5 יולי 2020
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

תחזיות הצמיחה, גירעון ואינפלציה משתנות

אלכס זבז'ינסקי
5 יולי 2020
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

 • הנתונים הכלכליים בישראל משקפים שההתאוששות במשק נבלמה בניגוד לתחזיות שהיו לפני חודש. כתוצאה מזה, הצמיחה צפויה להיות נמוכה יותר והגירעון התקציבי גבוה יותר מהתחזיות המוקדמות.

 • בעקבות שינוי בתחזיות הכלכליות גם תחזית האינפלציה מתעדכנת. אנו צופים שהאינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תעמוד על כ-0.5%.

 • בנק ישראל עשוי להוריד ריבית לאפס בהחלטתו השבוע.

 • הכנסות השכירים בישראל ירדו בחודשים מרץ-מאי בשיעור של כ-5%-7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 • שיעור חשיפת המשקיעים המוסדיים בישראל לנכסים זרים הגיע לשיא בחודש מאי עם היקף גבוה של חשיפה באמצעות הנגזרים.

 • מדדי מנהלי הרכש בתעשייה במדינות בעלות תחלואה גבוהה היו בחודש יוני דומים למדינות בעלות תחלואה נמוכה יחסית. במגזר השירותים ההבדלים היו ניכרים יותר.

 • מדד הפתעות בנתונים הכלכליים בארה"ב עלה  לשיא העשור.

 • אחוז החברות במדד S&P 500 שהשיגו תשואה נמוכה מהמדד היה בחודש יוני דומה לחודש מרץ. מאקרו ישראל.

הנתונים ממשיכים להצביע על בלימה בהתאוששות המשק

 • הנתונים השבועיים של הרכישות בכרטיסי אשראי הצביעו על ירידה בהוצאות על מסעדות, מוצרי חשמל, ביגוד וריהוט ומזון. לפי נתונים אלה התאוששות בצריכה נבלמה ברמה הנמוכה בכ-10% מזו שהייתה לפני המגפה.

 • נתוני הניידות של גוגל משקפים שעלייה בזמן השהות של אנשים במקומות עבודה ובמקומות בילוי ומסחר נעצרה ואף מסתמנת שוב ירידה.

 • לפי נתוני לשכת התעסוקה, הירידה בשיעור האבטלה, שכולל העובדים שנמצאים בחל"ת, נבלמה והאבטלה התייצבה בשבועיים האחרונים ברמה של כ-21%.

 • המדד המשולב למצב המשק ירד בחודש מאי ב-1.9% לעומת לפני שנה, הירידה החדה ביותר מאז תחילת שנות האלפיים.

 

המציאות משתנה, גם התחזיות
במהלך החודש האחרון המצב הכלכלי בישראל השתנה. בתחילת החודש המשק היה בתהליך התאוששות מהסגר שהייתה צפויה להימשך בחודשים הבאים. אולם, בעקבות גידול במספר הנדבקים בנגיף וחוסר וודאות שנוצרה כתוצאה מזה, מתרבים הסימנים שההתאוששות נבלמה לקראת סוף החודש. נוסיף שגם בארה"ב, אחת משותפות הסחר העיקריות בישראל ומקור העיקרי להשקעות בישראל, המשק עלול לקרטע מסיבות דומות לנו, מה שעשוי להשפיע על הפעילות בכלכלה הישראלית.

המצב שנוצר מרע פוטנציאל ההתאוששות במשק לעומת ההערכות שהיו רק לפני חודש. אנו מעריכים תחזית לירידה בתמ"ג השנה בשיעור של כ-5%-6%. הגירעון צפוי להיות גדול יותר ולהסתכם בכ-12%-13%. כמובן שגם תחזיות אלה עוד עשויות להשתנות.

 

עדכון תחזית האינפלציה
גם תחזית האינפלציה, שהתבססה על תסריט ההתאוששות במחצית השנייה של השנה, שכרגע נמצאת בסימן שאלה, יורדת ל-0.5% ל-12 החודשים הבאים.  השוק בעצם כבר עדכן את התחזיות באגרסיביות בהשוואה למדינות האחרות.

מהמדידות שלנו עולה שמחירי הפירות והירקות הוזלו משמעותית בחודש יוני. כמו כן, מהראיון שנתן יו"ר רשות החשמל עלה שהוזלת החשמל בשיעור של כ-10% שהייתה יכולה להתבצע בשנה הבאה בזכות מכירת תחנות כוח ע"י חברת החשמל, תתפרס על פני מספר שנים. מדד המחירים לחודש יוני צפוי להישאר ללא שינוי.

בנק ישראל עשוי להוריד ריבית לאפס בהחלטתו השבוע.

 

תשלומי דמי אבטלה ומענקים ע"י הממשלה לא פיצו על אובדן הכנסות מעבודה
נתוני ביטוח לאומי מראים שבחודש אפריל חלה ירידה של כ-8.6 מיליארד ₪ בתשלומי סך השכר במשק לעומת חודש פברואר (ירידה של כ-20%). באותו חודש תשלומי דמי אבטלה הסתכמו בכ-0.9 מיליארד בלבד ומענק עבור משפחות עם ילדים בסך של כ-500 ₪ לכל ילד הסתכם בכ-2.3 מיליארד ₪, כך שבסה"כ, הכנסות  הצרכנים ירדו. 

בחודש מאי תשלומי דמי אבטלה עלו לכ-4 מיליארד ₪. עדיין אין נתוני השכר לחודש זה אך ספק שסך תשלומי השכר עלו עד כדי כך שיחד עם תשלומי דמי אבטלה החזירו שכירים לרמת ההכנסה הכוללת של חודש פברואר.
נציין שבארה"ב, כתוצאה מתשלומי ההעברה מהממשל הכנסות הצרכנים עלו בחודשים אפריל-מאי הרבה מעל ההכנסות שהיו לפני המגפה ועדיין הוצאותיהם בחודשים  אלה ירדו משמעותית.

שורה תחתונה: סך הכנסות השכירים בישראל מעבודה ומדמי אבטלה (במחירים שוטפים) היו נמוכות בשיעור של  כ-5%-7% בחודשים מרץ-מאי לעומת התקופה המקבילה אשתקד. 

 


מאקרו עולם.

איך חיים בתוך העלייה בנדבקים?
עד לאחרונה ניסינו לחזות איך המגפה משפיעה על הכלכלה, בפרט בישראל, על סמך ניסיון המדינות האסיאתיות שהקדימו בהתמודדות עם המגפה. כעת, עם עלייה מחודשת במספר החולים, המדיניות האסיאתיות הן דוגמה פחות רלוונטיות לגבי ישראל. כדאי לבחון את הנתונים הכלכליים של המדינות שמתנהלות תוך כדי עלייה במספר הנדבקים ללא הטלת הסגר.

ניתן לראות מדדי מנהלי הרכש לחודש יוני במדינות שונות במגזר התעשייה והשירותים, כאשר המדינות עם כמות גדולה ועולה של נדבקים בנגיף מסומנות בצבע שחור.  במגזר התעשייה לא ניכר הבדל משמעותית בין המדינות שיש בהם תחלואה גבוהה לעומת אחרות. במגזר השירותים ההבדלים יותר גדולים. הודו וברזיל נמצאות בפער גדול במקומות האחרונים. לעומת זאת, שבדיה וארה"ב יחסית לא שונות מהמדינות עם התחלואה הנמוכה.

שורה תחתונה: בתחום התעשייה לא קיים בינתיים יתרון ברור למדינות עם תחלואה נמוכה על פני אלו עם הגבוהה. בתחום השירותים יש סימנים להבדלים יותר גדולים.

 

הנתונים הכלכליים בארה"ב מפתיעים לטובה, אך היא לא מצטיינת בקצב ההתאוששות
מרבית הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להפתיע לטובה. בשבוע שעבר מכירות הבתים, מדד הסנטימנט הצרכני, מדד מנהלי הרכש בתעשייה ונתוני שוק העבודה הכו את התחזיות. כתוצאה מזה, מדד הפתעות בנתונים הכלכליים של Citi עלה לרמה הגבוהה ביותר בעשור האחרון. בהתאם להפתעות לטובה בנתונים, גם שוק המניות, שלעיתים קרובות מתואם עם השינוי במדד ההפתעות, עלה בחדות.

עדיין מוקדם להגיד האם ההפתעות החיוביות בנתונים הכלכליים בארה"ב אכן מעידות על התאוששות מהירה או שתחזיות האנליסטים היו פשוט פסימיות מדי. כפי שראינו במדדי מנהלי הרכש לחודש יוני ארה"ב לא הצטיינה במיוחד בהשוואה למדינות האחרות.

בדרך כלל, אחרי שמדד הפתעות עולה, אנליסטים מעדכנים כלפי מעלה את התחזיות, מה שמוביל דווקא לגידול באכזבות מהנתונים. לכן, מדד הפתעות בדרך כלל מתכנס לממוצע. הפעם הסיכוי להפתעות לרעה גדול גם בגלל שנתוני חודש יוני ויולי יושפעו מעלייה במספר הנדבקים בארה"ב. 

 

שוק העבודה בארה"ב ממשיך להפתיע לטובה, אך במקביל מתפתחים סימני נזקים לטווח ארוך
שוק העבודה האמריקאי שוב הפתיע עם תוספת של 4.8 מיליון משרות בחודש יוני לאחר גידול של 2.7 מיליון  בחודש הקודם. המספר הכולל של המשרות במשק עדיין נמוך ועומד על כ-138 מיליון לעומת 152 מיליון בחודש פברואר. מספר העובדים בחל"ת המשיך לרדת, אך מספר המפוטרים עלה. שיעור האבטלה, שכולל גם את המובטלים הזמניים, ירד ל-11.1% לעומת 14.7%  בחודש אפריל.

מאפיין מדאיג של השפעת המשבר על שוק העבודה הייתה עלייה חדה של 4.5 מיליון אנשים שלא משתתפים בכוח העבודה (לא עובדים ולא מחפשים עבודה), מה שלא קרה באף משבר קודם. יתכן שהקפיצה נובעת מהתשלומים שמעביר הממשל לאזרחים שמאפשרים להם לא לעבוד. 


נתונים באירופה

 • הסנטימנט הכלכלי באירופה השתפר בחודש יוני בשיעור יותר גבוה לעומת שיפור בסנטימנט העסקים בתחום התעשייה ובמיוחד השירותים. אחד המאפיינים של המשבר ולא רק באירופה שהצרכנים נפגעים פחות מהעסקים בזכות סיוע ממשלתי, כאשר העסקים מתמודדים עם ירידה חדה בפעילות העסקית.

 • אם במגזר השירותים ההתאוששות די דומה בין המדינות באירופה, הפערים במדד מנהלי הרכש בתעשייה די גדולים בחודש יוני, כאשר צרפת מובילה עם מדד שעומד על 52.3 וגרמניה מפגרת עם 45.2.


נתונים באסיה
מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ברוב המדינות באסיה עדיין נמוכים מרמה 50 ומצביעים על התכווצות בפעילות. רק סין רושמת התרחבות בכל מדדי מנהלי הרכש. במיוחד במגזר השירותים  . בהתאם לנתונים הכלכליים הטובים נרשמו עליות חזקות בשוק המניות הסיני.


ספקות לגבי ההתאוששות שוב מבליטות את מניות הטכנולוגיה
שוקי המניות היו יותר חיוביים בשבוע האחרון, למרות המשך עלייה במספר הנדבקים בארה"ב. המסחר בארה"ב שוב מתאפיין במספר יחסית מועט של המניות שמושכות את המדד למעלה. אחוז החברות מתוך S&P 500 שרשמו בחודש יוני תשואה נמוכה מהמדד הכללי עלה לכ-63%, בדומה לחודש מרץ, לאחר שירד כבר קרוב ל-50% באפריל ומאי . במצב כזה מניות סקטור הטכנולוגיה שוב העמיקו את פער מול שאר הסקטורים.
 

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
5/7/2020           זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;