11 אפריל 2021
אלכס זבז'ינסקי
מאת : אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

2021 צפויה להיות שנת שיא מבחינת קצב הצמיחה

אלכס זבז'ינסקי
11 אפריל 2021
מאת: אלכס זבז'ינסקי
כלכלן ראשי

עיקרי הדברים 

• המשק הישראלי ממשיך להתאושש. עדיין קשה לזהות השפעה משמעותית של שחרור הביקושים הנדחים.

• האופטימיות המגזר העסקי בישראל עלתה משמעותית.

• לפי סקר הערכת מגמות בעסקים, קיים סיכוי להפתעות באינפלציה בחודשים הקרובים.

• השקל התחזק מול סל המטבעות מתחילת חודש מרץ, במקביל לירידה ברכישות המט"ח ע"י בנק ישראל. אולם, להערכתנו, זה לא מעיד שבנק ישראל ויתר על הרצון והיכולת לתמוך בפיחות השקל.

• הזרים רכשו כמות שיא של אג"ח ממשלתיות בישראל מתחילת השנה, אך ככל הנראה, בעיקר אג"ח קצרות.

• המרווחים בשוק הקונצרני המקומי ברמה הנמוכה היסטורית במקביל למשקל שיא של קרנות הנאמנות בשוק. נתון זה תומך בגישה שמרנית וסלקטיבית באפיק.

• לפי ה-IMF, הצמיחה בכלכלה העולמית השנה צפויה להיות 6%, הגבוהה ביותר לפחות מאז 1980.

• סימני עליית המחירים בעולם ממשיכים להופיע. ה-FED נותן לזה ביטוי בפרוטוקול ישיבת הריבית.

• יתכן שמחסור באג"ח צמודות TIPS מעוות כלפי מעלה ציפיות האינפלציה בארה"ב.

• אופטימיות של המשקיעים בשוק המניות האמריקאי עלתה לרמות גבוהות מדי.


ישראל.

מתי נראה השפעת הביקושים הנדחים?
הפעילות במשק ממשיכה להתאושש. בינתיים קשה לזהות השפעה מהותית של הביקושים שנדחו בזמן המגפה. ההוצאות בכרטיסי אשראי לבתי מלון, מסעדות ופנאי במגמת עלייה, אולם הן עדיין נמוכות מאשר בקיץ שעבר אחרי הסרת הסגר הראשון. ההוצאות על מוצרי חשמל, ריהוט וביגוד ירדו אחרי שהגיעו לשיא של השנה האחרונה שבוע לפני פסח. יחד עם זאת, הנתונים מושפעים מהעונתיות אותה קשה לנטרל.
גם מדד הניידות של גוגל למקומות מסחר ובילוי עלה, אך עדיין לא הגיע לרמות שהיו בפברואר 2020. 
 
אופטימיות העסקים עלתה
•שיעור האבטלה הרחב ירד במחצית הראשונה של חודש מרץ  ל-12%, הרמה הנמוכה מאז ספטמבר. בסקר הערכות עסקים, שהתפרסם בשבוע שעבר, מדד הצפי לתעסוקה עלה לרמות הגבוהות מאז שהסקר התחיל להתפרסם ב-2015.

• לפי הסקר, העסקים בתחום התעשייה והשירותים מצביעים על שיפור משמעותי בציפיות להזמנות לשוק המקומי וליצוא.

העסקים צופים עליית מחירים
• הסקר גם משקף התחזקות משמעותית בציפיות העסקים לעליית מחירי המכירה. במיוחד בולטת העלייה הצפויה במחירים במסחר הקמעונאי בעלות קשר החזק ביותר על מדד המחירים לצרכן. תוצאות אלה מעלות סיכוי להפתעות כלפי מעלה במדדי המחירים הקרובים.

• בעקבות הוזלת הפירות והירקות בחודש מרץ הורדנו תחזית האינפלציה ל-0.5% במרץ ול-1.2% ב-12 החודשים הקרובים.

 
השקל חזר להתחזק. האם בנק ישראל שינה תוכניות?
מתחילת אפריל השקל כבר התחזק בכ-1% מול סל המטבעות אחרי התחזקות בשיעור דומה בחודש מרץ. רכישות המט"ח של בנק ישראל ירדו ל-2 מיליארד דולר בחודש מרץ אחרי שקנה כ-5 מיליארד בפברואר. האם בנק ישראל "מוריד רגל מהגז" ומוכן לאפשר חזרת מגמת הייסוף של השקל?

להערכתנו, הירידה ברכישות של בנק ישראל נובעת מהמגמה של התחזקות הדולר בעולם שהתחילה במרץ. בנק ישראל כנראה הניח שהיא תספיק כדי לגרום היחלשות השקל, מה שלא קרה בפועל. השקל עומד מול הדולר באותה רמה כפי שהייתה בתחילת מרץ. לגבי התחזקות השקל מול הסל, צריכים לקחת בחשבון נפילה של כמה מטבעות בעלי משמקל משמעותי בסל המטבעות כגון הלירה הטורקית שתופסת כ-5% מהסל ותרמה בחודש האחרון יותר לייסוף השקל מול הסל מאשר האירו.

אין סיבה שכבר בשלב זה בנק ישראל יאפשר התחזקות השקל כאשר המשק נמצא רק בתחילתו של תהליך התאוששות אחר שהעביר בינואר מסר לפיו יפעל בכל הכוח כדי למנוע ייסוף השקל. 
 

זרים קנו כמות שיא של אג"ח ממשלתיות, אך ככל הנראה בעיקר קצרות
המשקיעים הזרים רכשו בחודשיים הראשונים של השנה אג"ח ממשלתיות בסכום של כ-18 מיליארד ₪. הם הגיעו להחזקה כוללת של כ-64 מיליארד ₪ או כ-10% מסך שוק האג"ח הממשלתי, הרמה הגבוהה היסטורית. אם הזרים היו קונים אגרות חוב ארוכות  בסכומים כל כך גדולים זה היה אמור להשפיע על התשואות. אולם, בחודשיים הראשונים של השנה עליית התשואות הארוכות בישראל הייתה דומה לזו שהייתה בארה"ב. ככל הנראה, המשקיעים הזרים קנו בעיקר אג"ח קצרות והובילו לירידת התשואות בחלק הקצר של העקום מתחת לאפס.  


השוק הקונצרני ממשיך לשבור שיאים
השוק הקונצרני כבש שיאים חדשים בשבוע שעבר. המרווח הממוצע בדירוגי A ו-BBB ירד לרמה הנמוכה היסטורית (מאז  2008). גם הפער בין המרווח הממוצע בדירוג A לבין AA ירד לתחתית היסטורית  .

ירידת המרווחים בשוק המקומי אינה ייחודית. הפער בין המרווח הממוצע בדירוג A בישראל לבין הדירוג BB בארה"ב נמצא אומנם ברמה נמוכה, אך לא חריגה היסטורית.
לא מפתיע שירידה במרווחים מתרחשת כאשר החזקת קרנות הנאמנות באג"ח הקונצרניות הגיעה בחודש פברואר לרמה שהייתה לפני פרוץ משבר הקורונה, שזאת הרמה הגבוהה היסטורית. שילוב של מרווחים ברצפה עם החזקת קרנות הנאמנות בשיא אינו סימן לאטרקטיביות של האפיק.

 

עולם.

בשנת 2021 התמ"ג העולמי יצמח בקצב הגבוה ביותר לפחות ב-40 השנים האחרונות
קרן המטבע הבינלאומית עדכנה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית בשנת 2021 ל-6%. זה הקצב הגבוה ביותר מאז שקרן המטבע התחילה לפרסם נתונים ב-1980. העדכון לעומת התחזית מחודש ינואר, נעשה בזכות עדכון לצמיחה בארה"ב בעקבות תוכניות התמריצים, התקדמות החיסונים והלמידה של הכלכלה העולמית לפעול טוב יותר במצב המגפה.

בסוף השנה, התמ"ג בסין, הודו, ארה"ב ועוד כמה מדינות, כולל בישראל, צפוי להיות גבוה יותר מאשר ערב המשבר ב-2019. אולם, במדינות רבות, בעיקר באירופה ובחלק מהשווקים המתפתחים הוא עדיין לא יחזור לשם.


נתונים כלכליים פחות שגרתיים מצביעים על התפתחויות לא שגרתיות
בגלל ששבוע שעבר היה דל יחסית באירועים ובנתונים הכלכליים בחרנו להציג מספר נתונים פחות שגרתיים שיכולים לבחון מזווית נוספת את המצב הכלכלי:
• למרות שכמות החולים מקורונה בעולם מתקרבת לשיא שהיה בתחילת השנה, ענף התעופה רושם התאוששות משמעותית. כמות הטיסות עלתה לרמה הגבוהה מאז תחילת המשבר תוך שיפור בעיקר בצפון אמריקה ובאסיה.

• גביית המסים בארה"ב מתחילת השנה ועד השבוע הראשון של אפריל עלתה ב-14% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2020. זה הגידול החד ביותר בשנים האחרונות.

• בשנה שעברה נרשם בארה"ב גידול של 22% בפתיחת עסקים חדשים, לעומת גידול שנתי ממוצע של כ-4% בחמש השנים הקודמות. התפתחות זו די חריגה לעומת המשבר בשנת 2008 שבמהלכו נסגרו עסקים רבים. המגמה לא נעצרה השנה. מתחילת 2021 חל גידול של 58% לעומת התקופה המקבילה ב-2020 ו-52% לעומת 2019. פתיחת העסקים החדשים לא מתרכזת בתחום ספציפי אלא מתפרסת על ענפים רבים.


סימני האינפלציה מתחזקים. נגידי ה-FED נותנים לזה ביטוי
הקצב השנתי של עליית מדדי המחירים ליצרן בארה"ב, אירופה וסין היה בחודש האחרון גבוה מהתחזיות ואפילו משמעותית. בארה"ב ובסין המחירים ליצרן ללא אנרגיה עלו בשנה האחרונה בכ-3.5%. יחד עם זאת, כפי שהצגנו בשבוע שעבר, בארה"ב לאורך שנים כמעט לא היה קשר בין מדד המחירים ליצרן לבין המדד לצרכן. זה קורה כנראה מכיוון שמדד המחירים ליצרן משקף רק שינוי במחירי המוצרים, שמשקלם במדד נמוך יותר מאשר השירותים. שנית, כי לא כל שינוי במחירים שמשלמים היצרנים הם יכולים לגלגל על הצרכן. היום יש גם פקטור של התייעלות משמעותית של המגזר העסקי בשנה האחרונה שעשויה לרכך השפעת ההתייקרויות על הצרכנים. יחד עם זאת, צריכים לציין שרכיב המחירים במדד מנהלי הרכש בתחום השירותים בארה"ב ISM עלה לרמה הגבוהה מאז 2008.

למרות שה-FED ממשיך לשדר מסר לפיו הוא לא מודאג מהאינפלציה, כולל בהופעה של הנגיד בסוף השבוע, מהפרוטוקול של ישיבת הריבית האחרונה שהתפרסם בשבוע שעבר עלה ש-5 חברי הוועדה המוניטארית חושבים כעת שהסיכון לתחזית האינפלציה שלהם מוטה כלפי מעלה. זה המספר הגבוה ביותר של הנגידים מאז שהתחילו לפרסם תחזיות ב-2011.


המניות בשיא, גם האופטימיות של המשקיעים
שבוע חיובי עבר על השוקי המניות כמעט בלי אירועים משמעותיים. מניות הצמיחה חזרו להוביל אחרי תקופה ארוכה שבה הציגו ביצועי חסר. ככל נראה, בלימת עליית תשואות האג"ח סייעה להיפוך המגמה. בהיעדר עליית התשואות, הדולר חזר לקשר "הישן" שלו ונחלש במקביל לעליות שערים במניות.

שוק המניות אמריקאי חזר להוביל ביחס לשווקים האחרים בחודש האחרון. הפער בין המכפיל העתידי של מדד S&P500 לבין מדד MSCI World ex. US עלה לרמה הגבוהה ב-15 השנים האחרונות. לאור העובדה שלראשונה בעשרים השנים האחרונות המשק האמריקאי צפוי לצמוח השנה בקצב יותר גבוה מהכלכלה העולמית ולאור תוכניות מתכוננות להשקעה בתשתיות של הממשל החדש תמחור זה מנראה מוצדק ותומך בחשיפה גבוהה לארה"ב.

יחד עם זאת, צריכים לציין שמצב הרוח של המשקיעים הפך לאופטימי מדי. שיעור המשקיעים הפרטים "השוריים"  בארה"ב עלה בשבוע האחרון לאחת הרמות הגבוהות ביותר בעשור האחרון, כאשר שיעור "הדובים" עומד ברמה נמוכה מאוד. פער כל כך גדול בין האופטימיים לפסימיים בדרך כלל מבשר על תוחלת נמוכה יחסית לתשואה בשוק המניות בחודשים הקרובים.

 

 

פרטי מכין האנליזה
אלכס זבז'ינסקי, ת.ז 304456437.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק
בעל רישיון משווק השקעות מספר 5411
השכלה- כלכלן
תואר ראשון בכלכלה וניהול – טכניון, חיפה.
תואר שני במנהל עסקים,– אוניברסיטת חיפה.
ניסיון תעסוקתי –  2010 ואילך: כלכלן ראשי- מיטב דש השקעות
2002-2009: אנליסט – בנק לאומי לישראל
פרטי התאגיד המורשה מטעמו פועל מכין האנליזה
מיטב דש ניהול תיקים בע"מ.
מרחוב ששת הימים 30, בני ברק. טלפון 03-7903784; פקס: 03-7903818
גילוי נאות מטעם מכין האנליזה
למכין האנליזה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום האנליזה.
גילוי נאות מטעם מיטב דש ברוקראז' בע"מ (להלן: "התאגיד המורשה")
ניתוח זו נועד לשם מסירת מידע בלבד, ובשום אופן אין לראות בה חוות דעת, הצעה, המלצה או יעוץ/שיווק לרכישה ו/או החזקה ו/או מכירה של ניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים המתוארים בה. הסקירה מתבססת על מידע אשר פורסם לציבור, אשר מיטב דש ברוקראז' בע"מ ומיטב דש השקעות בע"מ (לשעבר: דש איפקס הולדינגס בע"מ) מניחים כי הוא מהימן וזאת מבלי שביצעה בדיקות עצמאיות לבירור מהימנות, דיוק ושלמות המידע. המידע המופיע בסקירה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע פוטנציאלי ואינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות והפרטים המופיעים בו. המידע, הפרטים והניתוח המפורטים, לרבות הדעות המובאות, בסקירה זו, עשויים להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. סקירה זו היא על דעת הכותבים בלבד ומשקפת את הבנתם ליום כתיבתה. סקירה זו אינה מהווה תחליף, בשום צורה שהיא, לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתוניו וצרכיו המיוחדים של כל אדם. מיטב דש ברוקראז' בע"מ וחברות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, בעלי מניותיה, עובדיהם ו/או מי מטעמם לא יהיו אחראים, בכל צורה שהיא, לכל נזק ו/או הפסד שייגרם כתוצאה משימוש בסקירה זו, ככל שייגרם כזה, וכן הם אינם יכולים לערוב ו/או להיות אחראים למהימנות, דיוק ושלמות המידע המפורט בסקירה זו. מיטב דש ברוקראז', הנמנית על קבוצת מיטב דש השקעות בע"מ, מבהירה כי היא וחברות אחרות בקבוצה עוסקות, במישרין או בעקיפין באמצעות חברות קשורות, לרבות החברה האם מיטב דש השקעות בע"מ, חברות אחיות וחברות אחרות בקבוצה, בין היתר, במתן שירותי ניהול השקעות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות פנסיה, חיתום ובנקאות השקעות וכתוצאה מכך, למיטב דש ברוקראז', ולחברות אחיות וחברות אחרות בקבוצת מיטב דש השקעות בע"מ ו/או לבעלי עניין למי מבין החברות המפורטות דלעיל ולקוחותיהם, עשוי להיות עניין בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנכללים בסקירה זו, ככל שמפורטים כאלה, מעת לעת, לפני פרסום הסקירה, בזמן פרסומה ולאחר פרסומה. מיטב דש ברוקראז' בע"מ אינה מתחייבת ואין בסקירה זו משום התחייבות להשגת תשואה כלשהי או רווח כלשהו כתוצאה מכל סוג של פעולה בהתאם לאמור בסקירה זו.
סקירה זו הינה רכושה הבלעדי של מיטב דש ברוקראז' בע"מ ואין להעביר לצד ג', להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, להדפיס, לצלם, להקליט או להעתיק  את הדוח, באופן מלא או חלקי, מבלי לקבל אישור מראש ובכתב.
1. מיטב דש השקעות בע"מ ו/או תאגיד קשור לה ניהלו הנפקה פרטית / הצעה של ניירות ערך של התאגיד הנסקר במהלך 12 החודשים שקדמו למועד פרסום הסקירה דלעיל.
2. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה קיבלו מהתאגיד הנסקר תמורה מהותית בגין מתן שירותים במהלך 12 החודשים שקדמו למועד הפרסום של הסקירה דלעיל.
3. מיטב דש השקעות בע"מ או תאגיד קשור לה צפויים לקבל תמורה בהיקף מהותי מהתאגיד הנסקר לאחר פרסום הסקירה דלעיל.
4. בעל שליטה בתאגיד הנסקר הינו בעל עניין במיטב דש השקעות בע"מ ו/או חברה קשורה לה.
5. במועד פרסום אנליזה זו, בעל השליטה בתאגיד המורשה מחזיק החזקה מהותית בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
6. במועד פרסום עבודת אנליזה זו, או במהלך 30 הימים שקדמו ליום הפרסום, התאגיד המורשה, או למיטב ידיעת התאגיד המורשה, תאגיד קשור לו החזיקו החזקה מהותית, כהגדרתה בחוזר רשות ניירות ערך מיום 18.9.2007, בסוג מסוים של ניירות ערך של התאגיד הנסקר.
עצמאות שיקול הדעת
אני, אלכס זבז'ינסקי, בעל רישיון מספר 5411, מצהיר בזאת שהדעות המובעות בעבודת אנליזה זו משקפות נאמנה את דעותיי האישיות על ניירות הערך המסוקרים ועל התאגיד שהנפיק ניירות ערך אלה.
11/04/2021         זבז'ינסקי אלכס
תאריך פרסום

;