שאלות ותשובות - ניהול תיקי השקעות

איזו חברה יכולה לשמש כמנהלת השקעות?

רק חברה שעומדת במספר תנאים ובהם הון עצמי מינימלי וביטוח אחריות מקצועית בהיקפים שנקבעו בתקנות. הרשיון לחברה לניהול תיקי השקעות ניתן ע"י רשות ניירות ערך.

כיצד נקבעת מדיניות ההשקעה שלי?

בפגישה בינך לבין מיטב, מבררים איתך את מצבך הפיננסי, את גישתך להשקעות, את מטרת ההשקעה, את אופק ההשקעה מבחינת הזמן המשוער שבו הכסף יהיה חופשי להשקעות, ועל בסיס כל אלה ועוד, קובעים יחד איתך את המדיניות הכוללת של תיק השקעות מנוהל המתאים לכל המרכיבים האלה. מדיניות זו ניתנת לשינוי מצידך בכל עת, אם כי לא מומלץ לשנות אותה לעיתים קרובות.

מהו סכום המינימום לניהול תיק השקעות במיטב?

סכום המינימום הינו 300,000 ש"ח.

יש לי תיק השקעות בניירות ערך שרכשתי בעבר. האם אני יכול להעביר אותו למיטב, או שעלי למכור קודם לכן את הניירות?

אינך צריך למכור. אתה יכול להעביר את תיק ניירות הערך שלך כמות שהוא ומומחי מיטב יחליטו אם ומתי כדאי למכור אותם.

כמה זה עולה לי: איזה עמלות אני משלם וכמה?

דמי ניהול למיטב ששיעורם משתנה לפי גודל תיק ההשקעות. ככל ששווי התיק גדול יותר כך שיעור העמלה יורד. דמי ניהול אלה הם העלות היחידה הנוספת שיש לך לעומת המצב הנוכחי שבו אתה מנהל את תיק ההשקעות שלך בעצמך מול הבנק.

עמלת קנייה ומכירה של ניירות ערך לבנק: העמלה הולכת ופוחתת ככל שתיק ההשקעות גדול יותר, ונמוכה יחסית הודות להסדרים מיוחדים שיש למיטב עם הבנקים עבור לקוחותיה.

דמי משמרת/דמי ניהול: לקוחות מיטב משלמים לבנק שיעור נמוך מאוד לעומת לקוחות אחרים של הבנק בתוקף הנחה משמעותית של בין 50% ל 75%- שמשיגה מיטב ללקוחותיה.

האם ניתן לקבוע דמי ניהול שהם פונקציה של רווח?

לא. הדבר אסור בתכלית האיסור ע"י החוק. דמי הניהול הם קבועים כאחוז מערך תיק ההשקעות ללא קשר לרווח או להפסד.

מה היתרון שיש לי בניהול תיק השקעות אצל מיטב לעומת התייעצות שאני מקיים מול היועץ שלי בסניף?

התייעצות מול היועץ בבנק אינה פסולה, כמובן, אבל היא מסורבלת ודורשת קשר שוטף, שכן ליועץ אין סמכות לפעול לפי שיקול דעתו ונדרשת אישורך לכל פעולה. אם אינך מצוי בקשר לעיתים קרובות עם היועץ, התיק באופן טבעי מוזנח כי אין מי ש"יושב" עליו באופן שוטף. לעומת זאת, כאשר אתה מנהל את תיק ההשקעות שלך במיטב, מנהל ההשקעות האישי שלך יכול לקבל החלטות בזמן אמת ובהתאמה למצבי השוק. זאת, כמובן, במסגרת מדיניות ההשקעה שנקבעה. כך, אתה משוחרר מ"כאב הראש" וההתלבטות הכרוכים בניהול השקעותיך.

מהו משך הזמן המומלץ לבחינת התוצאות של מנהל התיקים?

אין הגדרה ברורה לכך. בארה"ב מקובל למדוד זאת במונחים של 2-3 שנים. בישראל, ה"פתיל" קצר יותר. הרבה מהתשובה קשור לשאלה האם אתה מרגיש בנוח עם החברה שבה אתה מנהל את תיק ההשקעות שלך ועם מנהל ההשקעות שלך באופן אישי.

כיצד אני יודע שבחרתי נכון, כאשר בחרתי מיטב ?

אתה אינך יודע זאת, כמובן, מיד. תבחן את התוצאות לאורך זמן ואנחנו מאוד מקווים, ונעשה את כל המאמץ, כדי שבחירתך תוכח כמוצלחת, כפי שנוכחו לדעת לקוחות מיטב דש שעובדים איתה, בחלקם - יותר מ-20 שנה. נהוג לומר, שאין דבר המצליח יותר מן ההצלחה עצמה. העובדה, שמיטב הפכה לאחד מהגופים הפרטיים הגדולים בישראל לניהול תיקי השקעות, מדברת בעד עצמה, דווקא מכיוון שמדובר בתחום שהוא תחרותי מאוד ומדיד מאוד.

;