24 יוני 2016
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

התייחסות לתוצאות משאל העם בבריטניה: באירועים מסוג זה לא כדאי לפעול בפזיזות

אלכס זבז'ינסקי
24 יוני 2016
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

הצבעה בעד יציאת בריטניה מגוש האירו תפסה את השווקים לא כל כך מוכנים. למרות הסקרים הצמודים, המשקיעים פעלו מתוך הנחה שבסוף הבריטים יצביעו בעד הישארות בגוש האירו. לכן, תגובת השווקים כל כך חריפה אחרי שהתוצאות היו שונות מהמצופה. באופן מעשי בריטניה תתחיל בעוד זמן קצר מו"מ מול האיחוד על תנאי היציאה שיכול להימשך שנתיים ואף יותר ובינתיים באופן עקרוני היחסים בין האיחוד לבריטניה יתנהלו לפי ההסדר הישן.

לאירועים שיתרחשו יש שני סיכונים עיקריים:

הראשון, שהימשכות הטלטלה בשווקים תקשה על התנאים הפיננסיים, תפגע בסנטימנט העסקים והצרכנים ובסופו של דבר בצמיחה הכלכלית בבריטניה ובגוש האירו. כדי להקטין סיכון זה נראה את הבנקים המרכזיים והממשלות פועלים בצעדים החלטיים כדי להרגיע את השווקים.

הסיכון השני, מהותי יותר, שיציאת בריטניה תאתגר עוד יותר את הלכידות הפוליטית החלשה של האיחוד האירופאי ותחזק את הכוחות הבדלניים במדינות שונות שמתנגדות לאיחוד.


בהקשר לירידות בשווקים יש לזכור, שלשווקים, באירועים מסוג זה, יש בדרך כלל נטייה לתגובת יתר ראשונית. ניסיון של השוק האמריקאי מראה שמאז תחילת שנות ה- 90, אחרי ירידה של יותר מ-4% במדד S&P 500 ביום אחד, השוק עלה כעבור שלושה חודשים, כאשר ברוב המקרים הוא עלה בשיעור של מעל 10%. השוק עלה בכל המקרים אחרי הירידות החדות למעט בתקופת המשבר בשנת 2008 שהיה באמת אירוע יוצא דופן במונחים היסטוריים. כך, שהניסיון ההיסטורי מלמד שהמשקיעים שפועלים בפזיזות ובורחים מהשווקים בתגובה לאירועים שמתרחשים כעת מוצאים את עצמם לעיתים קרובות מצטערים אחר כך. פאניקה אינה יועץ השקעות טוב.

 

האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

 

 

 

;