21 פברואר 2021
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

ירידה בתחלואה והתאוששות בכלכלה לא רק בישראל

אלכס זבז'ינסקי
21 פברואר 2021
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

 • ביצועי המשק לא היו חזקים במיוחד ב-2020.  הצמיחה התחזקה ברבעון הרביעי, בפרט בהשקעות.

 • הרכישות בכרטיסי אשראי ונתוני הניידות מראים שהפעילות מתאוששת לאחר הסרת הסגר.

 • ביטוי נוסף להתאוששות - בחודשים האחרונים נרשמה עלייה באשראי הבנקאי המסחרי.

 • גם בישראל מופיעים סימנים של השפעת עלייה במחירי הסחורות בעולם.

 • הפרמיה האינפלציונית כמעט אינה מגולמת בשוק האג"ח בישראל וצפויה לעלות.

 • הנתונים הכלכליים בעולם היו יחסית חזקים, במיוחד בארה"ב.

 • ציפיות האינפלציה בארה"ב עברו מעלייה לירידות תוך עלייה בתשואות הריאליות.

 • רמת התשואות הנוכחיות אינה מסכנת את שוק המניות בארה"ב. אנו צופים ששוק המניות יציג ביצועים חיוביים על רקע ירידה בתחלואה ושיפור משמעותי במצב הכלכלי בחודשים הקרובים בתמיכת התמריצים.

 

ישראל.

סימני התאוששות לאחר הפחתת המגבלות
הפחתת הסגר כבר תורמת התאוששות במשק:

 • סך הרכישות בכרטיסי אשראי עדיין נמוכות בכ-5% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה,  אך הפערים נסגרים בהוצאות על חינוך ופנאי, מסעדות, דלק ומוצרי חשמל וריהוט. רכישות המזון גבוהות בכ-20% מהרמה אשתקד.

 • מדד הניידות של גוגל מראה האצה בתנועה לפארקים, מקומות המסחר והבילוי ולמקומות העבודה, אך הפערים לעומת פברואר 2020 עדיין גדולים מאוד.

סימני התאוששות באשראי הבנקאי
אחד הסימנים שהפעילות במשק מתאוששת מתבטא בגידול באשראי הבנקאי (תרשים 3). מלבד הגידול במשכנתאות, שלא נעצר אפילו בשיא המגפה, בחודשים האחרונים חל גידול משמעותי באשראי המסחרי. נבלמה הירידה באשראי הצרכני.


המשק לא הצטיין ב-2020
התמ"ג בישראל התכווץ בשנת 2020 ב-2.4%. לכאורה, פחות מאשר במרבית המדינות המערביות, למעט האסייתיות. אולם, התוצאה הושגה רק בזכות העלייה ביצוא בניגוד לירידה חדה במדינות האחרות.

יצוא השירותים ירד ב-4.1%, למרות צמיחה חזקה של יצוא שירותי היי טק. החריג היה דווקא יצוא הסחורות שעלה ב-4.8%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2011. העלייה נובעת ככל הנראה מעסקאות יצוא חריגות במפעלים גדולים, יצוא יהלומים, וככל הנראה יצוא הגז. כפי שמראים נתוני יצוא השוטפים החודשיים, במרבית המפעלים היצוא ירד בשנת 2020, בדומה לירידה במדינות האחרות. יצוא הסחורות גם ירד נומינאלית, למרות העלייה הריאלית. למעשה, היצואנים שלחו יותר סחורות אבל קיבלו פחות תמורה משנת 2019.

הירידה בצריכה הפרטית הייתה בישראל בין החזקות ביותר. הסיבה כנראה קשורה למספר גדול יותר של ימי סגירת המסחר.  אולם, לקראת סוף השנה נרשמה עלייה בצריכת המוצרים, כאשר צריכת השירותים המשיכה לפגר.

ברמה שנתית, ההשקעות ירדו, אך ברבעון הרביעי כבר נרשמה עלייה משמעותית בהשקעות במכונות וציוד, בפרט בענפי טכנולוגיית מידע ובקניין רוחני . ההשקעות בבנייה למגורים לא התאוששו גם ברבעון הרביעי, למרות גידול בביקוש לדירות.


עלייה במחירי הסחורות בעולם כבר משפיעה על ישראל
עדכנו את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים ל-1.1%. ניתן לזהות שעלייה במחירי הסחורות בעולם כבר משפיעה על המחירים בישראל:

 • סעיף הריהוט והציוד לבית עלה לקצב שנתי חיובי של 0.9%, לראשונה מאז 2008, למרות שברמה השנתית השקל עדיין מיוסף בכ-5%.

 • רכיב המחירים שמשלמים העסקים על חומרי הגלם במדד מנהלי הרכש הישראלי זינק בחדות בינואר, בהמשך לעלייה במחצית השנייה של  2020.

 • מחירי החומרים והמוצרים במדד המחירים של תשומות בבנייה למגורים רשמו בחודשיים האחרונים עליות חזקות.

 • מדד מחירי התשומות בענף החקלאות נמצא במגמת עלייה בחודשים האחרונים. במיוחד ניכרת עלייה במחירי התשומות בענף גידולים צמחיים, שבסופו של דבר, משפיעה על מחירי הפירות והירקות.

שורה תחתונה: האינפלציה המיובאת בשילוב עם התחזקות הביקושים המקומיים אמורים לתמוך בתחזית האינפלציה לשנה הקרובה.


הציבור מסתער על האג"ח הקונצרני, המוסדיים למניות.
מנתונים מעודכנים של התפלגות ההחזקות בני"ע עולה:

 • בשוק הקונצרני נמשך גידול במשקל ההחזקות של קרנות הנאמנות שמתקרבות כבר לרמה שהייתה בחודש ינואר, במקביל לירידה במשקל המוסדיים.

 • המוסדיים, למעט הקרנות, הגיעו לשיא במשקלם מהשוק  מסך שווי השוק במניות המקומיות.


עולם.

הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות יחסית טובים, במיוחד בארה"ב
למרות דשדוש בשוק המניות, הנתונים הכלכליים בעולם היו די טובים. לפי מדד מנהלי הרכש לחודש פברואר, הפעילות התעשייתית ביפן ובמיוחד באירופה המשיכה להשתפר בחודש פברואר. אולם, במגזר השירותים, למעט ארה"ב, נמשכת חולשה ניכרת.


בארה"ב רוב הנתונים הכו את התחזיות – בתחום הנדל"ן, המכירות הקמעונאיות שעלו בחדות בהשפעת הצ'קים מהממשלה, הייצור התעשייתי, סקרי ה-FED. רק תביעות דמי אבטלה היו גבוהות מהתחזית. לפי מדד GDP Now שחוזה את הצמיחה על סמך הנתונים השוטפים, התמ"ג בארה"ב צפוי לגדול גם ברבעון הראשון בקצב גבוה של כ-9.5%. מדד אחר Nowcast GDP של שלוחת ה-FED בניו יורק צופה צמיחה של 8.3%.


האם המסחר האלקטרוני עדיין מוזיל מחירים?
לעיתים קרובות ניתן לשמוע שהאינפלציה לא תעלה בגלל שהמסחר באינטרנט מוזיל את המחירים. השוואת מחירי המכירה של העסקים באינטרנט ביחס למחירים של כלל המסחר הקמעונאי ממחישה שהמצב השתנה. 

ניתן לראות את היחס בין מדד מחירי המכירה של המסחר באינטרנט (PPI) לבין מדד מחירים (PPI) של כלל המסחר הקמעונאי. עד שנת 2018 היחס היה במגמת ירידה, בהתחלה בקצב מהיר ואח"כ איטי יותר, מה שסימן שהמחירים באינטרנט עלו פחות או ירדו יותר מאשר המחירים בכלל המסחר הקמעונאי. אולם, בשנתיים האחרונות הכיוון השתנה. המחירים באינטרנט התחילו להתייקר ביחס למחירים בחנויות הפיזיות.


האם התשואות ימשיכו לעלות?
תשואות האג"ח הארוכות בישראל ממשיכות לעלות בגלל עליית התשואות בחו"ל, בעיקר בארה"ב, בעקבות חשש מפני גידול בגירעון ועלייה באינפלציה. אולם, בשבוע האחרון אופי עליית התשואות השתנה. התשואות הריאליות עברו מירידות לעליות ואף יותר חזקות מאשר התשואות הנומינאליות, מה שגרם לירידה בציפיות האינפלציה הגלומות, במיוחד הקצרות.


עלייה בתשואות הריאליות מסמנת שהמשקיעים חוששים מהמצב שה-FED יאלץ לעלות ריבית מוקדם מהצפוי ו/או שהגירעון הממשלתי עומד להציף את השוק בהנפקות.

נגידי ה-FED מנסים לבלום עלייה בציפיות האינפלציה ובתשואות ע"י העברת מסרים מרגיעים, לפיהם עלייה באינפלציה צפויה להיות זמנית ולבנק המרכזי אין תוכניות להדק מדיניות בקרוב. אולם, מסרים אלה לא מועילים בינתיים ואפילו גורמים נזק. המשקיעים חוששים שהבנק המרכזי נותר "מאחורי העקום", מה שעלול לגרום להידוק מאוחר מדי ולכן חזק מדי במדיניות המוניטארית.

חששות המשקיעים יכולים להיות מוצדקים ובכל זאת יתכן ועליית התשואות בישראל מתקרבת למיצוי בשלב זה.


עליית התשואות לא אמורה לאיים על המניות בשלב זה
כעיקרון, רמת התשואות הנוכחיות בשוק האג"ח לא אמורה להוות סיכון לשוק המניות. כפי שניתן לראות בתרשים מטה, התשואה הצפויה של S&P500 (מכפיל עתידי הפוך) בניכוי תשואת האג"ח הממשלתית ל-10 שנים קרובה מאוד לממוצע היסטורי. המשקיעים במניות חוששים יותר לא מרמת התשואות, אלא ממהירות העלייה שלהן שמגבירה אי הוודאות.


אנו מעריכים שהחדשות החיוביות שצפויות בקרוב יתמכו בסופו של דבר במניות:

 • המגפה נסוגה - כמות החולים החדשים בארה"ב ירדה לרבע מהכמות שהייתה בשיא הגל הנוכחי של המגפה בתחילת ינואר. באירופה ובישראל כמות החולים נמוכה בכ-50% מהשיא. התפתחות זו מאפשרת בקרוב הצטרפות ענפים נוספים לפעילות.

 • אישור תוכנית התמריצים בארה"ב צפוי בשבועות הקרובים, מה שיגרום לשיפור בנתונים הכלכליים בתחומים שונים.

 • למרות הציפיות לפתיחת המשק האמריקאי בתמיכת התמריצים, מניות הסקטורים שנפגעו חזק מהמגפה (אירוח, נופש, פנאי, שירותי תעסוקה וכו') לא הציגו כמעט ביצועים עודפים מאז הקפיצה החזקה שלהן בחודש נובמבר אחרי ההודעה על החיסון. אנו צופים שסקטורים אלה ישיגו תשואה עודפת על פני המדד הכללי בחודשים הקרובים.


פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
21.2.21        זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

;