך גם לתמוך בעליית מחירי הנדל"ן.

• הציבור נוטל משכנתאות גדולות יותר ורוכש נכסים במינוף גבוה יותר.

• הצריכה הפרטית שהתבססה על הצ'קים של הממשל הובילה צמיחה במשק האמריקאי ברבעון הראשון.

• בינתיים לא רואים גידול משמעותי בצריכת השירותים בארה"ב והסיבות לכך לא בהכרח כלכליות.

• אירופה רושמת שוב צמיחה רבעונית שלילית ומגדילה פיגור מארה"ב.

• מתרבים סימני אינפלציה בעולם, אך האינפלציה בפועל עולה בינתיים בעיקר בארה"ב.

• עלה הסיכון לשוק המניות.


ישראל.

העסקים צופים גידול בתעסוקה ובהשקעות
מסקר נוסף למצב העסקים בעת התפשטות נגיף הקורונה שהלמ"ס עורכת בשנה האחרונה עולה שבחודש אפריל (המחצית השנייה) חלה עלייה משמעותית באחוז התעסוקה, במיוחד בענף המסחר לעומת חודש ינואר (הסקר הקודם). כ-25% מהעסקים צופים גידול בתעסוקה נטו בחודשים הקרובים (בניכוי אלה שצופים ירידה בתעסוקה) וכ-31% מתכננים להגדיל השקעות השנה. הגידול המשמעותי במיוחד בהשקעות מתוכנן בענפים שנפגעו קשה מהמשבר כמו שירותי מזון ואירוח.

עוד עולה מהסקר שכשליש מהעובדים שעדיין נמצאים בחל"ת מסרבים לחזור בגלל תקבולי דמי אבטלה נדיבים.

גיוסי עובדים חדשים ע"י חברות ההיי טק הבינלאומיות הנו מנוף לצמיחת המשק
לאחרונה פורסמו לא מעט כתבות לגבי התוכניות של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות לגייס כמות גדולה של עובדים חדשים בישראל (אינבידיה, גוגל, אינטל, צ'ק פוינט ועוד). גיוס עובדים אלה ייצור השפעה כלכלית משמעותית על המשק. השכר הממוצע בענפי ההיי טק גבוה פי-2.5 מהשכר הממוצע במשק, כך שגיוס של כל עובד נוסף שקול לגיוס שניים וחצי עובדים "ממוצעים" מבחינת תוספת כוח הקנייה ותרומה ליצירת משרות נוספות בתחומים אחרים.


ציבור קונה נכסים יותר יקרים ובמינוף יותר גבוה
הנתונים לגבי נטילת המשכנתאות מצביעים על גידול בפעילות שתואם את המתרחש בשוק הנדל"ן.
 
• מספר המשכנתאות שהציבור נוטל מדי חודש לא גדל מאוד בשנה האחרונה, אך גובה המשכנתא הממוצעת הגיע במרץ לכ-850 אלף ₪, עלייה של כ-10% בשנה. למרות זאת, שיעור ההחזר מהכנסה של נוטלי המשכנתאות לא עלה בזכות ריבית יותר נמוכה, תקופת החזר יותר ארוכה וכנראה גם בגלל הכנסות יותר גבוהה של הלווים.

יחד עם זאת, נראה שיכולת להוריד ריבית על המשכנתאות עוד יותר ולהאריך תקופת ההחזר מתחילה למצות את עצמה, מה שעשוי לרסן עלייה במחירי הדירות הנרכשות.

• הלווים לוקחים משכנתאות יותר גדולות כי הם קונים נכסים יותר יקרים ובמינוף גבוה יותר. משקל הרכישות במינוף של מעל 60% (LTV) עולה בהתמדה ומתקרב כבר למחצית מכל המשכנתאות הניתנות.

• בינתיים לא רואים בעיות מיוחדות אצל הלווים, למרות שכ-4.4% מהמשכנתאות עדיין בדחיית התשלום. שיעור המפגרים בתשלומי המשכנתא ירד בחדות מתחילת המשבר ונמצא ברמה מאוד.

 

עולם.

הרכב הצמיחה בארה"ב ברבעון הראשון לא היה דומה לרבעון הקודם
המשק האמריקאי צמח בקצב גבוה של 6.4% ברבעון הראשון לאחר צמיחה של 4.3% ב-Q4/20. אולם, הרכבי הצמיחה היה שונה מאוד. אם ברבעון הקודם הובילו ההשקעות והיצוא, ברבעון הראשון הצ'קים של הממשל האיצו את הצריכה הפרטית תוך גידול של 23.6% בצריכת מוצרים, בעיקר מוצרי בני קיימא. היצוא ירד, גם ההשקעות בעיקר בגלל הירידה החדה במלאים שיכולה להסביר את הפעילות התעשייתית המוגברת.

הצרכן האמריקאי לא ממהר לחזור לצריכת שירותים ולא בגלל סיבות כלכליות
עדיין מוקדם להסיק מסקנות ובכל זאת מופיעים סימנים שהצרכנים האמריקאים לא ממהרים להגדיל צריכה של שירותי פנאי, אירוח  ואוכל:

• מתוך גידול חד בהכנסה הצרכנית של כ-21% בחודש מרץ בזכות הצ'קים מהממשל, הוצאות הצרכנים עלו רק בכ-4%. הצרכן העדיף לחסוך את רוב התוספת בהכנסה. שיעור החיסכון זינק ל-27.6%, נמוך רק במעט מזה שנרשם בחודש אפריל 2020.

•  הוצאות הצרכנים לשירותים גדלו במרץ ב-1.7% בלבד, לעומת גידול של 10.3% לצריכת מוצרים. בסה"כ, משקל השירותים בצריכה הפרטית המשיך לרדת.


• מסקר אמון הצרכנים לחודש אפריל עולה שנכונות הצרכנים לצאת לחופשה עומדת ברמות כמעט הנמוכות ב-40 השנים האחרונות,.

• כמות ההזמנות במסעדות בסוף אפריל עדיין נמוכה בכ-30%  לעומת ב-2019 , והמשתמשים בטיסות נמוכה בכ-42%.


• לפי Economic Tracker, מכירות העסקים הקטנים בתחום אירוח ופנאי היו באמצע חודש אפריל עדיין נמוכות בכ-52%  לעומת לפני המגפה ולא הצביעו על מגמה ברורה של שיפור. ההתאוששות בכלל המכירות בעסקים קטנים דווקא איטית יותר באזורים "העשירים" מאשר באזורים "עניים", מה שממחיש שהסיבות לצריכה נמוכה אינן כלכליות.

שורה תחתונה: ההתאוששות בצריכת השירותים בארה"ב איטית מאוד והסיבות לכך לא בהכרח כלכליות. יתכן והן קשורות לשינוי בהרגלי הצריכה או לחשש מפני הסיכון הבריאותי.  אם הצרכנים לא יגדילו צריכת שירותים, ההתאוששות במשק האמריקאי תתקשה להמריא כמצופה.


מגמת הצמיחה באירופה מתבדרת מארה"ב
הכלכלה האירופאית רשמה שוב שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית. ברבעון הראשון גרמניה בלטה לרעה עם ירידה של 1.7% בתמ"ג, לעומת צרפת שהצליחה לרשום צמיחה חיובית ואיטליה שהתמ"ג שלה התכווץ פחות מאשר ברבעון הרביעי.
בסה"כ, מתחילת המשבר, ארה"ב עוקפת את אירופה בכ-5% מבחינת רמת התמ"ג ביחס לסוף 2019, כאשר סין עולה על כולן.

האינדיקאטורים של האינפלציה ממשיכים להופיע, אך האינפלציה בפועל עולה בעיקר בארה"ב
לא מעט אינדיקאטורים שמתייחסים לנושא האינפלציה התפרסמו בשבוע האחרון:

• בינתיים אינפלציה זה יותר סיפור אמריקאי. קצב אינפלציית הליבה במדינות שונות עדיין יחסית נמוך, במיוחד בסין ויפן. באירופה הקצב ירד בחודשים האחרונים בכל המדינות למעט צרפת. באוסטרליה האינפלציה הייתה ברבעון הראשון נמוכה מהתחזיות. בארה"ב קצב אינפלציית הליבה PCE, שה-FED עוקב אחריו, עלה ל-1.8% ובחודשיים הקרובים צפוי להגיע ל-2.3%-2.4.

• הצרכנים בארה"ב צופים עלייה באינפלציה, כפי שמשתקף בזינוק בציפיות האינפלציה ל-12 החודשים במדדי הסנטימנט הצרכני השונים.

• מדד המחירים של התמ"ג האמריקאי עלה ל-4.1%  הגבוה ביותר מאז 2007.

• חברות רבות דיווחו על עליית מחירים במסגרת פרסום הדוחות הרבעוניים שלהן.

• מחירי היבוא מזנקים בכל המדינות בשיעור שנתי יחסית גבוה של 6%-9%. גם מדדי המחירים ליצרן עולים בקצב גבוה.


גורמי סיכון לשוק המניות התגברו
בשבוע האחרון היו לא מעט חדשות חיוביות בארה"ב - צמיחה חזקה ברבעון הראשון ונתונים כלכליים חיוביים אחרים,  הודעת הנשיא האמריקאי על תוכנית תמריצים נוספת, ה-FED הדגיש בהודעתו שיפור בכלכלה, אך המשיך בקו מדיניות מאוד מרחיבה.

למרות כל זה, ה-S&P 500 עמד בשבועיים האחרונים די במקום כמו גם רוב מדדי מניות בעולם, למעט בורסת יפן שרשמה ירידות. כפי שציינו בסקירה לפני שבועיים, עלה הסיכון לתיקון בשוק המניות.  להערכתנו, הסיבות לתיקון אף התחזקו:

• השוק הפסיק להגיב לידיעות חיוביות. ככל הנראה, המשקיעים כבר נמצאים קרוב לחשיפות מקסימליות לאפיק ומתקשים להגדיל עוד.

• מאז פרוץ המשבר הנתונים הכלכליים בארה"ב לא הפסיקו להפתיע לטובה, כפי שבא לידי ביטוי במדד הפתעות בנתונים כלכליים של Citi. אולם, שיעור ההפתעות החיוביות פוחת מכיוון שאנליסטים מתאימים תחזיות. קיים קשר עקבי בין מדד ההפתעות לביצועים S&P 500.

• העלייה בתחזיות הרווח של החברות האמריקאיות מתחילת השנה הייתה עד שלב זה של השנה הגבוהה ביותר ב-30 השנים האחרונות, למעט בשנת 2010. האנליסטים יתקשו לשמור על עדכוני הרווח בקצב כל כך גבוה. אחרי המשבר הפיננסי שוק המניות התחיל לזנק במרץ 2009, אך החל ממאי 2010 עבר לדשדוש ולירידות.

• סיכון לשוק המניות מהשלכות עלייה באינפלציה התגבר. במסגרת פרסום הדוחות חברות רבות ציינו את הנושא של התייקרות התשומות, מה שיכול לפגוע ברווחיות.

• כפי שציינו קודם, למרות הירידה בתחלואה והוספת התמריצים, הביקוש לשירותים בארה"ב בינתיים לא משתפר כפי שניתן היה לקוות, כנראה לא מהסיבות הכלכליות. זה עלול לעכב משמעותית התאוששות חברות רבות הפועלות בתחום.

• המגפה במדינות המתפתחות מתחזקת ולא רואים שינוי בקרוב.

• נראה, שהצמיחה בכלכלה הסינית חלשה יחסית, הסיכונים הפיננסיים ורצף התערבויות בכלכלה של הממשלה הסינית לא מפסיק.

• לפי הניסיון ההיסטורי, קניית מניות (S&P 500) לשלושה חודשים קלנדריים בסוף אפריל (עד סוף יולי) הניבה בממוצע בשלושים השנים האחרונות תשואה של 1.4% בלבד, הנמוכה ביותר מקנייה בכל חודש אחר (תרשים 25) בהשוואה לתשואה של 6.1% שהניבה קניית מניות בסוף ספטמבר. דרך אגב, גם קניית אג"ח ממשלת ארה"ב בתקופה זו בדרך כלל לא הייתה ממש מוצלחת. בממוצע תשואת אג"ח ל-10 שנים עלתה בין סוף אפריל לסוף יולי ב-0.07%, לעומת ירידה של כ-0.25% בשלושה חודשים מסוף אוגוסט או ספטמבר.

• אם כבר הזכרנו את העונתיות, נציין התנהגות די מעניינת שמתרחשת בחודשים האחרונים. מאז חודש אוקטובר האחרון מדד S&P500 הניב במחצית הראשונה של כל חודש תשואה הרבה יותר גבוהה מאשר במחצית השנייה. במצטבר, מאז אוקטובר המדד עלה במחצית הראשונה של החודש ב-31% וירד ב-7.7% במחצית השנייה (!!!). ככלל, בשלושים השנים האחרונים שוק המניות הניב בממוצע במחצית הראשונה של החודש תשואה כפולה לעומת המחצית השנייה. לא ברור האם יש לתופעה הסבר או שמדובר במקריות.

 

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
2.5.21         זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;