מהו מדד נאסד"ק - Nasdaq ?

המדריך למשקיע בשוק ההון - חלק שבע עשרה

בורסת נאסד"ק היא שוק אלקטרוני לקניה ומכירה של ניירות ערך. נאסד"ק נוצרה על ידי האגודה הלאומית לסוחרי ניירות ערך (NASD), כדי לאפשר למשקיעים לסחור בניירות ערך במערכת ממוחשבת מהירה. את פעילותה החלה נאסד"ק ב-1971. 

מדד הנאסד"ק, הקרוי על שם הבורסה, מורכב מיותר מ-2,500 מניות וניירות ערך כמו קרנות ריט ו-ADRs, קרי: תעודות פיקדון שמונפקות על ידי חברות מחוץ לארה"ב כדי שמניותיהן ייסחרו גם בבורסות האמריקאיות. במדד הנאסד"ק, שכולל כמעט את כל המניות הנסחרות בבורסת נאסד"ק, יש כמעט 50% לחברות הטכנולוגיה, ונציגות נכבדה גם לסקטורים כמו שירותים צרכניים, בריאות ופיננסים. במאי 2021 חצה מדד הנאסד"ק לראשונה את רף 14,000 הנקודות. 


מדד נאסד"ק 100, שגם הוא נחשב לאחד המדדים החשובים בשוק, מורכב מ-100 החברות עם שווי הגדול ביותר הרשומות למסחר בנאסד"ק, לא כולל חברות בתחום הפיננסים. עם זאת, מדד זה כולל גם חברות שפועלות מחוץ לארה"ב.

נאסד"ק כמערכת מסחר

נאסד"ק היא בורסה מבוזרת, המספקת את הטכנולוגיה באמצעותה נפגשים עושי שוק שונים לצורך ביצוע מסחר במניות הרשומות למסחר. עושי השוק הפועלים בנאסד"ק הם בעיקר חברות למסחר אלגוריתמי, שמספקות נזילות רבה לשוק באמצעות פקודות קניה ומכירה. סוג המסחר האלגוריתמי הדומיננטי בנאסד"ק הינו HFT (ראשי תיבות:   high-frequency trading), מסחר שמתבצע על ידי עושי השוק במהירויות עצומות לטווחים קצרים. 

ישראליות בנאסד"ק

במהלך השנים, הן בשנת 2000 והן בשנת 2021, הונפקו חברות ישראליות רבות בנאסד"ק. זה קרה משום שתנאי הכניסה לנאסד"ק נחשבים קלים יותר מאשר לבורסת ניו יורק (NYSE), ומשום שנאסד"ק ממוצבת כבית של חברות הטכנולוגיה. חברות טכנולוגיה ישראליות שחיפשו חשיפה בשוק האמריקני בחרו לכן בהנפקה בנאסד"ק.

2021 שלחה כמעט 10 חברות ישראליות להנפקה בנאסד"ק. זה קרה עקב עלייה חדה בביקוש למניות טכנולוגיה עקב תהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית המואצים שאירעו במשבר הקורונה. במקביל, תרמה למגמה גם עצירה כמעט מוחלטת במיזוגים ורכישות על רקע עצירת הטיסות והקושי לבצע בדיקות נאותות ולאחריהן תהליכי מיזוג שמחייבים טיסות בין-יבשתיות של בכירים. 

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק שמונה עשרה - מאיה - בורסה

חזרה לחלק שש עשרה - מהו מדד S&P 500

חזרה לעמוד המדריך הראשי

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח

;