השקעה במניות

כשבוחנים את שוקי המניות על פני שנים רבות, ניתן לראות בבירור כי המדדים המובילים עולים לאורך זמן. תופעה זו עומדת בקנה אחד עם הצמיחה הכלכלית החיובית בעולם שנובעת בעיקר מגידול באוכלוסייה, מהתייעלות (בין השאר כתוצאה משיפורים טכנולוגיים) ומחדשנות. מסיבה זו, אפיק המניות הפך לאפיק השקעה פופולארי בקרב משקיעים. באותה נשימה יש לקחת בחשבון שמדובר באפיק תנודתי, כך שבטווח הקצר והבינוני, בהשקעה במניות ניתן לגרוף רווח נאה או לספוג הפסד כואב.

יש משקיעים שבוחרים להיצמד לתיק השוק על ידי רכישה של תעודות סל, ETF  או קרנות נאמנות מחקות ויש משקיעים שבוחרים להשקיע במניות ספציפיות.

מהי מניה?

מניה היא למעשה תעודת בעלות על חלק מחברה.

כל חברה כבר ביום ההקמה חייבת לרשום מניות המרכיבות את הבעלות בה, וכן מי הם אותם בעלי המניות, כל אחד וחלקו המדויק על פי כמות ועל פי אחוזי החזקה.

לאורך חיי החברה יש אפשרות לבעלים לגייס הון לחברה (מסיבות שונות) גם בצורת מניות (ולא בצורת הלוואה) למשל על מנת להגדיל את פעילות החברה (לדוגמא - קנית נכס, פתיחת סניפים חדשים, השקעה בציוד וכד'), כאמור, האפשרויות לגייס הון קיימות בצורה של הלוואות מגופי מימון כגון בנקים או חברות מימון חוץ בנקאיות, הלוואה מהציבור בצורה של הנפקת אגרות חוב (אג"ח קונצרני – ראה גם בפרק אג"חים) או למכור אחוזים מבעלות החברה בתמורה להון. הנפקת המניות יכולה להיות פרטית (למספר מצומצם של משקיעים) או ציבורית (מעבר ל- 35 ניצעים, ובד"כ באמצעות הבורסה).

חברות המבקשות להנפיק מניות לציבור אמורות לעמוד בקריטריונים שהרשות לניירות ערך והבורסה מגדירות (שווי שוק, היקף פעילות, איתנות פיננסית, שקיפות מידע ועוד) ותמורת ההון הן מוכרות אחוזי בעלות בחברה לציבור. לתהליך מכירת מניות לציבור קוראים הנפקת מניות. בתהליך זה החברה מציעה לציבור כמות מסוימת של מניות תמורת מחיר מסוים (בד"כ החברה תבקש מחיר מינימום ותנסה להבטיח אותו בעזרת החתמים אשר מלווים ומבטיחים את ההנפקה) אך לבסוף כוחות השוק קובעים את מחיר המניה.

ברגע שהמניות הונפקו למסחר בבורסה לניירות ערך הן זמינות למסחר לציבור המשקיעים ומחירן נקבע על פי הביקוש והיצע בבורסה. עם זאת, נוכל לעיתים לראות גם עסקאות שנעשו מחוץ לבורסה במחירים שונים מאלו שבבורסה. עסקאות אלו יהיו בד"כ בהיקפים גדולים ביחס לסחירות הרגילה בנייר ומחוץ לעיני הציבור עד לתום המסחר.

 מה המשמעות של השקעה במניות? 

דעו זאת – קניתם מניות = אתם הופכים מהבעלים של החברה בחלק שקניתם מתוך הונה של החברה. אין זה אומר כי יש לכם זכויות ניהול או אחריות כמשקיעים קטנים, אבל יש לכם חלק ברווחים שיחולקו.

ברגע שחברה הופכת לציבורית (הנפקה בבורסה) היא מחויבת לפרסם דוחות כספיים מלאים לכלל הציבור על מנת להעניק שקיפות מלאה על מצבה. הדוחות חייבים להיות מבוקרים או מסוקרים על ידי חברת ראיית חשבון חיצונית על מנת להבטיח את אמינות המידע המוצג בהם. על הדוחות להתפרסם באתר הבורסה..

כבעלי מניות בחברה ניתן גם להשתתף באסיפת בעלי המניות שלה. באספה זו נקבעות החלטות חשובות של החברה כגון בחירת דריקטוריון החברה. דירקטוריון החברה הוא גוף שאמור לייצג את בעלי המניות, להגן על האינטרסים שלהם, לפקח ולכוון את פעילות הנהלת החברה ולהתוות לחברה חזון ואסטרטגיה. הדירקטוריון הוא שיחליט על זהות מנכ"ל החברה אשר תפקידו לנהל את פעילותה היומיומית של החברה למיטב הבנתו תוך מטרה להביא ערך מקסימאלי לחברה ולבעליה.

כיצד ניתן להשקיע במניות? 

מניות של חברה ציבורית נסחרות בבורסה בה היא הונפקה. הציבור יכול להשקיע במניות באופן ישיר בבורסה דרך ברוקר, חבר בורסה, המהווה צינור ללקוחותיו אל השוק. גופים אלו, כמו בכל מוצר ושירות, נבדלים ברמת השירות, בכלי המסחר, ובעמלות שהם גובים עבור פעולות מסחר והחזקת התיק.

החל מסוף שנת 1999 מתבצע המסחר בבורסת ת"א מבוצע באופן אלקטרוני ורציף, ובדומה לכך גם ברוב הבורסות בעולם. מאז, באמצעות פלטפורמות אינטרנטיות פשוטות ניתן לבצע מספר פעולות רב בלחיצת כפתור מכל מקום. שקיפות, נגישות מידע חינמי ושיפור הטכנולוגיה מאפשרים כיום לכל אחד להשתתף במסחר במניות ולהפוך לחלק מהבעלים של חברות מתחומים שונים, ממקומות ומשלבים שונים במחזור חיי החברה.

;