אינפו: 10 הדיברות להגנה על המחשב בבית

המחשב הביתי משמש כל אחד ואחת מאתנו בשגרה היומיומית למטרות שונות. הוא אינו שונה מהמחשב במקום העבודה בהיבט אבטחת מידע פרט לעובדה אחת - בבית, האחריות על אבטחת המחשב היא שלנו, המשתמשים. התוקפים מצדם רואים במחשב הביתי חוליה חלשה. הם יכולים להשתמש בו לגריפת רווח כספי, גניבת זהות או פרטים, ומאידך, הם יכולים להיכנס דרכו לארגון בו עובד המשתמש.

 

האחריות על הגנת המחשב גדולה. כיצד עושים זאת? ריכזנו עבורכם מספר עצות שיעזרו להשאיר את ההאקרים מחוץ למחשב בבית.

 

התקינו מערכת הפעלה עדכנית והקפידו על עדכוני אבטחה

במידה וטרם עברתם למערכת הפעלה 'חלונות 10' - מומלץ לעשות זאת. מדובר במערכת הפעלה הכוללת מגוון כלי הגנה בסייבר ועדכוני אבטחה שוטפים

 

הימנעו מהתקנת תוכנות לא ידועות

התקנת תוכנות היא אחת הדרכים הנפוצות של האקרים לפרוץ למחשב. השתדלו להתקין רק תוכנות נדרשות ומוכרות. כמו כן, הקפידו להוריד את קובץ ההתקנה רק מאתר היצרן המקורי

 

גלישה בטוחה

השתמשו בדפדפנים של חברות ידועות. המעיטו בהורדות קבצים לא מוכרים ובמתן אישורי התקנות קוד במחשב.

 

השתמשו במוצרי אבטחת מידע 

הקפידו להשתמש בכלי אבטחת מידע כמו אנטי וירוס ופיירוול. במידה ואלו לא מגיעים עם מערכת ההפעלה, התקינו כלי אבטחת מסחריים.

 

הימנעו ממתן גישה מרוחקת למחשב

נתקלתם בבעיה במחשב? ביקשתם עזרה ממישהו מרוחק? אל תתנו לו גישה למחשב. דברו עמו בטלפון. מתן גישה מרחוק למחשב חושפת אתכם לסיכון.

 

הקפידו לגבות חומרים אישיים

אין הגנה הרמטית על מחשב. גניבת נתונים, תוכנת כופר או השחתת קבצים הם חלק מהסיכונים. גיבוי מקומי או בענן יכול להציל אתכם בעת צרה.

 

אל תגלו סיסמאות לאף אחד

הסיסמאות הן המפתחות למחשב בבית. פרסום הסיסמא באמצעות הדבקת פתקיות על המקלדת/המסך או בין בני משפחה וחברים יכול לפתוח את הדלת לתוקף.

 

טיפול בהתקנים נתיקים

התקני USB, כונני גיבוי ושאר התקנים נתיקים יכולים לשמש את התוקפים כערוץ כניסה למחשב. המעיטו בשימוש בהתקנים אלו, חברו רק התקנים מוכרים, וסירקו אותם עם תוכנת אבטחה.

 

שיתוף קבצים

שיתוף קבצים עם התקני מחשוב אחרים ברשת ביתית או ציבורית יכול לשמש כוקטור תקיפה. הימנעו משיתוף קבצים ככל הניתן, במיוחד לא ברשתות ציבוריות.

 

שימוש בטוח בדואר אלקטרוני

זכרו כי מתקפות הדיוג (פישינג) וכאלו הכוללות קבצים או קישורים זדוניים מגיעות גם למחשב בבית. שימרו על כללי שימוש בדוא"ל גם בבית. אל תפתחו צרופות חשודות ואל תלחצו על קישורים ממקורות לא ידועים.

;