26 ינואר 2020
אלכס ז'בז'ינסקי
מאת : אלכס ז'בז'ינסקי
כלכלן ראשי מיטב דש בית השקעות

"וירוס "קורונה" מאפשר לשוק להוציא "קיטור"

אלכס ז'בז'ינסקי
26 ינואר 2020
מאת: אלכס ז'בז'ינסקי
כלכלן ראשי מיטב דש בית השקעות

עיקרי הדברים
• מנתוני הפדיון בענפי המשק בישראל ניכר שיפור בענף הבנייה והמשך צמיחה נמוכה בענף המסחר. מדד הייצור התעשייתי מצביע על האצה בייצור השבבים, מה שצפוי לתרום לגידול היצוא.
• נמשך שיפור בנתוני התעשייה באסיה ובאירופה.
• נתוני הצמיחה ברבעון הרביעי בארה"ב עלולים לאכזב. ניכר המשך האטה בענף התעשייה, לעומת שיפור בנדל"ן למגורים. הירידה החדה במחירי הגז עשויה להאט עוד יותר השקעות החברות שכבר נמצאות די בקיפאון.
• ה-FED עשוי להודיע השבוע על המשך רכישות האג"ח וצמצום מכרזי ה-repo.
• לאירועים מסוג הווירוס "קורונה" בדרך כלל הייתה בעבר השפעה חולפת על הכלכלה והשווקים. אולם, הוא מהווה הזדמנות טובה "להוציא קיטור" משוק המניות שהתנתק מרוב הפרמטרים הכלכליים.
• לפי מרבית הסימנים, כניסת ישראל ל-WGBI עדיין לא הביאה כספי הזרים לישראל.
• הירידה במרווחים של האג"ח הקונצרניות בישראל בחודשים האחרונים, במיוחד באג"ח בדירוגים נמוכים ובפרט באג"ח הארוכות, התרחשה על רקע הגדלת משקלם של "הידיים החלשות" בשוק הקונצרני.
• רמת הסיכון בתיקים של המשקיעים המוסדיים עלתה בשנה האחרונה.

מאקרו עולם.

מהו הנזק הכלכלי של הווירוס "קורונה" בעידן הסמארטפון?

בשבוע האחרון השווקים הגיבו להתפשטות הווירוס "קורונה". בדרך כלל, איומים מסוג זה חולפים מבלי להשאיר השפעה ממושכת על הכלכלה או השווקים. סביר להניח שגם הפעם כך זה יקרה.
יחד עם זאת, צריכים בכל זאת לזכור שווירוס ה-SARS בתחילת שנות האלפיים השיל כאחוז מהצמיחה במשק הסיני. כמות הנוסעים בסין ירדה בעשרות אחוזים. נציין שההשפעה של הכלכלה הסינית על הכלכלה העולמית הייתה אז קטנה הרבה יותר מאשר היום והנוסעים הסינים היוו משקל נמוך מהתיירות העולמית. דבר חשוב לא פחות שה-SARS קרה לפני עידן הסמארטפון, פייסבוק, טוויטר וכו' שמאיצים התפשטות הידיעות, אמיתיות ושקריות, ומשפיעים על ההתנהגות הכלכלית של אנשים בעולם, מה שעלול להחמיר את הנזק.

 


שיפור בפעילות התעשייה ממשיך לתת איתותיו באירופה ובאסיה

  • מדד ההפתעות הגלובלי של האינדיקאטורים הכלכליים של Citi עלה לאחרונה. לפי המדדים האזוריים, השיפור מורגש בעיקר באירופה, מדינות אסיה וסין בפרט. לרעה בולטות קנדה ובריטניה.

  • מדד מנהלי הרכש בתעשייה באירופה שעלה מעל התחזית ל-47.8 לעומת 46.3 בחודש הקודם עדיין מצביע על התכווצות בפעילות, אך בשיעור מתון יותר. במיוחד ניכר שיפור מרמות מאוד נמוכות בגרמניה.

  • גם סקר מכון ה-Zew למצב העסקים באירופה הציג שיפור ניכר ברכיב הציפיות. ההערכה למצב הקיים השתפרה גם, אך בשיעור מתון יותר.

 שורה תחתונה: שיפור בפעילות התעשייה באירופה ובאסיה מסמן יציאה הדרגתית מהמיתון התעשייתי הכלל עולמי ששרר בשנתיים האחרונות. להערכתנו, לא מדובר במעבר לצמיחה מואצת כפי שהייתה בשנים 2016-17, אלא בהתייצבות ברמות פעילות נמוכות יחסית.

נתון הצמיחה לרבעון הרביעי בארה"ב צפוי לאכזב

מדד האינדיקאטורים המובילים בארה"ב ירד בחודש דצמבר ומסכם ירידה בארבעה מתוך חמשת החודשים האחרונים. הוא משקף קצב צמיחה נמוך ברבעון הרביעי. נציין שאחד הרכיבים שנכללים במדד הנו מדד מניות. אלמלא העליות החדות במניות המדד היה חלש עוד יותר. לפי המודלים של ה-FED (GDPNow, Nowcast) צפוי קצב הצמיחה ברבעון הרביעי שיתפרסם השבוע לעמוד על 1.2%-1.8% לעומת קונצנזוס החזאים בבלומברג שצופה 2.1%.

 

ירידה במחירי האנרגיה עלולה לגרום לירידה בהשקעות שכבר נמצאות ברמות נמוכות

בניגוד לאירופה או אסיה, מדד מנהלי הרכש בתעשייה האמריקאית PMI ירד בחודש ינואר מתחת לציפיות ל-51.7 לעומת 52.4 בחודש הקודם. התעשייה עשויה ליהנות מגידול ביצוא לסין במסגרת הסכם הסחר החדש אך מנגד, התפתחו איומים חדשים.

הירידה של יותר מ-30% במחירי הגז בארה"ב בשלושת החודשים האחרונים עלולה להוביל לירידה משמעותית בהשקעות בתעשיית האנרגיה. אם גם מחירי נפט, שגם הם ירדו לאחרונה, יישארו ברמות נמוכות, התסריט של שנת 2015 שבה נרשמה ירידה חדה בקצב הגידול בהשקעות בארה"ב בעקבות הירידה החדה במחירי מוצרי האנרגיה, יכול לחזור על עצמו כאשר ההשקעות בארה"ב כבר בקיפאון. 

 

סקטור הנדל"ן למגורים הוא מנוע הצמיחה בכלכלה האמריקאית השנה

בניגוד לחולשה בפעילות התעשייה, ניכר שיפור משמעותי בסקטור הנדל"ן למגורים בארה"ב, בעיקר בזכות הירידה בריבית על המשכנתאות. מספר התחלות הבנייה עלה בחודש דצמבר לרמה הגבוהה מאז המשבר לפני עשור. כנ"ל מספר הבתים החדשים שנמכרו. אולם, הציון שנותנים הצרכנים לתנאי רכישות הבתים בסקר הסנטימנט הצרכני של אוניברסיטת מישיגן עדיין נמוך יחסית בהשוואה לשני העשורים האחרונים.

 

שווקים.
ההתנהגות של שוק המניות חריגה אפילו במונחים של העשור האחרון

איזה ביצועים הייתם צופים בשוק המניות, אם היו אומרים לכם בסוף חודש דצמבר שעד סוף ינואר מחירי הנפט ירדו בכ-8%, מחיר הנחושת בכ-4%, הדולר האמריקאי יתחזק מול סל המטבעות ב-1.5%, מדד אג"ח ה-HY יעלה ב-0.3% בלבד כאשר תשואת האג"ח הממשלתית בארה"ב ל-10 שנים תרד ב-0.2% ושל גרמניה ב-0.1%, מחיר הזהב יעלה ב-3% ואחוז החברות ב-S&P500 שהכו את תחזית הרווח בעונת הדוחות יעמוד על 69.4% (עד עתה) לעומת ממוצע של 74.4% בשלוש השנים האחרונות?
ספק שהייתם מנחשים שה-S&P500 יעלה בחודש כזה בכ-2% וה-Nasdaq כמעט ב-4%.
סימני "בועתיות" במניות באות לידי ביטוי בעיקר במניות מהשורה הראשונה בארה"ב. השווי המצטבר של שלושת המניות הגדולות בארה"ב (Apple, Microsoft, Google) הגיע לשווי של חמישים החברות הגדולות באירופה שכלולות במדד EURO STOXX 50 (תרשים 15). לעומת החברות המובילות בארה"ב, מדד החברות הבינוניות והקטנות בארה"ב מפגרות אחרי העולם, כולל אחרי המניות באירופה.

 


התנהגות המניות בתקופה האחרונה הייתה די חריגה אפילו במונחי העשור האחרון. למרות התערבויות מאסיבית של הבנקים המרכזיים מאז המשבר, השווקים לא התנתקו יותר מדי מהמצב בכלכלה בעשור האחרון. הנתק שהיה לאחרונה בין שוק המניות למצב הכלכלי בתקופה היה די חריג.
ההתנתקות בין האינדיקאטורים הכלכליים לביצועים של שוק המניות מעלה סיכון למימוש בשווקים במיוחד נוכח העובדה שהסנטימנט "השורי" של משקיעי המניות בארה"ב נמצא בשיא של השנה האחרונה. לעומת זאת, סקר של JP. Morgan בקרב המשקיעים המוסדיים מעלה שאחוז המשקיעים הנוטים לפוזיציית "לונג" באג"ח הממשלתיות נמצא בשפל של השנה האחרונה. מצב זה מדגיש את הסיכון למימוש במניות ומסביר את הירידה החדה בתשואות האג"ח הממשלתיות בשבוע האחרון.

החלטת ה-FED  השבוע עשויה להביא בשורות חשובות למרות שלא צפוי שינוי בריבית 

 

הבנק המרכזי האמריקאי יתכנס השבוע לישיבת הריבית שעשויה לספק בשורות חשובות. לא צפוי שינוי בריבית, אך ה-FED יכול להודיע על שינויים בישום כלים אחרים בהם הוא השתמש לאחרונה.

בחודש אוקטובר הודיע ה-FED שימשיך עם מכרזי ה-repo עד חודש ינואר (כולל) ועם רכישות האג"ח הקצרות בסך 60 מיליארד בחודש עד הרבעון השני. בהתחשב בעובדה שהמפגש הבא של ה-FED יתקיים רק במחצית השנייה של חודש מרץ, סביר שכבר בפגישה השבוע הבנק יודיע האם יפסיק את מכרזי ה-repo ו/או רכישות האג"ח הקצרות? כל שינוי יכול להשפיע משמעותית על השווקים. 

שורה תחתונה: להערכתנו, ה-FED ימשיך עם רכישות האג"ח ועשוי לצמצם את מכרזי ה-Repo.

עלייה במשקל קרנות הנאמנות בשוק הקונצרני תוך ירידה במרווחים

מרווחי האג"ח הקונצרניות בישראל המשיכו להתכווץ. במיוחד בולטות האג"ח בדירוגים הנמוכים. מדד תל בונד תשואות פתח פער על פני מדדי האג"ח מתחת לדירוג השקעה בארה"ב ובאירופה. לעומת זאת, מדד האג"ח בדירוג השקעה בארה"ב השיג תשואה גבוהה יותר לעומת התל בונד השקלי. כדאי לשים לב, שבניגוד לישראל, ירידת המרווחים באג"ח ה-HY בארה"ב נעצרה בחודש האחרון והן הציגו ביצועים חלשים למרות העליות במניות.


כתוצאה מירידה מהירה של מרווחי האג"ח בדירוג נמוך ביחס לדירוגים הגבוהים בישראל, הפער בין הדירוגים (A/AA) ירד לאחרונה לאחת הרמות הנמוכות של העשור של כ-0.4%. סימן נוסף של תיאבון המשקיעים לסיכון הייתה ירידה במרווחים של האג"ח הקונצרניות הארוכות שירדו לרמות שלא היו בהן אף פעם בעשור האחרון.

 

הירידה האחרונה במרווחים נרשמה תוך צבירה מהירה של האג"ח הקונצרניות ע"י קרנות הנאמנות. שווי האג"ח הקונצרניות בידי המוסדיים (גמל, פנסיה וביטוח) כמעט לא השתנה בשנה האחרונה. לעומת זאת, אצל קרנות הנאמנות נרשם גידול של קרוב ל-7 מיליארד ₪ בחצי השנה האחרונה. כפי שנציג בפרק הבא, המוסדיים גם ביצעו טיוב התיק מבחינת הדירוגים, מה שאומר שבקרנות הנאמנות איכות התיק דווקא ירדה. התרחבות "הידיים החלשות" בשוק הקונצרני בדרך כלל מעלה את רמות הסיכון. 

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי – 2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
26/01/2020 זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

 

 

;