סוחר עצמאי בבורסה? אל תוותר על חדר המסחר

חדר המסחר של מיטב דש טרייד, מהגדולים והמקצועיים בישראל, הוא המגדלור שלכם לרגעי האמת בשוק ההון. וגם: זהירות מברוקרים לא מפוקחים

 

המסחר העצמאי בבורסה היה עד לא ממש מזמן מחוץ לתחום לאנשים שאינם סוחרים מקצועיים ומנוסים. אלא שאז באה המציאות הדיגיטלית והורידה את שלט ה"אין כניסה".
אין ספק: העידן הדיגיטלי קירב מאוד את הציבור הרחב למידע, נתונים ומערכות מסחר מתקדמות בשוק ההון. כפועל יוצא מכך, עוד ועוד אנשים שלא חלמו בכלל להשקיע בבורסה באופן עצמאי, עושים זאת כיום תוך כדי יום העבודה, מהסמארטפון, מהמשרד ומהבית.

התחרות בשוק תרמה אף היא לשינוי: יותר ויותר אנשים המעוניינים להשקיע בבורסה, עוזבים את הבנקים לטובת בתי ההשקעות. הם מעדיפים לסחור דרך חברי בורסה תחרותיים כמו מיטב דש טרייד, שגובה עמלות אטרקטיביות ומציעה תנאי מסחר מעולים לסוחרים.
יחד עם זאת, על אף יתרונותיה הרבים של הסביבה הדיגיטלית, תמיד יהיו מצבים בשגרת היום של כל סוחר בניירות ערך שבהם אין תחליף למענה אנושי, אדיב ומקצועי הזמין בכל שעות המסחר.

מה זה חדר מסחר - ולמה אני צריך אותו?

חדר המסחר, המכונה גם חדר העסקאות, הוא מעין "כוורת" של סוחרים בניירות ערך שונים (מניות, אג"ח, מט"ח ועוד), הפועלים בזמן אמת בשירות לקוחותיהם הסוחרים בבורסה. חדרי המסחר נמדדים בדרך כלל לפי פרמטרים כמו מספר הסוחרים הפועלים בו, מקצועיותם וזמינותם של הסוחרים, זרם העסקאות של חדר המסחר (Deal Flow), איכות הציטוטים וכמובן גובה העמלות וטיב השירות.

חדרי המסחר האיכותיים הם כלי רב עוצמה להתמודדות עם הדינמיות של שוק ההון. הם מיועדים ללקוחות שלא רוצים או לא יכולים לפעול באופן עצמאי לחלוטין, ומעדיפים שתהיה להם כתובת אמינה ומקצועית בעת הצורך.

חדר מסחר הוא כתובת לפניות רבות, בין אם בסיוע בהעברת הוראות מסחר מתקדמות כגון הוראות טריגר, עסקאות מחוץ לבורסה וכדומה, ובין אם במתן הסברים והבהרות בנושאים הדורשים הבנה מעמיקה בשוק ההון, כדוגמת אירועי חברה, הצעות רכש, השאלות, הנפקות וסוגיות מיסוי.

חדר המסחר פעיל בכל שעות המסחר של ישראל וארה"ב. ככזה, הוא מוסיף נדבך אנושי ומקצועי חשוב ביותר על השירות שניתן ללקוחות המסחר באתר האינטרנט ובאפליקציות הסלולריות.

האם יש לחדר המסחר יתרון נוסף על מערכות המסחר הדיגיטליות?

האמת שכן. העידן הדיגיטלי אמנם מספק לנו יתרונות עצומים – נגישות למידע, מהירות וקלות שימוש, שקיפות ועוד - אך גם טומן בחובו סיכון טכנולוגי: רגישות גבוהה לתקלות. הפסקת חשמל, תקלה אצל ספק האינטרנט, באג או כשל במכשיר שלנו - תקלות טכניות הן חלק בלתי נפרד מהעולם הטכנולוגי. אתם חייבים להבטיח שתיק ההשקעות שלכם ינוהל בגוף עם תשתית מחשוב חזקה, שיוכל לספק שירות רציף גם בעת  תקלה או אירוע חריג. אסור לכם להיות תלויים לגמרי בברוקר, בשרת אינטרנט, או במערכת מסחר, מתקדמת ככל שתהיה.

אז חדר מסחר זה חשוב. אבל למה דווקא במיטב דש?

הנה 3 סיבות מרכזיות:

1. יציבות, פיקוח וגב חזק
• מיטב דש טרייד הוא חבר הבורסה החוץ-בנקאי הגדול והמוביל בישראל לפעילות של לקוחות פרטיים וחברות. במיטב דש טרייד מנהלים כיום למעלה מ-20 אלף לקוחות במסחר פרטי.
• מיטב דש היא חברה ציבורית, הנסחרת במדד תל אביב 125. מדד זה כולל את החברות המובילות במשק הישראלי.

לעובדות הללו יש משמעות עצומה בכל מה שנוגע לגודל, חוזק, יציבות ורמת פיקוח (על ידי הבורסה בת"א ורשות ני"ע) – ארבעה פרמטרים קריטיים בבואכם לבחור אצל מי לשים את הכסף. כשאתם משקיעים בניירות ערך הנסחרים בבורסה בישראל, באמצעות חשבון במיטב דש טרייד, הכספים הנזילים שלכם מופקדים בחשבונות נאמנות בבנקים הגדולים. ניירות הערך שמורים במסלקת הבורסה ורשומים על שם הלקוח בספרי חבר הבורסה.

 

2. צוות של מקצוענים
מיטב דש טרייד מספקת חדר מסחר מקצועי, הכולל מחלקת שירות לקוחות ייעודית ללקוחות. הצוות זמין בכל שעות המסחר בישראל ובארה"ב, כולל ימי שישי וחגים. צוות העובדים שלנו כולל עובדים ותיקים ומקצועיים, בעלי עשרות שנים של ניסיון בכל מצבי הקיצון והשגרה בשוק ההון. 

 

3. עמלות משתלמות
עמלות המסחר הנהוגות במיטב דש טרייד נמוכות משמעותית מהעלויות המקבילות בבנקים. גודלה של החברה מאפשר לנו גם לתת בחינם שירותים שאחרים גובים עליהם כסף. לדוגמא, אפליקציות, מערכות מסחר מתקדמות, מערכות תומכות החלטה ועוד.

ממה להיזהר בבחירת גוף למסחר בבורסה?

בשנים האחרונות ראינו מספר מקרים של לקוחות שרצו להוזיל עלויות ואיבדו את כל חסכונותיהם בגלל שהתפשרו על גוף לא מפוקח. הישמרו מבחירה בגוף ללא ניהול סיכונים ראוי, שאינו יכול לספק את המעטפת הנדרשת לניהול הכסף שלכם.
הברוקרים הקטנים מציעים לעיתים מחירים נמוכים, מאחר שלא חלות עליהם מגבלות רגולטוריות, הם לא מחויבים לנכות מס, לא מחויבים להעמיד בקר סיכונים ועוד. הם רק מעמידים פלטפורמה, כאשר לרובם אין רישיון לניהול ו/או לשיווק השקעות, הון עצמי, או ניסיון כלשהו בניהול סיכונים. לכן, עם בוא המשבר הפיננסי או הטעות המקומית הראשונה – הם עלולים להיות הראשונים שיפלו.

;