מסחר יומי

מסחר יומי הוא מסחר בנכסים פיננסיים או ניירות ערך, אשר מתמקד בקניות ומכירות בתוך יום מסחר אחד, כאשר בסיומו הסוחר אינו מחזיק בני"ע אלא בכסף בלבד (כל הפוזיציות סגורות).

היתרונות של מסחר יומי:


א.      אפשרות לעבוד מכל מקום, גם מהבית.

ב.      ההון העצמי הדרוש, נמוך יחסית לעסקים אחרים.

ג.       עלויות תפעול נמוכות – מערכות מידע ותשומות נוספות.

ד.      כל אחד יכול - שוויון הזדמנויות מלא.

ה.      גמישות - הסוחר קובע את שעות העבודה לעצמו.

ו.        לימוד מקצוע זמין.


עם זאת חייבים להזהיר שהחיסרון המרכזי במסחר יומי בבורסה הוא שרוב הסוחרים אינם מרוויחים לאורך זמן. הדבר נובע לרוב מחוסר מקצועיות, סטייה משיטות עבודה עקב הכנסת רגשות לתחום מקצועי וטכני ונטית האדם להיגרר אחרי הסיכון שבהימור.

מסחר יומי - הסבר על שיטת המסחר


בבורסות העולם נסחרים מאות אלפי נכסים. ששעריהם משתנים במהלך היום ללא הרף. מטרתו של סוחר-יום תהיה ניצול התנודתיות של שערי הנכסים כדי לאפשר לו, תוך כדי ביצוע פעולות קנייה ומכירה במהלך יום המסחר בבורסה, להרוויח מספר אחוזים או שברירי אחוזים בכל סבב עסקאות כזה.

רוב סוחרי היום יימכרו את כל החזקותיהם לפני סיום המסחר על מנת להימנע מפערים בשער המניה שעלולים להיווצר בין שער הנעילה של יום מסחר אחד לשער הפתיחה של יום המסחר הבא. ייתכנו מצבים בהם עקב קושי בנזילות של הנייר או שיקול מקצועי אחר, שהסוחר יחליט להחזיק בפוזיציה עד ליום המחרת.

סוחרי יום רוצים להרוויח גם בשוק יורד ולכן משתמשים במכירה בחסר (שורט). מדובר במכירה של נייר ערך שלא נמצא ברשות מבצע העסקה. הסוחר משאיל את הנייר, מוכר אותו, ולאחר שקנה אותו בחזרה (בשאיפה בשער נמוך יותר), הפוזיציה נסגרת וההשאלה מוחזרת.

 

פרמטרים חשובים במסחר היומי

 

סוחר- יום צריך להחליט על מספר פרמטרים חשובים לפני שהוא מתחיל, ולהשתדל לא לסטות מהם:

1.      הסכום שמוקצה למסחר היומי.

2.      הסכום אותו הוא מוכן לסכן בכל פוזיציה.

3.      שיעור המינוף. לסוחרים מתחילים מומלץ לשמור על מינוף נמוך על מנת שמחיר הטעויות יהיה קטן ככל שאפשר.

4.      הנכס הפיננסי עליו יתבצע המסחר היומי. לרוב, עדיף לסוחר היומי להתמקצע במסחר במספר קטן של נכסים פיננסיים. לסוחרים  מתחילים מומלץ להתחיל עם נכסים בעלי שיעור תנודתיות נמוך יותר.

5.      פרק הזמן הממוצע של הפוזיציות מפתיחה לסגירה, ובהתאם לנכס (דקה / 5 דקות / 15 דקות / שעה או יותר).

6.      כלל הברזל - לא לבצע פעולות מתוך רגש אלא על פי חוקים וסייגים (אפילו טכניים) שהוגדרו מראש.


יש ללמוד את הנכס בו אנו מעוניינים לסחור - ללמוד את העבר שלו, התנודתיות, ניתוח מצב החברה, מנהליה, השפעת הודעות חיצוניות על המניה והענף בו היא פועלת. רק לאחר פעולות אלו מומלץ להיכנס למסחר. במסחר יומי, לרוב נעדיף נכסים בעלי סחירות גבוהה על מנת לאפשר כניסה ויציאה מהירה מהפוזיציה בכל עת.

סוחרים יומיים רבים משתמשים בניתוח טכני למטרה זו – ניתוח נטול רגש ונתונים פונדמנטליים של התנהגות גרפית של נכס לאורך זמן.

לניתוח הטכני צורות רבות והוא משתמש מספר רב מאוד של חוקים על פי מעל ל- 100 מתנדים ידועים. לכל טווח זמן מספר ניתוחים מתאימים יותר ומתאימים פחות. זה תחום לימודים עמוק הדורש גם כלים טכניים הזמינים במערכות המסחר ובמערכות ייעודיות. כמובן שוותק וניסיון יהיו הכלים המשלימים עבור המשקיע גם בזמן הניתוח הטכני.

חלק מהסוחרים היומיים מבצעים עסקאות בעלות שווי כספי גבוה במטרה לייצר רווח נראה גם מתנודה קטנה במחיר.


להלן מספר נקודות חשובות שסוחר יומי צריך לשים לב אליהם:

  • ידיעות אקטואליות אודות נכס הבסיס. ידיעות חדשות יכולות לעורר את המסחר בניירות הערך וליצור הזדמנויות.

  • תנודתיות - תנודה גדולה או חדה מהרגיל במחיר נייר הערך.

  • פריצה של קווי תמיכה או התנגדות המאפיינים את מחיר נייר הערך.

  • מגמת המחיר הראשית בנייר הערך. האם הנייר עלה או ירד בתקופה האחרונה.

  • עליה גדולה/פתאומית במחזורי המסחר, מעבר למחזור המסחר היומי הממוצע. אירוע כזה יכול לאותת על פעילות ערה לקראת אירוע מהותי. בנוסף, בהקשר של מחזורי מסחר, בניתוח נייר ערך, מחזור מסחר נמוך מקשה על גיבוש מסקנות ברורות מכיוון שקשה יותר לנתח תנודות בשער שנקבעו על סמך מספק קטן של עסקאות בהיקפים קטנים. 


    יש שרלטנים רבים בשוק שמנסים למכור לציבור את הקלות שבמסחר היומי, הרשת מלאה בפרסומות בהם מככבים גולשים שחיים טוב וסוחרים רק שעה ביום. המציאות יותר מורכבת, תחום המסחר היומי אמנם מציע הזדמנויות רבות, אך רבים לא מצליחים בו. יש לפתח שיטות עבודה וטכניקות שמתאימות לסוחר הספציפי, כמו כן, מומלץ להתחיל בקטן עד שצוברים ניסיון.

 

בהצלחה!

;