ברוקר: מהו ברוקר, למה צריך ברוקר ואיך בוחרים אותו

ברוקר הוא לרוב גוף שמספק שירותי השקעות ומסחר בניירות ערך ובמכשירים פיננסיים. ברוקרים יכולים לספק גם מידע משמעותי לגבי מחירים, מוצרים ותנאי השוק. בעסקאות מסחר גדולות, אחריותו העיקרית של הברוקר היא להפגיש בין קונים ומוכרים ועל כן הוא משמש כתפקיד מפתח במכירת מניות, אגרות חוב ושירותים פיננסיים אחרים.

ברוקר יכל להיות גם הגוף שמספק לך את פלטפורמת המסחר, בין אם באמצעות מערכות מסחר אינטרנטיות ובין אם בגישה טלפונית לחדר מסחר.

 

ברוקר פרטי וברוקר מוסדי


השירות שלקוח פרטי צריך לקבל מהברוקר שלו, שונה באופיו מזה של הלקוח המוסדי. בעוד שהלקוח המוסדי שמעביר עסקאות מאוד גדולות, צריך שיתווכו לו את העסקה בין קונה למוכר או יטפלו לו בביצוע הדרגתי של פקודות המסחר. ללקוח הפרטי, הברוקר מהווה בעיקר צינור להעברת הוראות. חלק מצומצם מהברוקרים מעמידים לרשות לקוחותיהם הפרטיים משווקי השקעות בעלי רישיון שעוזרים ללקוח לקבל החלטות בבניית תיק ההשקעות או בביצוע הוראות מסחר בבורסה.
 

איך פותחים חשבון אצל ברוקר פרטי?


חבר הבורסה של מיטב נותן שירותי ברוקר ללקוחות פרטיים. פתיחת החשבון מתבצעת בקלות ע"י חתימה על הסכם פתיחת חשבון, ברוב המקרים-בצורה דיגיטלית וביצוע הפקדה.

מיטב טרייד היא הברוקר הפרטי היחיד בישראל שנותן ליווי מקצועי ע"י בעל רישיון מטעם הרשות לניירות ערך.

 

למה אני צריך ברוקר?


שוק ההון הפך כידוע לחלק בלתי נפרד מחיינו בשנים האחרונות וכולנו, במידה זו או אחרת משקיעים בו, בין אם בקרנות הפנסיה, בקופות הגמל או בהשקעה ישירה בבורסה באמצעות: מניות, תעודות סל, קרנות נאמנות ועוד.
אם הגעת למסקנה שהפק"מ לבדו לא יעזור לך לשמור על הערך הריאלי ולהגדיל את החסכונות ואם ברור לך שאתה משלם עמלות מיותרות ואם אתה מרגיש שאתה צריך גורם מקצועי שיעזור לך לקבל את ההחלטות, אתה צריך ברוקר.

ברוקר יכול להוות גם איש המקצוע אשר נותן לנו ליווי פיננסי לצורך השקיעה נבונה של החסכונות וקיום מסחר אחראי. חברות ברוקראז' גדולות מספקות נזילות לניירות ערך השונים הנסחרים בבורסה וכמובן לוקחות חלק בעשיית שוק (ציטוטים ואחריות לקניה ומכירה במחיר השוק) בין אם בתשלום או כחלק מפעילותן השוטפת.

בעבר באופן מסורתי רק לעשירים ולגופים גדולים הייתה גישה לברוקרים ודרכם לשוק המניות אך בשנים האחרונות עם הקדמה שהביא עידן האינטרנט קל יותר לפתוח חשבון פרטי או חברה ולאפשר קבלת שירותי השקעות ומסחר בעלויות נוחות וברמת שירות גבוהה.

 

איך בוחרים ברוקר?


זמינות, עמלות הוגנות, שירות מקצועי וכמובן ביטחון פיננסי.


זמינות - ברוקר אונליין, מספק זמינות דרך מערכות מסחר מתקדמות הנגישות מהמחשב או ממכשיר הסלולר. נוסף על המערכות, יש לצפות לקבל שירות טלפוני מחדר מסחר ייעודי. חדר המסחר צריך לתת מענה מהיר ענייני ומקצועי.

עמלות הוגנות - עמלת המסחר לא אמורה להיות גורם מכריע בקבלת החלטה על ביצוע פעולה. ולכן מי שמשלם עמלות גבוהות יפגע בתשואת תיק ההשקעות שלו.

חשוב לבדוק את עמלת דמי המשמרת, את שיעור עמלת הקניה והמכירה בגין ניירות ערך, עמלת המינימום צריכה להסתכם בשקלים בודדים ובנוסף, לוודא שאין בחשבון עמלות מוזרות כגון עמלת אי ביצוע או עמלת עדכון או ביטול הוראה כפי שנהוג לגבות בבנקים.

שירות מקצועי - עולם המסחר נגיש לכל אחד ואחת, אך על מנת שחווית המסחר תהיה חיובית, יש לקבל שירות מגוף שידע לתת מענה לשאלות הבסיסיות ולשאלות המורכבות יותר. להבדיל ממוקדי שירות שיודעים להעביר הוראות, מהברוקר שלך, אתה מצפה שיהיה בעל ניסיון ויכיר את הניואנסים של השוק, כך שידע להיות לצידך כשצריך.

ביטחון פיננסי - חשוב להשתייך לברוקר שכפוף לרגולטור מוכר, בארץ הבורסה והרשות לני"ע, שמשויך לבית גדול ומוביל.

מערכות מסחר נוחות ומתקדמות - יש לקוחות שמחפשים את הפשטות ולהם צריך להנגיש מערכת נוחה ופשוטה לתפעול ויש סוחרים מנוסים שצריכים מערכות עשירות במידע, מהירות לתפעול ותצוגת מסכים מתקדמת.

;