תיק מדדים בבורסה – עשה זאת בעצמך

המדריך למשקיע בשוק ההון -  חלק ארבע עשרה 

משקיעים רבים מעדיפים להשקיע בשוק ההון באמצעות תיק השקעות המורכב ממדדי שוק מובילים. זוכרים את הימים שבניית תיקי השקעות הייתה עסק למומחים בלבד? הם חלפו מהעולם מזמן. כיום כל אחד יכול להקים תיק השקעות איכותי אונליין, בעלויות מינימליות. בכתבה זו נתמקד בבנייה עצמאית של תיק מדדים

בעולם של קרנות סל וקרנות מחקות מספיק לרכוש ניירות ערך בודדים (מספר חד-ספרתי) כדי לקבל תיק השקעות רחב, המפוזר על פני מגוון נכסים פיננסיים מובילים בארץ ובעולם. עוד לפני שנתמקד בתיק המדדים עצמו, כדאי להזכיר שלושה כללי יסוד שכל סוחר בבורסה חייב להכיר בעת בניית תיק השקעות:

  1. בחירת נכסים פשוטים לתפעול - שימוש נבון בקרנות סל וקרנות מחקות עשוי לתת  פתרון אידיאלי למשקיע הפרטי. אין צורך לעקוב אחרי חברות ספציפיות ולחפש את המניה הבודדת, כיוון שתעודות הסל והקרנות המחקות עושות זאת עבורנו ועוד בפיזור רחב, המקטין את הסיכון בהשקעה.  
  2. טיפול בעמלות - קשה איך להבין אנשים שמתאמצים לחסוך בסופר, בבוילר ובבילוי עם המשפחה, ממשיכים לשלם דמי משמרת ועמלות גבוהות ומיותרות לבנקים. מעבר להשקעה דרך חבר בורסה מפוקח שאינו בנק יאפשר לכם להפסיק לשלם דמי משמרת ועמלות גבוהות. 
  3. קביעת רמת הסיכון - שלב חשוב ביותר בבניית התיק. טווח ההשקעה, החוסן הפיננסי, ייעוד הכסף ואהבת/שנאת הסיכון הם בין הגורמים המכריעים בקביעת רמת הסיכון בתיק ההשקעות. שני הפרמטרים המרכזיים שקובעים את הרמה הזו הם שיעור הרכיב המנייתי בתיק ומשך החיים הממוצע של אגרות החוב.

בחירת נכסים מושכלת  

רכיב מניות: הנחת העבודה היא ששווקי המניות עשויים לעלות לאורך זמן, במקביל לצמיחה הכלכלית העולמית. רכיב מנייתי של תיק השקעות בריא אמור להתבסס על חשיפה למדדים מובילים, המורכבים ממספר גדול של חברות מתחומי עיסוק שונים. הימנעו מהשקעה בסקטור בודד, או במספר מניות קטן. 

משקיעים ישראלים רבים עדיין נוטים להניח, כי חשיפה למדד ת"א 35 או מדד ת"א 125 תעשה את כל העבודה, אך המציאות מלמדת שיש לפזר את ההשקעות גם לחו"ל. אמנם יש קורלציה מסוימת בהתנהגות של מדדי מניות שונים בעולם, אך לכל שוק המאפיינים שלו כך שלאורך זמן יכולים להיווצר הבדלי תשואה משמעותיים. חשיפה למדדי חו"ל לא חייבת להיעשות על-ידי רכישת ניירות ערך זרים בחו"ל. ניתן לרכוש תעודות סל וקרנות מחקות המשקיעות בחו"ל ונסחרות בבורסה בתל אביב. 

איפה משקיעים? תלוי מתי. בדרך כלל נהוג להניח כי ארה"ב ואחריה אירופה מהוות מרכיב חשוב בתיק ההשקעות. מי שאינו מעוניין בחשיפה למט"ח, יכול כמובן לרכוש תעודת סל על מדדים בחו"ל שמנטרלת את השפעת המטבע.

כדי לנסות ולשפר את תשואת התיק בטווח הארוך, ניתן להוסיף חשיפה לשווקים מתעוררים (לדוגמה כלכלות סין, הודו ברזיל וכו') ולמניות בינוניות (מניות הנכללות במדד היתר, שכולל את כל המניות בבורסה שאינן חלק ממד תא – 125) יש להביא בחשבון שאפיקים אלה צפויים להגדיל את תנודתיות התיק ואינם מתאימים לכל משקיע, אלא למי שמוכן לקחת סיכון מסוים הכרוך בכך.

מדדים לבניית הרכיב המנייתי בתיק:   

מדד ת"א 35 או ת"א 125

S&P 500 (ארה"ב)

מדד Stoxx50 (אירופה)

מדד MSCI שווקים מתעוררים

מדד היתר

ככל שסוחר מעוניין בסיכוי (ובהתאם סיכון) גבוה יותר בתיק, כחלק מניסיון להשיג תשואות גבוהות יותר, עליו להשקיע רכיב גדול יותר בחלק המנייתי.

רכיב אגרות חוב (אג"ח): סביבת הריבית האפסית הקיימת כיום יוצרת אתגר בהשגת תשואות טובות באפיק זה. הדילמה המרכזית כיום ברכיב זה היא משך החיים הממוצע הנכון לאגרות החוב בתיק. האם נכון להחזיק אג"ח קצרות, שנותנות תשואה אפסית אבל ישמרו על ערכן באופן יחסי ביום בו הריבית תחל לעלות, או אולי נכון להמשיך ולהחזיק באג"ח לטווח בינוני ומעלה הנותנות קצת יותר ריבית ואולי עוד ימשיכו להרוויח בתקופה הקרובה, אבל יהיו חשופות להפסדים משמעותיים ביום בו הריבית תעלה. 

התשובה תלויה בהעדפותיכם כמשקיעים: ככל שתרצו להיות סולידיים יותר, עליכם לקנות אג"ח עם משך חיים קצר יותר לפדיון ורכיב אג"ח ממשלתי גדול יותר. ולהיפך: אם תרצו להסתכן ולנסות להשיג תשואה גבוהה יותר, קנו אג"ח עם משך חיים בינוני עד ארוך ושקלו השקעה באג"ח של חברות (קונצרניות). 

כדי לנסות ולשפר את תשואת התיק בטווח הארוך, ניתן להוסיף לתיק חשיפה לאפיק השקעה High yield, שכולל אג"ח בסיכון גבוה עם תשואה גבוהה. ההיגיון בהשקעה באפיק זה גורס שגם אם חלק מהחברות לא יחזירו את החוב, התשואה של שאר אגרות החוב עשויה לפצות על כך ואף יותר.

בנייה נכונה של רכיב האג"ח בתיק השקעות תאזן בין מספר אפיקים בסיסיים:

  • ממשלתי מול קונצרני.
  • שקלי מול צמוד (צמוד למדד המחירים לצרכן).
  • משך חיים קצר לפדיון מול ארוך.
  • אג"ח מקומי ואג"ח זר. 

רכיב נוסף שניתן לשקול להכניס לתיק הוא אגרות חוב בחו"ל, שעשויות לפעמים  להציע תשואה אטרקטיבית יותר מזו של אגרות החוב הקונצרניות בארץ.

 

אפיקי השקעה דוגמה לרכיב אג"ח בתיק ההשקעות:

שם המדד

רכיב מזומן/שקלי קצר

אג"ח ממשלתי צמוד מדד

קרן אג"ח קונצרני ללא מניות

מדד IBOX 30

High Yield

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק חמש עשרה - השקעות ערך

חזרה לחלק שלוש עשרה - התמודדות עם שוק יורד

חזרה לעמוד המדריך הראשי

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. 

;