התמודדות עם שוק יורד

המדריך למשקיע בשוק ההון - חלק שלוש עשרה 

השקעה או מסחר בבורסה מתבצעים לרוב בציפייה כי השווקים יעלו לאורך זמן. על אף האופטימיות, יש זמנים בהם מחירי ניירות הערך ואיתם המדדים המובילים נמצאים במגמת ירידה. בזמנים כאלה, בכל התקשורת וגם ברשתות החברתיות מתרבים הקולות על "תיקון" (ירידה של 10% או יותר מהשיא), לפעמים אפילו על גלישה ל"שוק דובי" (יותר מ-20%). בבורסות עצמן נצבעים המסכים באדום ומזנק מפלס הדאגה והחרדה אצל המשקיעים וחלק מהברוקרים. איך אפשר להתמודד עם ירידות בשווקים? והאם ניתן להרוויח משוק יורד?

הגישה השמרנית ממליצה לצמצם החזקה בנכסי הסיכון/מניות באמצעות מכירתם, בניסיון לצמצם את התנודתיות בתיק ההשקעות ולמנוע הפסדי הון במקרה של מגמת ירידה מתמשכת. חשוב לציין, כי קשה מאוד לתזמן את השווקים ולזהות מגמות מראש, כך שמכירה בזמן ירידות חדות עלולה לקבע הפסדי הון. זה עלול לקרות אם מכרתם במחירי הפסד (פחות ממחיר הקנייה) בעיצומן של הירידות - ומיד אחר כך המגמה השתנתה לעליות. 

מנגד, יש משקיעים שמעדיפים לנקוט גישה אקטיבית יותר ומחפשים דרכים להרוויח גם בשוק יורד.

שורט - מכירה בחסר (Short Sale)

במכירה בחסר המשקיע מוכר נכס שלא נמצא בבעלותו, במטרה לקנות אותו מאוחר יותר במחיר זול יותר. זה דומה לפעילות מסחר רגילה, רק שביצוע פעולת שורט הופך על פניו את סדר הפעולות הקלאסי.

לדוגמה: מניית X נסחרת במחיר של 10 דולר במסחר בוול סטריט. אם משקיע סבור כי המחיר גבוה וקיים צפי לירידה במחיר המניה, הוא יכול למכור את המניה על אף שהוא לא מחזיק בה, באמצעות השאלת נייר הערך. פעולה מסוג זה נקראת מכירה בחסר, או בשפת הסוחרים: שורט. אם המשקיע צדק ומחיר המניה אכן ירד, באפשרותו לבצע קנייה בחזרה (Buy Back) במחיר נמוך יותר ולממש את הרווח.

דוגמא מספרית: בחודש יולי נמכרה בחסר כמות של 100 מניות X לפי מחיר של 20 דולר למניה. תמורת המכירה הסתכמה ב-2,000 דולר. למעשה, הברוקר השאיל למשקיע מניות כדי שיוכל למכור אותן בשוק וכעת המשקיע מחויב להחזיר לו 100 מניות - זו מעין הלוואה של מניות.

חודש לאחר מכן המשקיע יקנה בחזרה 100 מניות X  לטובת "כיסוי השורט" לפי מחיר של 15 למניה, ישלם תמורתן 1,500 דולר על הקנייה ויחזיר לברוקר את ההשאלה. כתוצאה מהפעולה הרווח של המשקיע עומד על 500 דולר, בעקבות הירידה במחיר המניה.

מושלם? לא ממש. חשוב לציין, כי המסחר בשורט מסוכן יותר ממסחר רגיל (לונג) מאחר שההפסד עלול להיות בלתי מוגבל.. לדוגמא, מניה Y נסחרת ב-10 דולר. בתרחיש של רכישת המניה בפועל (לונג), אם החברה תפשוט את הרגל ומחיר המניה יצנח ל-0, ייגרם למשקיע הפסד של 10 דולר בגין כל מניה. אבל, אם אותה מניה נמכרה בשורט וזינקה בניגוד לתחזיות למחיר של 30 דולר, ייגרם למשקיעי השורט הפסד של 20 דולר לכל מניה.

קרן סל בשורט

דרך נוספת לנסות להרוויח מירידות בשוק היא לרכוש קרן סל העוקבת באופן הפוך אחרי ביצועי מדד המניות, מחירי סחורות או אגרות חוב. קרן סל בחסר (שורט) נותנות חשיפה הפוכה לנכס הבסיס שעליו נסחרת התעודה, כך שכאשר מחיר נכס הבסיס יורד, מחיר התעודה עולה. מכשיר זה מאפשר להרוויח מהירידות בצורה פשוטה, באמצעות קנייה רגילה של נייר ערך. 

מסחר באופציות: חשיפה לשוק יורד

עולם המסחר באופציות הוא עולם מרתק ומאתגר, המאפשר למשקיע או לסוחר להיחשף לשוק דרך מגוון אסטרטגיות. לצד האפשרויות הרבות שהאופציות מעניקות, חשוב לזכור כי מדובר במכשיר ממונף ותנודתי ולכן יש ללמוד את התחום היטב לפני שנכנסים אליו.

אסטרטגיות לדוגמא לשוק יורד:

  • רכישת אופציית מכר (PUT) – מחירה של אופציית PUT צפוי לעלות, אם השוק יורד במידה מספקת. חסרון בולט: עלות האופציה (הפרמיה) עשויה להיות לא משתלמת אם השוק לא יורד בחדות.
  • מכירת חוזה – קניית אופציית PUT וכתיבת אופציית CALL על אותו מחיר מימוש תיצור חשיפה הפוכה למדד במכפלת 100 למחירו.
  • אסטרטגיית מרווח יורד (Bear Spread) 

המדריך למשקיע בשוק ההון - מעבר לחלק ארבע עשרה - תיק מדדים בבורסה - עשה זאת בעצמך

חזרה לחלק שתים עשרה - מק"מ - מלווה קצר מועד: יתרונות וחסרונות

חזרה לעמוד המדריך הראשי

*אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ/שיווק לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. התנאים המלאים והמחייבים של כל שירות/מוצר הינם כמפורט במסמכי פתיחת החשבון ביחס לאותו שירות/מוצר וכפופים להסדרים הנהוגים במיטב דש טרייד. אין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. 

;