26 יוני 2016
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

השלכות ה Brexit: משמעויות, סיכונים, מה צפוי, איך משפיע עלינו ומה לעשות?

אלכס זבז'ינסקי
26 יוני 2016
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

תוצאות משאל העם בבריטניה העלו שני סיכונים עיקריים: הראשון קשור להתחזקות הכוחות הפועלים לפרק את האיחוד האירופאי מבפנים והשני קשור לפגיעה הכלכלית שעלולה להיווצר כתוצאה מטלטלה בשווקים הפיננסיים.

בפרספקטיבה רחבה, משאל העם בבריטניה הוא אירוע נוסף בשרשרת האירועים שמשקפים את אכזבת הציבור מהמצב הכלכלי, הסדר הכלכלי הקיים במיוחד בנושא אי שוויון, מאיומי הגירה ומהצפת המידע שזורם בערוצי מדיה לא פורמאליים ומשפיע על דעת הקהל. ההקצנה פוליטית במדינות שונות באירופה ובארה"ב מובילה לנסיגה מהמדיניות הכלכלית הנוכחית שהובילה לצמיחה ויצרה רווחים לחברות העסקיות, וכעת שינוי המדיניות מאיים לפגוע בהישגים.

5 נקודות שכדאי לשים לב אליהן
Brexit מעלה את הסיכון הפוליטי להמשך קיומו של האיחוד האירופאי ומאיים להניע דינאמיקה של התפרקות. הסיכון כמובן אמיתי ומעורר חששות כבדים בשווקים, אך יחד עם זאת:

1. זה לא 2008. מדובר באירוע פוליטי אך בעל השפעות כלכליות שליליות. האירוע צפוי להתפתח בהדרגה, כך שלשווקים ולקובעי המדיניות יהיה זמן תגובה.

2. המו"מ ליציאה צפוי להימשך כשנתיים (לפי חוקת האיחוד), אך עשוי להתארך בשל הבחירות הצפויות בבריטניה. הימשכות ההליכים עשויה למסמס את האפקט המיידי של המשאל.

3. הגישה הפרגמטית אמורה לשאוף להסכם טוב לאיחוד האירופי ולבריטניה. אך יתכן ותעלה דרישה לגישה נוקשה יותר, כדי למנוע כניסת מדינות אחרות למסלול דומה. להערכתנו הפוליטיקה הפרגמטית בהובלת גרמניה תגבר.

4. הפגיעה בכלכלת בריטניה עשויה למתן התלהבות מהכוחות הבדלניים באירופה. הבחירות בספרד יתנו אינדיקציה מעניינת לאן נושבת הרוח, אך הכוחות האנטי אירופאים לא בהכרח יתחזקו פוליטית.

5. יתכן שדווקא כעת פוליטיקאים ירגישו נדחקים לקיר ויאלצו לפעול ע"י זירוז רפורמות מבניות פוליטיות וכלכליות חשובות ברמת האיחוד ובמדינות הנפרדות.

הרגעת השווקים תלויה בצעדי הבנקים המרכזיים והממשלות, אך אלו כבר החלו
בלימת המשבר תלויה ביכולת להציג צעדים מהירים להרגעת הלחץ בשווקים וכבר ראינו מספר פעולות:

א. הבנק המרכזי הבריטי הודיע על הזרמה של כ 250 מיליארד פאונד למערכת הפיננסית.

ב. הודעת שרי האוצר של מדינות G-7 הדגישה את הנזק שעלול להיווצר כתוצאה מהתנודתיות החריגה בשוק המט"ח ונאמר שהבנקים המרכזיים נוקטים בצעדים הנדרשים כדי להרגיע את השווקים.

ג. ה- Game Changer יכול להיות ה FED האמריקאי, אם ישנה את מדיניות ויחזור למדיניות המקלה במידה והמשבר יתפשט ויאיים על הכלכלה האמריקאית. בשלב זה אנו רחוקים משם.

הניסיון מלמד שבריחה מהשווקים בעת סערה בדרך כלל הניבה הפסדים
קשה כמובן להתנבא לגבי ההתפתחויות הצפויות בתקופה הקרובה בשווקים ובכלכלה. אי הוודאות גדולה ובהתאם הסיכונים. אולם, המשקיעים צריכים לזכור שבמרבית המקרים לשווקים יש נטייה לתגובת יתר לאירועים מסוג זה. מאז תחילת שנות ה-90, במקרים של נפילה יומית במדד S&P 500 בשיעור של יותר מ-4%, המדד השיג תשואה חיובית ואפילו דו ספרתית כעבור שלושה חודשים מיום הנפילה. זה קרה בכל המקרים למעט משבר 2008 שהיה אירוע היסטורי יוצא דופן.
גם הפעם סביר שלא נראה שהשווקים נרגעים במהירות, אלא שהתנודתיות תימשך ויתכן שנגיע גם לרמות מחירים נמוכות יותר. יחד עם זאת, אם יוצאים מנקודת הנחה שאנו לא ב-2008 ושתזמון השווקים זאת משימה קשה מדי, עדיף לא לברוח כעת מהשוק בפזיזות.

ישראל צפויה לספוג פגיעה מוגבלת
מנוע הצמיחה הנוכחי של המשק הישראלי מתבסס על הצריכה הפרטית שנשענת על שוק העבודה החזק, הריבית הנמוכה והעלייה בהכנסה הריאלית. כפועל יוצא מכך, הצריכה מאוימת בעיקר מהרעה בשוק העבודה ו/או בסנטימנט כתוצאה מהירידות הממושכות בשווקים הפיננסים.
נציין, ששוק העבודה המקומי "התנתק" מההאטה בכלכלה העולמית וממצבו של המגזר העסקי בשנתיים האחרונות. כדי שהמצב בשוק העבודה יורע משמעותית (לפי הנתונים האחרונים הוא מצוין), נדרשת עצירה חדה בסקטור הטכנולוגיה ו/או פיטורים גדולים במפעלי היצוא. כדי שזה יקרה, הכלכלה העולמית צריכה להאט בצורה חדה.

לסקירה מורחבת אודות ה Brexit והשלכותיו, לחצו כאן.

 

 פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי – 2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ברוקראז' בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
26-06-2016 זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום האנליזה

 

;