19 נובמבר 2018
מאת : מערכת האתר

מהן קרנות הפנסיה הנבחרות ואיך באמצעותן תוכלו להגדיל את החיסכון לפנסיה?

19 נובמבר 2018
מאת: מערכת האתר

האוצר בחר באוקטובר השנה, 4 "קרנות פנסיה נבחרות" (לשעבר "קרנות פנסיה ברירת מחדל"). קרנות אלה מציעות לכם ליהנות מדמי ניהול מוזלים בחיסכון הפנסיוני. למה זה כל כך חשוב, למי זה נועד ואיך מצטרפים?

תקציר הפרקים הקודמים: לפני כשנתיים, ב-2016, קיים האוצר לראשונה מכרז לבחירת "קרנות פנסיה ברירת מחדל". הגופים המנהלים את חסכונות הפנסיה התבקשו להציע קרנות פנסיה בדמי ניהול מוזלים, הפתוחות בפני כל חוסך ומיועדות בעיקר לעובדים "החלשים", שאינם נתמכים על ידי ועדי עובדים חזקים ולכן גם משלמים, ברוב המקרים, דמי ניהול גבוהים עד מקסימליים. במכרז הראשון נבחרו לשנתיים 2 קרנות פנסיה ברירת מחדל, אחת מהן של מיטב דש והמהפכה בשוק הפנסיה בישראל יצאה לדרך.

בחזרה להווה: באוקטובר השנה, לקראת סיום תקופת המכרז הראשון, קיים האוצר מכרז שני, הפעם תחת השם "קרנות פנסיה נבחרות" ובחר כעת 4 קרנות - מיטב דש, פסגות, אלטשולר שחם והלמן אלדובי - שהציעו את התנאים הטובים ביותר לחוסכים. קרנות הפנסיה הנבחרות הורשו להתחיל לגייס עמיתים מתחילת נובמבר השנה. כלומר, ממש עכשיו.

 

המעסיקים יחויבו להפנות

מהן בעצם קרנות הפנסיה הנבחרות ולמה הן חשובות לעובדים רבים כל כך במשק הישראלי? עד המכרז ב-2016 (ולמעשה גם אחריו, בהיעדר אכיפה מתאימה), עשרות אם לא מאות אלפי עובדים שלא בחרו קרן פנסיה ספציפית עם הצטרפותם למקום עבודה חדש, נותבו על ידי המעסיקים לקרנות פנסיה כראות עיני המעסיק.

כתוצאה מכך שילמו אותם עובדים, בדרך כלל ללא ידיעתם, דמי ניהול גבוהים במיוחד, שנגסו באופן משמעותי בכספי הפנסיה שלהם. רבים מהעובדים אף שילמו דמי ניהול מקסימליים: 6% מהפקדות ו-0.5% מהצבירה.

כבר במכרז קרנות הפנסיה הראשון הכריז האוצר על "תקופת מעבר", בה יוכלו המעסיקים להתארגן לקראת השינוי בשוק. אולם, עם סיום תקופה זו, בחודש מרץ 2019, יוצבו בפני המעסיקים רק שתי ברירות, ששתיהן מיטיבות עם העובדים:

1. לבצע מכרז בין כל גופי הפנסיה ולבחור את קרן הפנסיה הזולה ביותר.

2. להפנות כל עובד שלא בחר אקטיבית קרן פנסיה, לאחת מארבע קרנות הפנסיה הנבחרות החדשות, ובכך לוודא שהעובדים ישלמו דמי ניהול מוזלים.

דמי הניהול בקרן הפנסיה הנבחרת

אז מה מציעות קרנות הפנסיה הנבחרות, מבחינת דמי הניהול? קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש היא גם הגדולה ביותר בקרב הקרנות הזוכות, עם יותר מ-250 אלף עמיתים*. היא תגבה דמי ניהול נמוכים של 0.05% מהצבירה ו- 2.49% מההפקדות בלבד.

השוואה לדמי הניהול המקסימליים (כאמור, 0.5% מהצבירה ו-6% מהפקדות) לא מותירה מקום לספק. בנוסף, דמי הניהול עבור מקבלי קצבת הזקנה יעמדו על 0.3% מהצבירה במקום 0.5%. קרנות הפנסיה הנבחרות יאפשרו לחסוך מאות אלפי שקלים לחוסכים, במהלך שנות החיסכון עד היציאה לפנסיה. ובמילים אחרות: קרנות הפנסיה הנבחרות יאפשרו להגדיל באופן משמעותי את קצבת הפנסיה של החוסכים.

זה יקרה משום שדמי הניהול הם אחד משני גורמים מרכזיים, המשפיעים על גובה הפנסיה שלנו. הגורם הנוסף הוא תשואת הקרנות, שמשתנה משנה לשנה ואינה פרמטר שניתן לצפות אותו מראש. ניתן ואף מומלץ לבחון את תשואות העבר של כל קרנות הפנסיה באתר פנסיה נט של משרד האוצר, אבל כדאי לזכור שמה שהיה אינו בהכרח מה שיהיה.

להצטרפות דיגיטלית לקרן הפנסיה הנבחרת לחצו כאן >>

לצד התשואות ודמי הניהול, מומלץ לבדוק גם את רמת השירות בקרנות הפנסיה השונות. בחירה בגוף שינהל את החיסכון הפנסיוני היא תחילתה של מערכת יחסים ארוכת טווח, שבה נצטרך ליצור קשר עם הגוף המנהל בכמה צמתים חשובים בחיינו. למשל במעבר מקום עבודה, או בשינוי סטטוס בחיינו האישיים. כדאי לוודא שזה יקרה מול גוף מקצועי, יציב, שמעמיד את השירות במקום גבוה בסדר העדיפויות.

דמי הניהול שמציעות 4 קרנות הפנסיה הנבחרות יהיו מובטחים לכל חוסך למשך 10 שנים לפחות מיום ההצטרפות לקרן. בתום תקופה זו, יוכלו הגופים המנהלים להחליט האם להשאיר את דמי הניהול המופחתים או לעדכן אותם. ההצטרפות לקרנות הפנסיה הנבחרות תתאפשר, כאמור, החל מנובמבר 2018 ובמשך שלוש שנים, שלאחריהן ייצא האוצר במכרז חדש לבחירת קרנות פנסיה נבחרות.

 

איך עוברים לקרן פנסיה נבחרת?

למרבה המזל, אתם כבר ממש לא חייבים להיות תלויים במעסיק שלכם ויכולים להוביל את המעבר באופן אקטיבי. באפשרותכם להתחיל את תהליך המעבר שלכם לבד. כל שאתם צריכים לעשות הוא להיכנס לאתר קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, למלא פרטים אישיים ובהליך דיגיטלי מזורז, להתחיל את המעבר. בהצלחה!

 הצטרפו עכשיו לקרן הפנסיה הנבחרת >>

 
*איילון מיטב פנסיה מקיפה הינה בעלת היקף הנכסים המנוהל הגדול ביותר מבין קרנות הפנסיה הנבחרות על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בהליך קביעת קרנות פנסיה נבחרות שתוצאותיו פורסמו ביום 14.10.2018 וזאת נכון ליום 30.9.2018

;